Aktualności
WRDS wobec bieżących problemów województwa
Na wrześniowym posiedzeniu członkowie prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim dyskutowali na temat skutków społecznych, gospodarczych, administracyjnych i finansowych, jakie niesie za sobą planowany podział województwa mazowieckiego.
Podział to złe rozwiązanie
Szczegółowe informacje na temat skutków ewentualnego podziału województwa przedstawił Marcin Wajda – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim. Podkreślił, że po wyłączeniu administracyjnym metropolii warszawskiej nowe województwo mazowieckie miałoby dużo większą powierzchnię, od nowego województwa stołecznego bo ok. 86% obecnej, za to diametralnie ograniczone dochody. Najważniejszy dochód województwa, czyli podatek CIT, wyniesie zaledwie 13% obecnych wpływów z tego tytułu. Za spadkiem dochodów nie będzie natomiast szła redukcja zadań i obowiązków. Argument pomysłodawców podziału dotyczący troski o zachowanie po 2020 r. środków unijnych, nie mają racji bytu. Od stycznia 2018 r. obowiązuje nowy podział statystyczny, który jest brany pod uwagę przy dystrybucji środków w ramach nowego budżetu UE. Członkowie prezydium zdecydowali, że dyskusja na ten temat będzie kontynuowana na posiedzeniu plenarnym z udziałem posłów z województwa mazowieckiego.
Klimat i skutki pandemii
Prezydium wypracowało także projekt stanowiska ws. klimatycznych wyzwań województwa mazowieckiego. Dokument procedowany będzie w trybie głosowania korespondencyjnego. W dalszej części spotkania przewodniczący Zespołu roboczego ds. oświaty Jerzy Wiśniewski poinformował o rezultatach pracy dwóch ostatnich posiedzeń, które w głównej mierze poświęcone były problemom wynikającym ze zdalnej edukacji. Przewodnicząca doraźnego Zespołu roboczego ds. monitorowania skutków społeczno-gospodarczych pandemii SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego Monika Fedorczuk opowiedziała o rezultatach pracy jej zespołu, który zapoznał się między innymi z założeniami Planu Odbudowy dla Europy, czyli nową inicjatywą UE w zakresie walki ze skutkami kryzysu gospodarczego. Poinformowała także, że zespół na bieżąco monitoruje sytuację na mazowieckim rynku pracy oraz zapoznał się z informacjami na temat realiów funkcjonowania mazowieckich placówek medycznych w dobie pandemii.
Członkowie prezydium podjęli także decyzję o organizacji kolejnych posiedzeń plenarnych WRDS.
Liczba wyświetleń: 90
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.