Harmonogram sesji sejmiku

SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 20 stycznia 2014

Z poseidzenia Sejmiku...

 

Sejmik przyjął stanowisko, w którym sprzeciwia się zapisom IV Pakietu Kolejowego Unii Europejskiej dotyczących m.in. liberalizacji organizacji publicznego transportu zbiorowego. Dyskutowano również o sytuacji Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie.

 

Stanowisko

Wśród osób korzystających z transportu, coraz więcej przesiada się do pociągów. Pokazują to dane z raportów spółki Koleje Mazowieckie, która zamknęła rok 2013 rekordowym wynikiem 62 milionów podróżnych (to jest o 22 mln pasażerów więcej w porównaniu z rokiem 2005). Spółka jest drugim przewoźnikiem pasażerskim w kraju i liderem tych przewozów na Mazowszu. Transport kolejowy to bowiem ważny i strategiczny dla regionu i jego mieszkańców obszar. Plany liberalizacji organizacji pasażerskich przewozów kolejowych w Unii Europejskiej, zawarte w IV Pakiecie Kolejowym, budzą więc wiele wątpliwości. Pakiet zakłada m.in. wprowadzenie konieczności wyboru przewoźnika w drodze przetargu. Samorząd województwa nie mógłby, jak do tej pory, zlecać bezpośrednio tych usług własnej spółce. Radni wskazują w stanowisku na konieczność utrzymania dotychczas obowiązujących przepisów, zapewniających elastyczne podejście do organizacji publicznego transportu zbiorowego (poprzez bezpośrednie zlecenie lub w drodze przetargu) w zależności od specyfiki danego regionu. „Sejmik Województwa Mazowieckiego, uznając potrzebę zwiększenia efektywności i konkurencyjności publicznego transportu zborowego, wyraża zaniepokojenie planami daleko posuniętej liberalizacji kolejowych pasażerskich przewozów regionalnych, ingerującej w rolę samorządu województwa w określaniu i realizowaniu polityki transportowej” – czytamy w stanowisku.

 

Budżet

Uchwalono pierwsze zmiany w tegorocznym budżecie województwa. Na szczególną uwagę zasługują dwa projekty edukacyjne, finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: „Nauczyciel doskonały” – realizowany przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz „Akademia Profesjonalnego Nauczyciela” Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Ponadto Międzyleski Szpital Specjalistyczny otrzyma z rezerwy na inwestycje w trybie awaryjnym blisko 67 tys. zł na naprawę aparatu RTG. Muzeum Etnograficznemu w Warszawie, które realizować będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego projekt „Wzmocnienie walorów turystycznych i kultury Mazowsza poprzez realizację wystawy stałej Czas Świętowania”, przyznano przeszło 327 tys. zł z rezerwy na inwestycje realizowane przy udziale programów europejskich. Pozostałe zmiany mają głównie charakter porządkowy.

 

Komisja Rewizyjna

Komisja Rewizyjna przeprowadzi w 2014 r. dwie kontrole planowe: w Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. oraz Mazowieckim Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. Zadaniem bowiem tej komisji, wynikającym z ustawy o samorządzie województwa, jest ocena działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych oraz realizacji budżetu za miniony rok. Warto też dodać, że komisja – na zlecenie sejmiku - przeprowadzi w 2014 r. kontrolę działań Zarządu Województwa Mazowieckiego dotyczących uiszczania przez województwo „janosikowego” w roku 2013 oraz kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie.

 

Służba zdrowia

O sytuacji w szpitalu na Barskiej - przyczynach zamknięcia SOR-u, podjęciu kroków mających na celu przywrócenie płynności finansowej szpitala, koncepcji ograniczenia działalności tej placówki do oddziałów ortopedyczno-urazowego i rehabilitacyjnego - poinformował radnych wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. - W takiej formie dyrektor placówki będzie w stanie regulować należności finansowe – zaznaczył członek zarządu. – To co się dzieje na Barskiej jest wynikiem sytuacji, w jakiej znajduje się mazowiecka służba zdrowia – podsumował radny Grzegorz Pietruczuk. Zdaniem radnego Krzysztofa Żochowskiego szpital urazowy, do którego trafiają pacjenci z wypadków z wielonarządowymi urazami, nie będzie dobrze spełniać swoich funkcji bez oddziału chirurgii ogólnej. Głos w dyskusji zabrała również przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek działającego w tym szpitalu.

 

Do Komisji:

  • Budżetu i Finansów oraz Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej skierowano projekt uchwały w sprawie wnoszenia wkładów pieniężnych przez województwo mazowieckie do spółki Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica Sp. z o.o. z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału zakładowego;
  • Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowano projekt uchwały dotyczący nowego brzmienia statutu Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce;
  • Rozwoju Regionalnego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu skierowano projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne ustanowienie prawa służebności przechodu i przejazdu.

 

Ponadto radni przyjęli m.in. projekty uchwał:

  • w sprawie wyznaczenia aglomeracji Łomianki, likwidacji aglomeracji Miedzna i Sobolew i wyznaczenia nowych;
  • zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku.

 

 

Justyna Michniewicz

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.