Z posiedzeń zarządu

107 posiedzenie Zarządu, 15 stycznia 2008 r.

2008.01.17 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: MRyszkowski

W dniu 15 stycznia 2008 roku odbyło się 107 posiedzenie Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Podczas posiedzenia Zarządu odbyło się spotkanie Członków Zarządu z przedstawicielami firmy Bombardier Transportation Polska dotyczące prezentacji firmy w zakresie produkcji i eksploatacji lokomotyw do prowadzenia pociągów typu push-pull.

Ponadto Członkom Zarządu Województwa Mazowieckiego przedstawiona została prezentacja projektu pn.: „Strategia Promocji Województwa Mazowieckiego” przygotowana przez Konsorcjum Firm WYG International Sp. z o.o. i Grupy PRC. Prezentacja zawierała m. in. ocenę aktualnej sytuacji, kluczowe wyzwania strategiczne, proponowane rozwiązania, strategię komunikacyjno – inwestorską, strategię komunikacyjno – turystyczną i opis bieżących działań. Opracowanie uzupełniały opinie znawców problematyki i propozycje praktycznych rozwiązań zdefiniowanych problemów.

Informacje

Przedmiotem posiedzenia Zarządu były m.in. informacje dotyczące:

  • udziału Województwa Mazowieckiego w Targach BIOFACH 2008 odbywających się w dniach 21-24 lutego w Norymberdze

    Międzynarodowe Targi Produkcji Ekologicznej BioFach to największa na świecie impreza targowa dla branży ekologicznej. To okazja do prezentowania oferty produktowej i zawierania kontaktów handlowych. W bieżącym roku organizatorem polskiego stoiska narodowego będzie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Podjęte uchwały

Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął m.in. uchwały dotyczące:


  • przekazania dotacji z terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych

    Dotacje otrzymało 20 gmin z terenu Województwa Mazowieckiego.

  • przyznania dotacji celowych w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza z komponentami

  • udziału Samorządu Województwa Mazowieckiego w Międzynarodowych Targach Turystycznych MITT 2008 w Moskwie w dniach 19 - 22 marca 2008 roku

    Udział w targach jest okazją do wsparcia i upowszechnienia turystyki weekendowej, aktywnego wypoczynku, agroturystyki oraz promocji atrakcyjnych turystycznie wydarzeń na terenie województwa. Podczas targów Mazowsze będzie miało swoje stanowisko promocyjne, przygotowane w ramach polskiego stoiska narodowego organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.

  • udziału Samorządu Województwa Mazowieckiego w Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB 2008 w Berlinie w dniach 5-9 marca 2008 roku

    Targi w Berlinie są prestiżową imprezą branży turystycznej, na której spotykają się przedstawiciele biznesu, organizacji turystycznych, hoteli, przewoźników i organizatorów wypoczynku, wystawcy ze wszystkich kontynentów, od małych biur podróży po przedstawicieli krajowych organizacji turystycznych. W tym roku impreza odbędzie się po raz 42. Mazowsze będzie miało swoje stoisko promocyjne w ramach polskiego stoiska narodowego organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.

  • udziału Samorządu Województwa Mazowieckiego w Międzynarodowych Targach Turystycznych HOLIDAY WORLD 2008 w Pradze w dniach 14-17 lutego 2008 roku

    Targi HOLIDAY WORLD to jedna z ważniejszych międzynarodowych imprez turystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, nastawiona głównie na turystów indywidualnych. Stoisko promocyjne Mazowsza przygotowane będzie w ramach polskiego stoiska narodowego organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną i będzie zajmować. Celem uczestnictwa w targach jest zachęcenie zwiedzających do poznania walorów, bogatej tradycji, kultury i folkloru Mazowsza.

  • udziału Samorządu Województwa Mazowieckiego w Międzynarodowych Targach Turystycznych SALON DE VACANCES 2008 w Brukseli w dniach 7-11 lutego 2008 roku

    Targi przeznaczone są dla szerokiej publiczności. W roku 2007 zgromadziły niemal 100 tys. odwiedzających, z roku na rok wzrasta też liczba stoisk wystawienniczych. Stoisko promocyjne Mazowsza przygotowane będzie w ramach polskiego stoiska narodowego organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Na stoisku zostaną zaprezentowane walory turystyczne i kulturalne Mazowsza.

  • zakupu usługi polegającej na opracowaniu i zamieszczeniu artykułu dotyczącego ochrony dóbr kultury i opieki nad zabytkami na Mazowszu w miesięczniku „Welcome to Warsaw and to Poland”

    Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat wspiera zadania związane z ochroną i konserwacją zabytków. W anglojęzycznym miesięczniku „Welcome to Warsaw and to Poland” zostaną pokazane pomniki kultury, architektury i historii znajdujące się na terenie Mazowsza.

  • zawarcia umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie wykonywania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze Województwa Mazowieckiego

    Organizowanie i dotowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich wykonywanych w ramach obowiązku służby publicznej oraz nabywanie kolejowych pojazdów szynowych należy do zadań własnych Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zarząd Województwa Mazowieckiego wyraził zgodę na zawarcie umowy ze spółką „Koleje Mazowieckie – KM” o świadczeniu tych usług.

  • zawarcia umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie wykonywania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze Województwa Mazowieckiego

    Zarząd Województwa Mazowieckiego wyraził zgodę na zawarcie umowy ze spółką „PKP Warszawska Kolej Dojazdowa” o świadczeniu usług publicznych w zakresie wykonywania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich.

  • przeznaczenia środków pieniężnych na dopłaty dla krajowych pasażerskich przejazdów autobusowych osób uprawnionych w 2007 r.



  • przeznaczenia środków pieniężnych na dopłaty do krajowych pasażerskich przejazdów autobusowych osób uprawnionych w 2008 r.
  • upoważnienia do podpisania porozumienia dotyczącego powierzenia Województwu Podlaskiemu części zadania własnego i przejęcia od Województwa Podlaskiego części zadania własnego w zakresie organizowania i dotowania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich

    Porozumienie dotyczy połączeń realizowanych przez spółkę „Koleje Mazowieckie – KM” przebiegających przez teren obu województw.

  • przyjęcia darowizny przez Województwo Mazowieckie od Gminy Liw nieruchomości, położonych na terenie Gminy Liw, niezbędnych do przebudowy drogi wojewódzkiej Nr 696

    W związku z przebudową drogi wojewódzkiej Nr 696 istnieje konieczność poszerzenia pasa drogowego. W celu wykonania przebudowy niezbędne jest przyjęcie przez Województwo Mazowieckie darowizny w postaci 4 działek położonych w obrębie Szaruty.

  • nabycia oraz przyjęcia darowizny przez Województwo Mazowieckie nieruchomości niezbędnych do przebudowy drogi wojewódzkiej Nr 618

    W związku z przebudową drogi wojewódzkiej Nr 696 istnieje konieczność poszerzenia pasa drogowego. W celu wykonania przebudowy niezbędne jest nabycie na podstawie umowy sprzedaży oraz przyjęcie przez Województwo Mazowieckie darowizny w postaci siedmiu działek położonych w obrębie gminy Wyszków i miasta Pułtusk.

    przyjęcia darowizny przez Województwo Mazowieckie niezbędnych do przebudowy dróg wojewódzkich Nr 616 i Nr 728

    W związku z przebudową drogi wojewódzkiej Nr 616 istnieje konieczność poszerzenia pasa drogowego. W celu wykonania przebudowy niezbędne jest przyjęcie przez Województwo Mazowieckie darowizny w postaci działki należącej do Gminy Krzynowłoga Mała. Przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 728 wymaga przyjęcia przez Województwo Mazowieckie darowizny w postaci dwóch działek od Gminy i Miasta Mogielnica.

  • dofinansowania realizacji projektów w ramach programu pn. „Program wyrównywania różnic między regionami” – obszar A

    Samorząd Województwa Mazowieckiego w tym roku po raz trzeci przystąpił do realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami” – obszar A - organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, udzielając dotacji celowych na realizację projektów 11 podmiotom.

  • przekazania środków finansowych na realizację staży podyplomowych

    Środki finansowe na ten cel zostały zaplanowane w budżecie Województwa Mazowieckiego na rok 2008 i przeznaczone zostaną na realizacje staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów oraz pielęgniarek i położnych w placówkach uprawnionych do prowadzenia staży podyplomowych.


Pod obrady Sejmiku

Zarząd Województwa Mazowieckiego wniósł pod obrady Sejmiku Województwa Mazowieckiego projekt uchwał Sejmiku dotyczących:



  • ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela, zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym oraz zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego - w jednostkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

    Samorząd Województwa Mazowieckiego jako organ prowadzący zobowiązany jest po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny określić zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół zaocznych, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli nauczycielskich kolegiów języków obcych, nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.

  • udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Gminie Błędów na zadanie „Budowa stacji Uzdatniania Wody w Dańkowie” i Gminie Stara Kornica na zadanie „Budowa sieci wodociągowej na terenie gminy Stara Kornica”

    Gminy Błędów i Stara Kornica w ramach „Samorządowego Programu Rozwoju Mazowsza” komponent E otrzymały dotację celową odpowiednio na zadania: „Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Dańkowie” i „Budowa sieci wodociągowej na terenie gminy Stara Kornica”.

  • połączenia Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury im. prof. Zbigniewa Garnuszewskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych „PALMA”

    Połączenie to wiąże się z koncepcją rozwoju akademickiej służby zdrowia w Warszawie na bazie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych „PALMA”.

  • zatwierdzenia zmian statutu Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie - Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej

    Zmiany statutu związane są z jego aktualizacją, obejmują likwidację komórek organizacyjnych, które nie funkcjonują już co najmniej od 2 lat.

  • upoważnienia Zarządu Województwa Mazowieckiego do wystąpienia do ministra właściwego do spraw zagranicznych o wyrażenie zgody na zawarcie „Porozumienia miedzy Województwem Mazowieckim (Rzeczpospolita Polska) a Państwowa Administracją Obwodu Kijowskiego (Ukraina) o współpracy międzyregionalnej

    Współpraca między Województwem Mazowieckim a Obwodem Kijowskim będzie odbywać się głównie na płaszczyźnie gospodarczej, kulturalnej i turystycznej. Obejmie również takie dziedziny jak rolnictwo, ochrona środowiska, transport i łączność, ochrona zdrowia i polityka społeczna, oświata, sport. Realizowane będą także wspólne projekty wykorzystaniem środków unijnych.

Liczba wyświetleń: 580

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.