Komitet Regionów
Historia i rola Europejskiego Komitetu Regionów
2011.03.25 14:05 , aktualizacja: 2020.09.01 11:24
Autor: Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Europejski Komitet Regionów (KR) to głos miast i regionów w Unii Europejskiej.
KR reprezentuje władze lokalne i regionalne z całej Unii Europejskiej i doradza w sprawie propozycji nowych aktów prawnych, które mają wpływ na miasta i regiony (70 proc. całego prawodawstwa UE). KR został utworzony w 1994 na mocy traktatu z Maastricht, a jego kompetencje znacznie wzrosły po wejściu w życie traktatu lizbońskiego. Jest organem doradczym Komisji Europejskiej, Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego.
Rola Komitetu Regionów polega na reprezentowaniu na forum unijnym stanowisk władz lokalnych i regionalnych wobec ustawodawstwa UE poprzez wydawanie opinii na temat propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej. Zarówno Komisja Europejska, Parlament Europejski, jak i Rada Europejska, są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w sprawach, które bezpośrednio dotyczą władz lokalnych i regionalnych.
Głównym zadaniem Komitetu Regionów jest zbliżanie Unii Europejskiej do jej obywateli. KR przyczynia się do zmniejszania dystansu między pracą instytucji UE a obywatelami UE poprzez zaangażowanie przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych w międzyinstytucjonalny dialog, którzy najlepiej znają problemy i potrzeby swoich wyborców z codziennych kontaktów.
Europejski Komitet Regionów w liczbach
- 70% unijnego prawodawstwa ma bezpośredni wpływ na regiony i gminy
- 27 krajów UE
- 329 członków wybranych lokalnie i regionalnie
- 6 komisji
- 6 grup politycznych
- maksymalnie 6 sesji plenarnych rocznie
- ponad 50 opinii przyjmowanych każdego roku
Liczba wyświetleń: 8054
Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.