Harmonogram sesji sejmiku

XXII SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 14 lipca 2008

Z posiedzenia Sejmiku...

 

Ostatnie przed wakacjami posiedzenie Sejmiku zaowocowało podjęciem trzydziestu jeden uchwał.

 

Minuta ciszy

Rozpoczynając obrady, radni uczcili minutą ciszy pamięć prof. Bronisława Geremka, zasłużonego dla Polski męża stanu.


Autostrada musi być bezpłatna

Pierwszym punktem obrad, przeniesionym za zgodą Sejmiku na początek posiedzenia, była sprawa podjęcia stanowiska dotyczącego bezpłatnego korzystania z autostrady A2 na obszarze metropolitalnym Warszawy, tj. na odcinku od Żyrardowa do Mińska Mazowieckiego. Tego odcinka autostrady fizycznie wprawdzie jeszcze nie ma, ale już zakończono wykup gruntów i w niedługim czasie rozpoczną się prace przy jej budowie. Wprowadzenie opłat, a o tym trzeba myśleć zawczasu, spowoduje, że użytkownicy dróg zaczną poruszać się po drogach wojewódzkich, które – jak zauważył wicemarszałek Stefan Kotlewski - są już zniszczone, a z czasem będą jeszcze bardziej. Temat dotyczy ponad trzech milionów Mazowszan, mieszkających bądź pracujących na tym obszarze. Autostrada powinna być właśnie dla nich, a nie tylko dla ruchu transportowego, dodał radny Grzegorz Kostrzewa- Zorbas. Powinna być wielką ulicą Mazowsza. Radna Jolanta Koczorowska, popierając inicjatywę Sejmiku, przedstawiła zagrożenia dla środowiska, wynikające z „nieskorzystania” z autostrady z powodu ewentualnych opłat za jazdę po niej i szukania alternatywy podróży na lokalnych drogach.


Treść stanowiska

„Na całym przebiegu przez obszar metropolitalny Warszawy, od Żyrardowa do Konotopy i od drogi nr 17 do Mińska Mazowieckiego, autostrada A2 powinna być dostępna bez pobierania opłat (podobnie jak leżący w jej ciągu przebieg drogi ekspresowej na obszarze Warszawy). Pobieranie opłat za przejazd autostradą A2 na odcinku metropolitalnym spowoduje, że autostrada nie będzie stanowiła realnej alternatywy dla istniejącej sieci drogowej, skazując ją na zatłoczenie, przeciążenie i zniszczenie oraz powodując uciążliwość dla mieszkańców i szkody w środowisku naturalnym. Tak wykazują doświadczenia innych regionów i obszarów

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.