Harmonogram sesji sejmiku
Termin: 24 października 2017
Sejmik kontra smog
Sejmik przyjął tzw. uchwałę antysmogową, wprowadził zmiany w uchwale dotyczącej zadania „OSP-2017” oraz dokonał przekształceń szkół, zgodnie z obowiązującym prawem.
„Uchwała antysmogowa”
Sejmik jednogłośnie przyjął uchwałę dotyczącą wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – zwaną popularnie „uchwałą antysmogową”. Jej celem jest zapewnienie czystego powietrza mieszkańcom Mazowsza poprzez wprowadzenie ograniczeń i zakazów w stosowaniu instalacji grzewczych i paliw.
Jakie ograniczenia i zakazy uchwała wprowadza:
- od dnia wejścia w życie uchwały wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) muszą spełniać wymagania ekoprojektu (minimalnych norm emisji zanieczyszczeń do powietrza);
- od 1 lipca 2018 r. nie będzie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę (np. drewno, pellet) o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.;
- do końca 2022 r. trzeba będzie wymienić kominki niespełniające wymogów ekoprojektu oraz kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012;
- do końca 2027 r. trzeba będzie wymienić kotły na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012;
Posiadacze kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności. Uchwała wprowadza ponadto kary za nie przestrzeganie jej zapisów. Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą zostać ukarani grzywną do 5000 zł lub mandatem do 500 zł.
W dyskusji nad tym projektem głos zabrali przedstawiciele organizacji pozarządowych, parlamentu oraz wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, którzy apelowali o przyjęcie tej uchwały.
„OSP-2017”
Na poprzedniej sesji sejmik zgodził się na przyznanie gminie Zakroczym dotacji na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Trębkach Nowych. Z powodu ograniczeń finansowych, burmistrz gminy Zakroczym zwrócił się z prośbą o zmianę przeznaczenia dotacji na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Radni dokonali więc odpowiedniej modyfikacji w tabeli, stanowiącej załącznik do uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w ramach zadania „OSP-2017”.
Przekształcenia szkół
Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę Prawo oświatowe sejmik przekształcił:
- 21 szkół policealnych w szkoły policealne dla osób posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku,
- 8 sześcioletnich szkół podstawowych w ośmioletnie,
- 3 szkoły specjalne przysposabiające do pracy w trzyletnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy,
- 2 zasadnicze szkoły zawodowe w branżowe szkoły I stopnia.
Uchwały stanowią akt założycielski tych placówek.
Statuty szpitali
Sejmik uchwalił statuty Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie oraz Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ. W nowych statutach wprowadzone zostały obowiązki sporządzania i przekazywania zarządowi województwa raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala oraz programu naprawczego w przypadku wystąpienia w sprawozdaniu straty netto. Nowe zapisy umożliwiają też uzyskiwanie przez szpital środków finansowych z odsetek od lokat. Przypisano ponadto dyrektorowi szpitala dodatkowe zadania. Pozostałe zmiany mają charakter redakcyjno-legislacyjnym.
Inne decyzje sejmiku
Radni przyjęli również zmiany w budżecie na 2017 r. i Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Mazowieckiego na lata 2017-2039. Powołali Komitet Audytu dla Województwa Mazowieckiego, w którego skład weszli: Jolanta Koczorowska (przewodnicząca), Marzena Małek i Grzegorz Gańko. Wysłuchali też informacji na temat oświadczeń majątkowych złożonych u marszałka województwa i przewodniczącego sejmiku.
Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.