Harmonogram sesji sejmiku

SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Termin: 5 lipca 2010

Z posiedzenia Sejmiku...

 

Sejmik Województwa Mazowieckiego wybrał nowego wicemarszałka.

Zmiany zarządu województwa

Posiedzenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego rozpoczęto od przyjęcia rezygnacji Stefana Kotlewskiego z funkcji wicemarszałka. Przewodniczący Robert Soszyński oraz marszałek Adam Struzik podziękowali Stefanowi Kotlewskiemu za bardzo dobrą współpracę.

Radni dokonali wyboru nowego wicemarszałka. Został nim Marcin Kierwiński, który ma duże doświadczenie samorządowe oraz menedżerskie. Był radnym m. st Warszawy oraz wiceprezesem Zarządu Instytucji Filmowej „Max-Film” oraz Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego „Warszawa-Modlin”. Jest absolwentem wydziałów Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Inżynierii Produkcji. Ukończył Podyplomowe Studia Zarządzania Infrastrukturą IT, a obecnie pracuje nad doktoratem, z zakresu Zarządzania i Transferu Technologii, na Politechnice Warszawskiej. – Dołożę wszelkich starań, aby rozwijać województwo mazowieckie i ze swej strony deklaruję chęć współpracy z każdym z Państwa – zapowiedział nowy wicemarszałek, dziękując za kredyt zaufania.

Okręgi wyborcze

W wyborach samorządowych, planowanych na jesień tego roku, mieszkańcy okręgu okołowarszawskiego reprezentowani będą przez 10 radnych województwa, o jednego więcej niż dotychczas. Zgodnie z „jednolitą normą przedstawicielstwa” (obliczaną na podstawie podziału liczby mieszkańców województwa przez liczbę radnych) w 2010 roku konieczne było wprowadzenie zmiany do uchwały z 2002 roku, która określała podział mandatów w okręgach wyborczych województwa mazowieckiego. W okręgu nr 3, obejmującym dzielnice Warszawy: Białołękę, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesołą, Pragę Płn. i Pragę Płd., liczba ludności zmniejszyła się od ostatnich wyborów samorządowych w takim stopniu, że konieczne jest zmniejszenie liczby radnych o jeden mandat. Mieszkańcy okręgu nr 3 wybiorą 5 przedstawicieli do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a nie 6 - jak w obecnej kadencji. Inaczej sytuacja wygląda w okręgu okołowarszawskim, obejmującym powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski–zachodni, wołomiński. Tam liczba mieszkańców zwiększyła się i tym samym mandatów powinno być o jeden więcej. W sumie mieszkańcy tego okręgu reprezentowani będą przez 10 radnych.

Radny Krzysztof Skolimowski zaproponował poprawkę do tego projektu uchwały, polegającą na podziale okręgu okołowarszawskiego na dwie odrębne jednostki. Łączyłyby one w jedną grupę powiaty leżące na południe od Warszawy, a w drugą te na północ. Z przyczyn formalno-prawnych radny wycofał zgłoszoną poprawkę.

Budżet

Udział województwa mazowieckiego w dochodach z podatku od osób prawnych uległ zmniejszeniu o blisko 30 mln zł. Radni przyjęli w związku z tym zmiany budżetu województwa na 2010 rok. Ponadto w autopoprawce zarząd zaproponował m.in. zwiększenie planu dochodów o 40 mln zł z tytułu zwrotu wydatków niewygasających z upływem 2009 roku przeznaczonych na podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach prawa handlowego związanych z ochroną zdrowia.

Sejmik przyjął również projekty uchwały w sprawie dochodów własnych jednostek budżetowych oraz zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu województwa za I półrocze.

Edukacja

Radni zgodzili się na powołanie w dotychczas działającym internacie Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce - Bursy Regionalnej, która stanowić będzie odrębną placówkę oświatową. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu instytucją, zapewniającą opiekę i wychowanie uczniów powinna być bursa. Powołanie tej placówki zapewni szerszy dostęp młodzieży do tego typu usług i wykorzystanie wszystkich miejsc.

Kultura

W związku z rozszerzeniem repertuaru artystycznego mazowieckiej operetki, wykraczającego poza ten specyficzny gatunek sceniczny, zarząd zaproponował zmianę nazwy tej instytucji na Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Radni zgodzili się na tę nazwę i wprowadzenie zmian do statutu teatru.

Sejmik przyjął także nowy statut Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Do dotychczasowego dokumentu wprowadzono zmiany, wynikające przede wszystkim z nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zmniejszono także liczbę członków Rady Muzealnej z 13 do 7 osób.

Uchylono ponadto uchwałę, dotyczącą udzielenia pomocy finansowej powiatowi starachowickiemu na rewitalizację zabytkowej linii Starachowickiej Kolei Dojazdowej. Projekt nie otrzymał dofinansowania z funduszy europejskich, dlatego też nie ma podstaw do udzielenia dotacji, która miała być przeznaczona na wkład własny.

Współpraca międzyregionalna

Władze obwodu mińskiego – największego regionu Białorusi, leżącego w centralnej części kraju - wystąpiły z propozycją nawiązania współpracy międzyregionalnej z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Polskę i Białoruś łączą trwałe więzi historyczne i kulturowe. Mińsk jest bowiem największym ośrodkiem Polonii na Białorusi. Przygotowany projekt porozumienia zakłada współpracę głównie na płaszczyźnie gospodarczej i kulturalnej. Sejmik upoważnił Zarząd Województwa Mazowieckiego do wystąpienia do ministra właściwego do spraw zagranicznych o wyrażenie zgody na zawarcie „Porozumienia między Województwem Mazowieckim (Rzeczpospolita Polska) a Komitetem Wykonawczym Obwodu Mińskiego (Republika Białoruś) o współpracy międzyregionalnej”.

Służba zdrowia

Radni zgodzili się na połączenie niektórych oddziałów w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. Ułatwi to przeprowadzenie remontu i jednocześnie nie spowoduje ograniczenia dostępności do świadczeń.

W szpitalu św. Anny w Warszawie zlikwidowany zostanie Oddział Chirurgii Naczyniowej. Obecnie na terenie stolicy tego typu świadczenia udzielają liczne placówki. Szpital św. Anny skupił się na rozwoju chirurgii gastroenterologicznej i nowotworów przewodu pokarmowego.

Likwidacji ulegnie również Poradnia Zakładowa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Okazuje się, że koszty kierowania pracowników szpitala do innych podmiotów medycyny pracy są zdecydowanie tańsze niż prowadzenie własnej przychodni.

W Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza zwiększy się liczba oddziałów klinicznych. Radni zgodzili się na zawarcie aneksu do umowy  z Uniwersytetem Medycznym w Warszawie o udostępnienie oddziałów klinicznych do zadań dydaktycznych i badawczych.

Do Komisji:

  • Budżetu i Finansów oraz Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej skierowano projekt uchwały w sprawie odstąpienia od udzielenia pomocy finansowej w 2010 roku w formie dotacji celowej jednostkom samorządu terytorialnego z obszaru województwa mazowieckiego realizującym program „Moje Boisko – Orlik 2012”
  • Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego skierowano projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego przy Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie
  • Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej skierowano projekt uchwały w sprawie zawarcia aneksu do „Porozumienia między Województwem Mazowieckim (Rzeczpospolita Polska) a Państwową Administracją Obwodu Kijowskiego (Ukraina) o współpracy międzyregionalnej”.

Ponadto radni przyjęli projekty uchwał w sprawie:

  • utworzenia Gimnazjum Specjalnego w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Gołotczyźnie
  • zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2009 rok Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie
  • zatwierdzenia „Sprawozdania z realizacji rocznego programu działalności Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie za 2009 rok”
  • zatwierdzenia „Programu działalności Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie na 2010 rok
  • zatwierdzenia Regulaminu Organizacyjnego Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie
  • powołania Rady Społecznej przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach
  • zmian w składzie Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
  • przekazania Gminie Szydłowiec w formie pomocy rzeczowej materiałów rozbiórkowych pozostałych po realizacji zadania „Budowa chodnika dla pieszych przy drodze wojewódzkiej nr 727 ze wzmocnieniem jezdni i budową kanalizacji deszczowej na odcinkach od km 48+383,95 do km 49+066,00 i od km 49+450,00 do km 50+592,75 w miejscowości Szydłowiec i Szydłówek”
  • skargi Pani Barbary Kowerdan na uchwałę Nr 101/10 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 31 maja 2010 r. w sprawie rozstrzygnięcia wezwania pani Barbary Kowerdan z dnia 30 kwietnia 2010 r. do usunięcia naruszenia prawa przez uchwałę Nr 18/10 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 22 lutego 2010 r. – skargę uznano za bezzasadną
  • skargi Miasta Milanówek oraz skargi organizacji pozarządowych działających w ramach Porozumienia Społecznego w sprawie rozwiązań komunikacyjnych na terenie Miasta Milanówek – skargę uznano za bezzasadną
  • powołania rad społecznych przy: Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu k/Warszawy, Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawy, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych „PALMA”.

 

 

Opracowała Justyna Michniewicz

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.