Harmonogram sesji sejmiku

VI SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 20 kwietnia 2015

 

Z posiedzenia Sejmiku...

 

Po burzliwej dyskusji, sejmik przyjął zmiany w budżecie województwa na 2015 r., które pozwalają m.in. na przeznaczenie 300 tys. zł dotacji dla Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku na wykonanie dokumentacji budowy oddziału dziecięcego przy ul. Reymonta.

 

Zmiany w budżecie

Pawilon, w którym znajduje się oddział jest w złym stanie technicznym. Dopuszczony został do użytkowania do końca 2016 r. Działka, na której się znajduje nie ma jeszcze uregulowanego prawa własności. Zarząd województwa zaproponował wybudowanie nowoczesnego budynku w sąsiedztwie, który spełniałby odpowiednie normy. Innego zdania byli radni Klubu PiS, którzy postulowali o wykreślenie tej inwestycji i przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez odpowiednią komisję.

 

Koleje Dużych Prędkości

W dalszej części obrad radni przyjęli stanowisko dotyczące budowy Kolei Dużych Prędkości. „Mając na uwadze szansę powrotu do koncepcji budowy nowej linii Warszawa - Łódź
- Poznań/Wrocław, Sejmik Województwa Mazowieckiego zwraca uwagę na konieczność właściwego przygotowania procesu inwestycyjnego, uwzględniającego prawa społeczności lokalnych, w tym prawa pełnego dostępu do informacji jak również poszanowania prawa własności” – czytamy w stanowisku. Radni proponują w nim zmianę przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz innych aktów prawnych, które „powinny mieć na celu m.in. zwiększenie skuteczności rezerwowania terenów pod liniowe inwestycje infrastrukturalne, przy jednoczesnym respektowaniu praw właścicielskich posiadaczy nieruchomości gruntowych”. Apelują również o respektowanie praw właścicieli, które powinny obejmować, oprócz kwestii odszkodowawczych z tytułu ograniczenia prawa swobodnego dysponowania nieruchomością, także „prawo dostępu do informacji o przeznaczeniu nieruchomości na cele publiczne, w celu eliminacji stanu niepewności co do możliwości ich wykorzystywania dla potrzeb własnych”. Reasumując, radni „wyrażają przekonanie, że wznowienie prac nad projektem budowy linii Kolei Dużych Prędkości pozwoli wypracować właściwe rozwiązania systemowe, dzięki którym możliwa będzie efektywna realizacja inwestycji przy akceptacji wszystkich zaangażowanych w projekt stron”.

 

„Zasłużony dla Mazowsza”

Sejmik zdecydował również o nadaniu Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza” Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w 200. rocznicę jej powstania. Jest to najstarsza szkoła wyższa w Polsce o profilu przyrodniczym. Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. Nazwę Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego otrzymała w 1919 roku. Pierwszymi jej wydziałami były rolniczy i leśny, a od 1921 ogrodniczy. Studiowało tam wtedy 460 studentów, a w 1939 r. już 1,4 tys. Obecnie wiedzę zdobywa tam 27 tys. studentów i doktorantów. W czasie II wojny światowej szkoła prowadziła tajne nauczanie i jako pierwsza uczelnia w Warszawie wznowiła działalność akademicką już w 1945 roku. Obecnie kształci na 13 wydziałach i w 4 jednostkach międzywydziałowych. Posiada wydziały zamiejscowe w Łowiczu i Sierpcu oraz pola doświadczalne w Skierniewicach. Prowadzi badania naukowe nie tylko w naukach przyrodniczych ale też ekonomicznych, humanistycznych i technicznych. Współpracuje ponadto z około 275. partnerami zagranicznymi na wszystkich kontynentach.

 
Statut województwa

Radni rozpoczęli też pracę nad nowelizacją statutu województwa mazowieckiego oraz  regulaminu organizacji wewnętrznej i trybu prac sejmiku. Nowelizacja wynika m.in. ze zmian przepisów prawa. Poprawki przedstawił na posiedzeniu marszałek Adam Struzik. Prace nad tym podstawowym aktem prawnym, regulującym ustrój województwa prowadzić będzie powołana w tym celu doraźna Komisja Statutowo-Regulaminowa. W jej składzie znalazło się 6 radnych: Wojciech Bartelski, Katarzyna Bornowska, Witold Kołodziejski, Adam Mirosław Orliński, Tomasz Zdzikot, ... .

 

Uprawy maku i konopi włóknistych

Sejmik przyjął również uchwałę, w której określono ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy maku i konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw w roku 2015 w województwie mazowieckim. W tym roku znacznie zwiększona zostanie uprawa konopi – w sumie do 136,5 ha (w latach poprzednich były to 2 ary).

 

Radni przyjęli ponadto m.in. uchwały w sprawie:
  • rocznego sprawozdania z działalności Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych za 2014 r.,
  • nadania statutów wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego,
  • nowego statutu Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie,
  • określenia kryteriów, liczby punktów za każde kryterium oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia spełnienia kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do Bursy Regionalnej w Ostrołęce.
powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.