Aktualności

Posiedzenie prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

2020.12.07 10:10
Autor: Magdalena Węgrzecka (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Screen z posiedzenia WRDS Posiedzenie odbyło się...

Kolejne powiedzenie prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego poświęcono  integralności Mazowsza oraz budżetowi UE.

Rozmowy poświęcone były w głównej mierze ustaleniu treści stanowiska w sprawie zapowiedzi podziału administracyjnego województwa mazowieckiego oraz dyskusji dotyczącej zagrożenia utraty przez Mazowsze wsparcia unijnego w związku z zapowiedziami zablokowania przez rząd wieloletniego budżetu UE i Funduszu Odbudowy. Sytuacja ta wywołana jest apelem Rady Przedsiębiorczości do liderów Zjednoczonej Prawicy „Polska nie może blokować przyjęcia nowego budżetu UE”.

 

Wspólne stanowisko

Ostatecznie wypracowano projekt stanowiska, w którym zaapelowano o zachowanie integralności województwa mazowieckiego, zwracając uwagę, że ewentualne decyzje w zakresie zmian administracyjnych powinna poprzedzić merytoryczna dyskusja oraz ogólnowojewódzkie konsultacje społeczne. Projekt stanowiska będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu WRDS przez stronę pracodawców, pracowników oraz samorządową, ponieważ nie poparł go przedstawiciel strony rządowej.

Apel Rady Przedsiębiorczości, podpisany przez przedstawicieli najważniejszych polskich organizacji pracodawców, dotyczący obecnej sytuacji związanej z negocjacjami wieloletniego budżetu UE, omówiła Anna Karaszewska z Konfederacji Lewiatan. Podczas swojego wystąpienia wskazała, że bez wsparcia z UE dalszy rozwój Polski i Mazowsza, a także wzrost PKB stoi pod znakiem zapytania. Zauważyła, że Polska ma ogromny deficyt budżetowy, wywołany z jednej strony pandemią, z drugiej  polityką gospodarczą rządu, dlatego blokowanie wieloletniego budżetu UE byłoby katastrofalne dla wszystkich dziedzin życia gospodarczego i społecznego. Marszałek Adam Struzik w pełni poparł apel Rady Przedsiębiorczości do liderów Zjednoczonej Prawicy. Podkreślił, że zawetowanie budżetu i Planu Odbudowy jest krótkowzroczne i może doprowadzić do tragicznych skutków. Dodał, że Polska jest autentycznym beneficjentem pomocy unijnej, a otrzymane do tej pory fundusze zostały przeznaczone na gospodarkę, polskie przedsiębiorstwa, budowę dróg, szkół, na rozwój instytucji kultury, wyposażenie szpitali oraz wiele innych dziedzin życia. Podkreślił, że dzięki wsparciu UE Polska od 16 lat jest w strefie bezpieczeństwa i rozwoju.


Plany na przyszłość

Członkowie prezydium ustalili, że na najbliższym posiedzeniu WRDS, zaplanowanym na 16 grudnia br. przedstawiona zostanie między innymi informacja na temat planowanego wyłączenia regionu NUTS 2 Warszawskiego stołecznego ze wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2021-2027, a przedstawiciel strony rządowej poinformuje
o aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie.

 

Liczba wyświetleń: 116

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.