Programy w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej

W czerwcu nabór wniosków w programie Interreg EUROPA 2014–2020

2015.05.18 08:15

Autor: Agnieszka Mync (KM), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

W drugiej połowie czerwca planowane jest rozpoczęcie I. naboru wniosków w Programie Współpracy Międzyregionalnej Interreg EUROPA 2014-2020 (następcy programu INTERREG IV C 2007–2013). Nabór potrwa około miesiąca.

 

Obecnie na stronie internetowej www.interreg4c.eu/interregeurope/callforproposals/ dostępny jest draft pakietu aplikacyjnego, który ma służyć wcześniejszemu przygotowaniu beneficjentów do złożenia wniosków (po zatwierdzeniu Programu przez Komisję Europejską dokumenty te nie powinny ulec istotnym zmianom).

 

Program Interreg EUROPA 2014-2020 jest ukierunkowany na poprawę wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego poprzez wymianę doświadczeń między partnerami z różnych państw oraz upowszechnianie dobrych praktyk. Dzięki Programowi powinno nastąpić unowocześnienie polityki regionalnej oraz wzrost efektywności i poprawa koordynacji wykorzystania środków unijnych (m.in. z RPO). Projekty (o charakterze miękkim) mają służyć realizacji jednego z 6 celów szczegółowych wyodrębnionych dla 4 priorytetów:

 

Priorytet 1. Badania naukowe, postęp technologiczny i innowacje

Cel szczegółowy 1.1. Infrastruktura badań i innowacji oraz podnoszenie zdolności innowacyjnych

Cel szczegółowy 1.2. Wspieranie regionalnych łańcuchów innowacji

 

Priorytet 2. Konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw

Cel szczegółowy 2.1. Wspieranie MŚP w wypracowywaniu i osiąganiu wzrostu gospodarczego oraz wprowadzaniu innowacji na wszystkich etapach ich cyklu życia

 

Priorytet 3. Gospodarka niskoemisyjna

Cel szczegółowy 3.1. Wspieranie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach

 

Priorytet 4. Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami

Cel szczegółowy 4.1. Ochrona i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego

Cel szczegółowy 4.2. Zwiększanie efektywnego gospodarowania zasobami, „zielony wzrost” i ekoinnowacje

 

Programem objętych jest łącznie 30 krajów – wszystkie kraje UE oraz Szwajcaria i Norwegia. Do dyspozycji pozostaje budżet w wysokości 359 mln euro z EFRR (kraje spoza UE finansowane są z innych źródeł), z tego ok. 1/3 środków będzie przeznaczona na projekty z I. naboru. W krajach unijnych o dofinansowanie projektów – odpowiednio w wysokości 85% i 75% - mogą ubiegać się instytucje publiczne i podmioty prawa publicznego oraz prywatne podmioty non-profit. Projekty będą realizowane w partnerstwach międzynarodowych przez podmioty reprezentujące co najmniej trzy kraje, w tym przynajmniej dwóch partnerów pochodzących z krajów UE. Główną grupą docelową są organy administracji publicznej / władze publiczne, których włączenie do projektów jest de facto obligatoryjne (udział bezpośredni lub list wsparcia).

 

Zalecana wielkość partnerstwa – 5-10 partnerów. Maksymalny czas trwania projektu – 5 lat, w tym faza 1 (wymiana doświadczeń i proces uczenia się) – od 1 roku do 3 lat i faza 2 (monitoring) – do 2 lat.

 

Poza projektami współpracy międzyregionalnej – finansowane będą również tzw. platformy learningowe, stanowiące ogólnoeuropejski zasób wiedzy w 4 obszarach objętych Programem. Platformy będą służyć m.in. upowszechnianiu wyników projektów, wspieraniu decydentów zaangażowanych w realizację programów współfinansowanych z funduszy strukturalnych, wymianie informacji między szerokim gronem użytkowników, a także w ich ramach będzie można uzyskać pomoc doradczą dla realizowanych projektów.

 

W sprawach dotyczących Programu Interreg EUROPA 2014-2020 oraz koncepcji proponowanych projektów informacji udziela Pani Anna Stol z Krajowego Punktu Kontaktowego w Departamencie Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (tel.: 32 253 90 08, fax: 32 253 73 76, e-mail: ). Materiały ze spotkań informacyjnych dostępne są na stronach: www.ewt.gov.pl i www.europasrodkowa.gov.pl.

 

Poszukiwaniu partnerów czy pomysłów na projekty, a także zgłaszaniu pomysłów (zwłaszcza w celu znalezienia zainteresowanych podmiotów w danym obszarze) służy strona internetowa: .

 

Przykładowe działania w ramach projektów:

  • przygotowanie planów działań (obowiązkowe),

  • przeprowadzanie badań i analiz poświęconych regionalnym politykom w zakresie infrastruktury innowacji, dziedzictwa naturalnego i kulturowego, efektywnego gospodarowania zasobami i ekoinnowacji oraz regionalnym strategiom niskoemisyjnym,

  • organizowanie spotkań i podejmowanie działań we współpracy z lokalnymi grupami podmiotów (utworzenie grup – obowiązkowe dla większości celów szczegółowych),

  • wzajemne wizyty studyjne poświęcone poznaniu instrumentów i polityk w zakresie badań naukowych i innowacji, uzyskaniu informacji na temat zarządzania klastrami w regionach partnerskich, instrumentów i programów powiązanych m.in. z produkcją energii ze źródeł odnawialnych i efektywnością energetyczną, działań w obszarach dziedzictwa naturalnego i kulturowego,

  • organizowanie międzyregionalnych seminariów oraz wydarzeń służących budowaniu zdolności w zakresie wprowadzania innowacji, prowadzenia polityki w obszarach dziedzictwa naturalnego i kulturowego, efektywnego gospodarowania zasobami czy wymianie doświadczeń w obszarze gospodarki niskoemisyjnej

  • wkład do działań i produktów platformy learningowej, w tym na rzecz pogłębiania wiedzy w zakresie polityk regionalnych,

  • komunikacja i upowszechnianie rezultatów projektu.

Liczba wyświetleń: 1157

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.