Informacje ogólne
Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013"
2009.06.25 00:00 , aktualizacja: 2010.05.18 08:57
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013 współfinansowany jest z krajowych środków publicznych i Europejskiego Funduszu Rybackiego (EFR).
EFR jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej skierowanym do sektora rybactwa, który został ustanowiony rozporządzeniem Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. U. L 223 z 15.08.2006). EFR zastępuje dawny instrument finansowy orientacji rybołówstwa (IFOP).
Zadaniem EFR jest udzielenie sektorowi rybołówstwa pomocy w osiągnięciu założeń wspólnej polityki rybołówstwa, której celem jest zapewnienie zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów wodnych i akwakultury w kontekście zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem potrzeb środowiskowych, gospodarczych i społecznych. Wspólna Polityka Rybacka obejmuje ochronę, zarządzanie oraz eksploatację żywych zasobów wodnych i akwakultury, a także przetwarzanie i obrót produktami rybactwa na terytorium państw członkowskich, na wodach wspólnotowych, przez wspólne statki rybackie lub obywateli państw członkowskich.
Założenia i cele wspólnej polityki rybołówstwa zawarte są w Strategii Rozwoju Rybołówstwa, będącej Krajowym Planem Strategicznym. Strategia, wskazuje zakres interwencji i wsparcia finansowego ze strony EFR oraz inne niezbędne źródła finansowania. Służy za punkt odniesienia dla tworzenia Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013 oraz ustawy o wspieraniu rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego.
Program Operacyjny Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013 został stworzony aby realizować cele polskiej polityki rybackiej, którymi są:
• racjonalna gospodarka żywymi zasobami wód i poprawa efektywności sektora rybackiego,
• podniesienie konkurencyjności polskiego rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego i przetwórstwa ryb,
• poprawa jakości życia na obszarach zależnych od rybactwa.
Program Operacyjny Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013 zakłada realizację celów strategicznych i podjęcie działań w następujących obszarach priorytetowych:
Oś Priorytetowa 1: Środki na rzecz dostosowania floty rybackiej.
Działania realizowane w ramach osi priorytetowej 1 przyczynią się do restrukturyzacji polskiej floty rybackiej. Głównym jej celem jest dostosowanie floty rybackiej do dostępnych żywych zasobów wodnych oraz poprawa rentowności rybołówstwa morskiego, a także zapewnienie osłon społeczno-ekonomicznych w związku z realizacją wymogów Wspólnej Polityki Rybackiej.
Oś priorytetowa 2. Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury.
W zakresie rybactwa śródlądowego, główne działania koncentrować się będą w na modernizacji istniejących gospodarstw chowu i hodowli ryb. Istnieje także możliwość realizacji inwestycji w zakresie infrastruktury, w tym na rzecz poprawy warunków pracy oraz higieny i jakości produktów. W ramach osi pomoc finansowa przyznawana będzie także na inwestycje związane z przetwórstwem i obrotem ryb oraz jego modernizacją (nowe technologie, sprzęt, innowacyjne metody produkcji), a także w zakresie higieny i bezpieczeństwa pracy, dostosowania do wymogów ochrony środowiska bądź utrzymania zatrudnienia w tym sektorze i przeszkolenia kadr.
Oś Priorytetowa 3: Środki służące wspólnemu interesowi.
W ramach osi priorytetowej 3 wspierane będą działania dążące do polepszenia organizacji sektora rybackiego, a tym samym zwiększenia jego konkurencyjności. Wspierane będą działania innowacyjne, projekty pilotażowe i wymiana doświadczeń, a także promocja produktów rybactwa mająca na celu zwiększenie średniego spożycia ryb.
Oś Priorytetowa 4: Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa.
Zadania realizowane w ramach osi 4 mają przyczynić się do zwiększenia aktywizacji społeczności zamieszkujących obszary zależne od rybactwa, poprzez włączenie partnerów społecznych i gospodarczych z określonego obszaru do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw, które pozwolą na rozwój tych terenów oraz wpłyną na poprawę warunków życia mieszkańców tych obszarów. W ramach trójsektorowego partnerstwa powstaną Lokalne Strategie Rozwoju Obszarów Rybackich (LSROR), poprzez które możliwe będzie realizowanie szeregu inwestycji i inicjatyw m.in. w zakresie dywersyfikacji działalności gospodarczej oraz inwestycje na rzecz drobnej infrastruktury rybackiej.
Oś Priorytetowa 5: Pomoc techniczna.
Celem osi priorytetowej 5 jest wsparcie administracyjne instytucji zaangażowanych we wdrażanie i realizację Programu Operacyjnego.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 2057
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.