Aktualności

Kolejne posiedzenie WRDS

2020.06.29 14:40 , aktualizacja: 2020.07.10 10:20

Autor: Ewelina Mikulska (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • od lewej siedzą Adam Struzik, Andrzej Malinowski, Konstanty Radziwiłł XIX posiedzenie WRDS z...
  • Marszałek przemawia do mikrofonu Głos zabrał marszałek Adam...
  • na siedząco przemawia Andrzej Malinowski Przewodniczący RDS...
  • widok na salę kinową Posiedzenie WRDS poświęcone...
  • przemawia Marcin Podgórski O klimatycznych wyzwaniach...
  • Sala widowskowa,uczestnicy siedzą w dużych odstępacvh Z uwagi na zachowanie...

Tematem przewodnim XIX posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim, które z uwagi na zachowanie wszelkich wymogów sanitarnych odbyło się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury, była realizacja w praktyce neutralności klimatycznej w regionie.

 

Neutralność klimatyczna to maksymalne ograniczenie emisji CO₂ w przemyśle, transporcie i energetyce oraz zrównoważenie tych emisji, których ograniczyć się nie udało, poprzez zwiększanie jej pochłaniania, np. dzięki sadzeniu drzew.

 

Czas na klimat

Dyskusja była odpowiedzią na pismo Ministra Klimatu i Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, którzy zwrócili się do WRDS o organizację spotkania poświęconego temu zagadnieniu. W spotkaniu uczestniczył Andrzej Malinowski – przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, a Ministerstwo Klimatu reprezentował Paweł Różycki – zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Transformacji Klimatycznej. Przewodniczący RDS zaznaczył, że neutralność klimatyczna to ogromne wyzwanie, dlatego też by wypracować najlepsze rozwiązania i mieć właściwy przegląd sytuacji, należy stworzyć katalog problemów zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich. Głos w tej kwestii zabrał marszałek Adam Struzik, który powiedział, że realizacja w praktyce Europejskiego Zielonego Ładu jest ogromnym wyzwaniem oraz że Samorząd Województwa Mazowieckiego jest w trakcie realizacji wielu ciekawych projektów i programów dotyczących zarówno ochrony powietrza, jak i gospodarki w obiegu zamkniętym. Prezentację na temat klimatycznych wyzwań województwa mazowieckiego przedstawił Marcin Podgórski – dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Uzyskane wnioski, postulaty i rozwiązania znajdą swoje odzwierciedlenie w stanowisku WRDS.

 

Sprawy bieżące

Podczas posiedzenia strona społeczna WRDS podjęła uchwały pozytywnie opiniujące zarówno Regionalny Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2020 dla województwa mazowieckiego, jak i projekt Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2020–2030.

Członkowie WRDS mieli także możliwość zapoznania się z wnioskami wypracowanymi podczas pierwszego posiedzenia doraźnego Zespołu roboczego ds. monitorowania skutków społeczno-gospodarczych pandemii SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego. Przewodnicząca zespołu Monika Fedorczuk –poinformowała o wynikach dyskusji dotyczącej sytuacji mazowieckiego rynku pracy oraz pomocy udzielanej pracodawcom przez powiatowe oraz wojewódzkie urzędy pracy.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 15062 kB, Liczba pobrań: 225

Liczba wyświetleń: 337

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.