Aktualności

Konsolidacji mówimy nie

2018.09.05 15:20 , aktualizacja: 2018.09.05 16:18

Autor: Ewelina Mikulska (KM), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • pikietujący pracownicy uniwersyteckich szpitali przed urzędem Pikietujący przed urzędem...
  • za stołem prezydialnym siedzą m.in. marszałek Adam Struzik oraz wojewoda mazowiecki i przedstawiciele Kancelarii Marszałka Wojewódzka Rada Dialogu...
  • członkowie rady na posiedzeniu Rada dyskutowała także o...
  • pikietujący z transparentami Konsolidacji mówimy nie, w...

Konsolidacja trzech z sześciu szpitali, podległych Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie była jednym z tematów obrad dzisiejszego prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

 

W spotkaniu, poza przedstawicielami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz związków zawodowych działających w placówkach, wzięli udział pikietujący przez urzędem pracownicy szpitali.

 

– Nie jesteśmy sędziami. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to forum dialogu. Każda ze stron powinna zapoznać się z obiektywnymi argumentami, aby móc wyrobić sobie stanowisko w sprawie pomysłu konsolidacji obejmującej trzy uniwersyteckie placówki. Poszukujmy porozumienia i dialogu oraz kompromisowych rozwiązań – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 

Nierentowne szpitale

Przedstawiciele władz uniwersytetu zaznaczyli, że decyzję o konsolidacji szpitali klinicznych podjęto z powodu złych wyników finansowych generowanych przez trzy największe placówki kliniczne oraz konieczności rozwiązania kwestii gigantycznego zadłużenia, które na koniec bieżącego roku wyniesie pond 900 mln zł. Wskazali, że przy takim wyniku finansowym szpitale nie powinny już funkcjonować, a proces połączenia jest jedyną szansą na dalsze funkcjonowanie m.in. nowoczesnego, otwartego przed trzema laty szpitala pediatrycznego przy ul. Żwirki i Wigury.  Związkowcy zgodzili się z koniecznością restrukturyzacji placówek, jednak stanowcze nie mówią wobec proponowanej konsolidacji. Obawiają się jej negatywnych skutków zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników.

 

– Proces restrukturyzacji, w przypadku tak ogromnego zadłużenia omawianych szpitali jest konieczny, jednak nie można go przeprowadzać wbrew załodze. Ważne, by zbudować system dialogu polegający np. na powołaniu zespołu do spraw restrukturyzacji z udziałem pracowników szpitali – powiedział marszałek Adam Struzik. – Restrukturyzacja powinna być przeprowadzana na jasno określonych zasadach, z wykorzystaniem analiz i propozycji przygotowanych m.in. przez przedstawicieli związków zawodowych – dodał marszałek.

 

Zmiany w funkcjonowaniu rynku pracy

Informacje na temat założeń projektu ustawy o rynku pracy, która ma zastąpić ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przedstawił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Tomasz Sieradz. Poinformował radę o głównych celach planowanych założeń.

 

Nowelizacja ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

W związku z nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego członkowie prezydium omówili projekt zmian w regulaminie WRDS. Podjęto też decyzję o zwrocie kosztów dojazdów członków WRDS na posiedzenia.

 

 

Liczba wyświetleń: 848

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.