Organizacja transportu publicznego
Informacje ogólne
2014.05.06 14:05 , aktualizacja: 2016.03.29 11:10
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Województwo mazowieckie jako ustawowy organizator publicznego transportu zbiorowego podejmuje szereg działań w celu stworzenia efektywnego systemu transportowego umożliwiającego sprawne przemieszczanie się mieszkańców regionu przy zachowaniu odpowiedniej jakości świadczonych usług.
Zadania województwa jako organizatora publicznego transportu zbiorowego:
- Planowanie rozwoju transportu – opracowanie planu transportowego
- Organizowanie publicznego transportu zbiorowego – realizacja planu transportowego, badanie i analiza potrzeb przewozowych, zawieranie umów o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, ustalanie stawek opłat za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych i dworców
- Zarządzanie publicznym transportem zbiorowym – ocena i kontrola realizacji usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, dokonywanie zmian w przebiegu linii komunikacyjnych, współpraca przy aktualizacji rozkładu jazdy, administrowanie systemem informacji dla pasażera.
Schemat organizacji publicznego transportu zbiorowego na terenie województwa mazowieckiego
Podstawa organizowania publicznego transportu zbiorowego:
- Rozporządzenie nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70
- Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym
- Ustawa z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym
- Ustawa z 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe
Finansowanie transportu kolejowego
Finansowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich polega na dofinansowaniu nierentownych przewozów w formie rekompensaty z tytułu utraconych przychodów,w związku z wykonywaniem usług użyteczności publicznej. Rekompensata jest przekazywana operatorom na podstawie umów o świadczenie usług publicznych oraz zawiera rozsądny zysk. Głównym źródłem finansowania przewozów są środki własne organizatora. Mogą być one uzupełniane funduszami pochodzącymi z budżetu państwa lub innych jednostek samorządu terytorialnego.
Liczba wyświetleń: 4794
Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.