Harmonogram sesji sejmiku
Termin: 22 kwietnia 2013
Z posiedzenia Sejmiku...
Podczas kwietniowego posiedzenia radni przyjęli 15 uchwał oraz wysłuchali informacji na temat funkcjonowania lotniska Warszawa/Modlin i bieżącej sytuacji w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
METREX
Sejmik zgodził się na przystąpienie województwa mazowieckiego do Międzynarodowego Stowarzyszenia Europejskiej Sieci Regionów i Obszarów Metropolitalnych METREX. Celem stowarzyszenia jest wymiana informacji, wiedzy oraz doświadczeń na temat rozwoju regionalnego i planowania przestrzennego obszarów metropolitalnych. Członkowie METREX biorą również udział w projektach badawczych, służących lepszemu poznaniu wspólnych problemów i poszukiwaniu sposobów ich rozwiązywania. Współpraca na tym polu pozwoli na uzyskanie najefektywniejszych rozwiązań i dobrych praktyk w kształtowaniu rozwoju przestrzennego i funkcjonowania województwa oraz obszaru metropolitalnego Warszawy.
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Komisja Rolnictwa i Terenów Wiejskich zaproponowała kandydaturę radnego i przewodniczącego komisji Leszka Przybytniaka na przedstawiciela sejmiku do Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Radni przyjęli tę propozycję.
Zespół „Mazowsze”
Sejmik zgodził się na zawarcie umowy ramowej z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” o wykonanie usługi publicznej świadczonej w ogólnym interesie gospodarczym w okresie od 1 maja 2013 r. do 31 grudnia 2035 r. Podjęcie tej uchwały wiąże się z zakończeniem budowy Europejskiego Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej Matecznik Mazowsze w Karolinie, realizowanego przy współudziale funduszy europejskich. Matecznik miał być w pierwotnym założeniu instytucją komercyjną, jednak wiadomo obecnie, że tego typu działalność nie zapewni wystarczających środków na jego utrzymanie. Dofinansowanie tego obiektu z dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego byłoby w tym przypadku sprzeczne z przepisami unijnymi dotyczącymi pomocy publicznej i groziłoby koniecznością zwrotu dofinansowania. Umowa ma więc na celu częściowe zastąpienie dotacji przekazywanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego dla zespołu formułą rekompensaty.
Lotnisko Warszawa/Modlin
Na posiedzenie zaproszony został Piotr Okienczyc, prezes zarządu Lotniska Warszawa/Modlin, który zapoznał zebranych z postępami prac naprawczych pasa startowego. Proces wylewania betonu na progach drogi startowej zakończy się 18 maja br., a całość prac 18 czerwca 2013 r. Uruchomienie lotniska zależeć będzie od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. – Chcielibyśmy, aby pierwsze samoloty wystartowały na przełomie lipca – powiedział Piotr Okienczyc. Dodał również, że sytuacja finansowa lotniska – dzięki wprowadzonemu programowi oszczędnościowemu - jest dobra. Pracownicy od czerwca powrócą na pełny wymiar etatu. Trwają ponadto rozmowy z dotychczasowymi przewoźnikami oraz z nowymi, którzy w ogóle nie wykonują lotów do Polski. Wiele pytań do prezesa i zarządu województwa miał radny Grzegorz Pietruczuk. Dotyczyły one systemu naprowadzania ILS, wysokości strat, jakie poniosła spółka od 21 grudnia 2012 r., roszczeń od Ryanair’a oraz powodu rezygnacji z budowy łącznika kolejowego pomiędzy Modlinem a lotniskiem. Po zakończeniu prac budowlanych – wyjaśnił prezes - testowany będzie system ILS kategorii pierwszej. W przyszłym roku planowane jest natomiast uruchomienie ILS kategorii drugiej. Jak wynika z wyliczeń, spółka poniosła 10,5 mln zł strat z powodu nieprawidłowości wykonania pasa startowego i będzie domagać się od wykonawcy, firmy Erbud, ich pokrycia. W sprawie roszczeń Ryanair’a trwają negocjacje. Na pytanie dotyczące łącznika kolejowego odpowiedział przewodniczący rady nadzorczej spółki Marek Miesztalski. – Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie jesteśmy w stanie kontynuować tej inwestycji w trybie tzw. ustawy Euro 2012 – wyjaśnił przewodniczący. Rozważane są dwie możliwości realizacji tej priorytetowej dla województwa mazowieckiego inwestycji, poprzez Polskie Linie Kolejowe, z którymi prowadzone są negocjacje lub zmianę prawa w taki sposób, aby umożliwić wykonywanie tego typu inwestycji samorządom województw.
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski przedstawił informację dotyczącą bieżącej sytuacji Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, które Samorząd Województwa Mazowieckiego przejął w 1999 r. od Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Niestety nie zabezpieczono wtedy prawa do gruntu i budynku, w którym od lat funkcjonuje ta placówka. Prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomość posiada spółka PKP, która planuje sprzedać grunt. Musi jednak, zgodnie z decyzją ministra infrastruktury, wskazać nową lokalizację dla muzeum. W 2004 r. marszałek województwa wystąpił z wnioskiem o przekazanie Samorządowi Województwa Mazowieckiego tej nieruchomości w trybie art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Sprawa jest w toku. Marszałek interweniował również u ministra kultury oraz ministra infrastruktury, prowadzone były rozmowy z PKP. W 2009 r. PKP SA. wypowiedziała umowę użyczenia, a dwa lata późnie złożyła przeciwko Muzeum Kolejnictwa pozew o wydanie nieruchomości. Sąd 10 kwietnia 2013 r. nakazał wydanie nieruchomości, z odroczeniem na 12 miesięcy. Spółka PKP zaproponowała cztery lokalizacje dla muzeum: przy ul. Grodzieńskiej w Warszawie, przy ul. Towarowej w Sochaczewie, u zbiegu projektowanych ulic Nowokijowskiej i Al. Tysiąclecia w Dzielnicy Praga Północ, Wagonownia Szczęśliwice. Nieruchomości te – zdaniem wicemarszałka – wymagałyby ogromnych nakładów finansowych. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona - toczy się obecnie postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Do Komisji:
- Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej skierowano projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia województwa mazowieckiego do Sojuszu Miast i Regionów na rzecz integracji Romów,
- Polityki Społecznej i Prorodzinnej skierowano projekty uchwał dotyczące wyrażenia zgody na zawarcie przez województwo mazowieckie umowy z gminą Pomiechówek na budowę gminnego 10-oddziałowego przedszkola integracyjnego Centrum Integracji Społecznej oraz umowy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny na rozbudowę bazy edukacyjnej Centrum TPD „Helenów”.
Ponadto radni przyjęli m.in. projekty uchwał w sprawie:
- zmian w budżecie województwa na 2013 r.,
- zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozstrzygnięcia nadzorczego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 9 kwietnia 2013 r. stwierdzającego nieważność w części uchwały sejmiku z 18 lutego 2013 r. zmieniającej uchwałę w sprawie uchwały budżetowej województwa mazowieckiego na 2013 r.,
- przyjęcia rocznego sprawozdania z działalności Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2012 r.,
- nowego brzmienia statutów Państwowego muzeum Archeologicznego w Warszawie, Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowania Komputerów w Warszawie oraz Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli,
- likwidacji dotychczasowych aglomeracji Grodzisk Mazowiecki, Otwock, Wołomin i wyznaczenia nowej.
Justyna Michniewicz
Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.