Aktualności
XXIII posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
2020.12.17 15:35 , aktualizacja: 2020.12.30 17:46
Autor: Ewelina Mikulska (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Ostatnie w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim, podobnie jak poprzednie, z uwagi na trwającą pandemię odbyło się w formie wideokonferencji.
Nie dla podziału Mazowsza
Strona pracodawców, strona pracowników oraz strona samorządowa Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim przyjęły stanowisko w sprawie zapowiedzi podziału administracyjnego województwa mazowieckiego, kategorycznie sprzeciwiając się planom rozbicia na odrębne jednostki najdynamiczniej rozwijającego się województwa w kraju. Zwrócono uwagę, że ewentualne decyzje w zakresie zmian administracyjnych powinna poprzedzić merytoryczna dyskusja oraz ogólno wojewódzkie konsultacje społeczne, a ewentualny podział powinien odbyć się w czasie zgodnym z prawem krajowym i europejskim.
Środki unijne
Strona pracodawców oraz strona samorządowa przyjęły, wypracowane na początku grudnia, stanowisko w sprawie zagrożenia utraty przez Mazowsze wsparcia unijnego w związku z zapowiedziami zablokowania przez rząd RP wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. Strony zwróciły uwagę, że co prawda treść stanowiska z uwagi na ubiegłotygodniowy szczyt unijny jest nieaktualna, jednak argumenty w nim zawarte oddają sytuację w jakiej organizacje pracodawców oraz samorządy znalazły się w trakcie negocjacji budżetu, tracąc wiarygodność wśród europejskich partnerów.
WRDS zajęła się również sytuacją związaną z planami pozbawienia regionu Warszawskiego stołecznego wsparcia. Zgodnie z informacją ministerstwa finansów, funduszy i polityki regionalnej Warszawski stołeczny zostaje wyłączony z regionalnego wsparcia unijnego w ramach RPO WM 2021–2027 i będzie finansowany z poziomu krajowego.
– Decyzja ministerstwa – jak zaznaczył Marcin Wajda dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich – w praktyce oznacza, że w kolejnej perspektywie unijnej na terenie stolicy i 9 podwarszawskich powiatów nie będzie możliwości realizowania projektów związanych z gospodarką wodno-ściekową, termomodernizacją budynków jednorodzinnych, budową parkingów park and ride i ścieżek rowerowych, e-usługami, rewitalizacją kultury i zabytków, a także projektami edukacyjnymi, wsparciem osób dorosłych na rynku pracy czy też dostępności usług zdrowotnych i tworzeniem miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.
Członkowie WRDS ustalili, że temat będzie kontynuowany na najbliższym posiedzeniu prezydium, w czasie którego ostatecznie zostanie wypracowane stanowisko Rady w niniejszej sprawie.
Sytuacja zdrowotna na Mazowszu
Aktualne dane na temat liczby zachorowań, wyzdrowień, hospitalizacji oraz zgonów na Mazowszu w wyniku zakażeń SARS-CoV-2 przedstawił pan Konstanty Radziwiłł – wojewoda mazowiecki. W zakresie planowanych szczepień poinformował, że wszelkie przygotowania są przeprowadzane bardzo sprawnie i zgodnie z założeniami, a w województwie tworzona jest już sieć placówek, spełniających określone wymagania, w których będą wykonywały szczepienia. Dodał, że będą one realizowane zarówno w ambulatoriach, jak też w domach pacjentów, w pierwszej kolejności będą oferowane pracownikom ochrony zdrowia, w dalszej osobom starszym i obciążonym dodatkowymi schorzeniami.
Zespoły robocze działające w ramach WRDS
Podczas spotkania członkowie WRDS wysłuchali także podsumowań posiedzeń zespołów roboczych działających w ramach WRDS, zaprezentowanych przez ich przewodniczących. Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia, zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego, a także doraźnego zespołu roboczego ds. monitorowania skutków społeczno-gospodarczych pandemii SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego.
W 2021 r. WRDS pod przewodnictwem strony pracodawców
Ustępujący przewodniczący WRDS Jan Przywoźny, zgodnie z decyzją Rady przewodnictwo w WRDS na zbliżający się rok przekazał Robertowi Składowskiemu reprezentującemu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 133
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.