Aktualności

Mazowieckie spółki w czasie pandemii

2021.03.19 11:10 , aktualizacja: 2021.05.29 14:25

Autor: Magdalena Węgrzecka (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Ekran monitora, na nim 6 osób podczas obrad Posiedzenie odbyło się w...

Głównym tematem XIII posiedzenia Zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego, był wpływ pandemii na problemy i kondycję finansową spółek, w których Samorząd Województwa Mazowieckiego posiada udziały. Członkowie zespołu podjęli dyskusję w zakresie bieżącego funkcjonowania spółek, ich kondycji finansowej i niezbędnej pomocy.

Trudna sytuacja

O sytuacji w spółkach opowiedzieli zaproszeni goście. Wiceprezes ds. Korporacyjnych Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o. Marcin Danił poinformował, że priorytetem  władz portu było i jest utrzymanie zatrudnienia i niedokonywanie zwolnień pracowników. Wyjaśnił, że spółka korzysta z wszelkich dostępnych form oferowanej pomocy, jednak to nie rozwiązuje trudnej sytuacji finansowej portu, gdyż ruch lotniczy z uwagi na ograniczenia, jest znikomy. Dyrektor Biura Finansowo-Ekonomicznego Koleje Mazowieckie - KM  sp. z o.o. Ewa Oknińska  wyjaśniła, że transport publiczny bardzo dotkliwie odczuł skutki pandemii, z uwagi na odpływ podróżnych spowodowany m. in. zmianą charakteru pracy (większość firm i podmiotów zdecydowało się na system pracy zdalnej), oraz ograniczenia w funkcjonowaniu szkół. Przełożyło się to na spadek przychodów ze sprzedaży biletów, a spółka była zmuszona do reorganizacji zatrudnienia pracowników oraz przewozów. Trwająca pandemia to nie tylko problemy finansowe, ale również przewlekłe zmęczenie pracowników służby zdrowia, o których wspomniał Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach spółka z o.o. Marcin Kulicki. Wskazał, że leczenie w sytuacji „covidowej” jest trudniejsze i bardziej obciążające, dlatego też placówka stara się wspierać personel i wprowadza dodatkowe osoby do obsługi pacjentów. Szpitale nieustannie zmagają się również z kłopotami związanymi z wykonaniem kontraktu z NFZ. Na ogromny problem zwrócił uwagę Prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii sp. z o.o. Michał Stelmański, który poinformował, że w czasie pandemii znacząco wzrosła liczba dzieci potrzebujących pomocy psychiatrycznej. Opowiedział o obecnym oblężeniu placówek psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, co w głównej mierze jest wynikiem trwającej prawie od roku nauki zdalnej, a także ograniczeniami w funkcjonowaniu podmiotów leczniczych na wiosnę ubiegłego roku. Zamknięcie oddziałów dziennych i poradni dodatkowo spowodowało zmniejszenie przychodów szpitala i nierealizowanie kontraktów.

Potrzebne wsparcie

Samorząd Województwa Mazowieckiego stale monitoruje sytuację w podległych podmiotach, o czym poinformowała Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Monika Sokulska. Wspomniała m. in
o uruchomionym w marcu ubiegłego roku projekcie unijnym związanym z zakupami niezbędnego sprzętu na kwotę 360 mln zł.

Przewodniczący zespołu Waldemar Dubiński podsumował, że bez wsparcia finansowego strony rządowej i samorządowej wskaźniki makroekonomiczne w województwie mazowieckim jak i w całym kraju byłyby znacznie gorsze.

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM Aleksandra Szwed przedstawiła informacje na temat podjętych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego działań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wspomniała również, że na potrzeby Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2030 r. powstało we współpracy UMWM i Urzędu Statystycznego internetowe narzędzie „Obserwuj Mazowsze i Warszawę”, które prezentując najważniejsze dane statystyczne umożliwia na bieżąco śledzenie sytuacji w województwie.

Uczestnicy spotkania zdecydowali, że na następnym posiedzeniu zespołu zostanie podjęta dyskusja dotycząca trudnej sytuacji Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o., zaś temat psychiatrii dziecięcej w województwie mazowieckim powinien zostać omówiony przez Zespół roboczy ds. ochrony zdrowia.

Liczba wyświetleń: 138

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.