Mazowsze serce Polski nr 5/20

Szansa na kochający dom

2020.05.12 14:50 , aktualizacja: 2020.05.13 08:33

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Dorota Mądral

Dłonie dziecka i osoby dorosłej trzymające rysunek przedstawiający dom i rodzinę Interwencyjny Ośrodek...
Mężcyzna z ustami i nosem zasłoniętymi szalem. Zamiast maski można...

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku na najbliższe 3 lata otrzymał z budżetu województwa mazowieckiego 5,1 mln zł. Pieniądze pozwolą zapewnić opiekę oraz znaleźć nowy dom niechcianym noworodkom i dzieciom do 1. r.ż.

 

Środki zostały przyznane w ramach otwartego konkursu ofert. Oznacza to stałe dofinansowanie działalności placówki na poziomie 1,7 mln zł rocznie. Ośrodek prowadzi Fundacja Rodzin Adopcyjnych. To jedyna taka placówka na Mazowszu i jedna z dwóch w kraju. Przyjmuje noworodki i niemowlęta pozostawione np. po urodzeniu w szpitalu, w oknach życia, odebrane rodzicom na mocy decyzji sądu lub interwencji policji, ale też przyniesione dobrowolnie.

– To wyjątkowa placówka, bo chroni najmłodsze dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa, zaniedbań, a niekiedy i utratą życia. Kadra to wspaniali, specjaliści o ogromnym sercu i poczuciu misji, którzy stwarzają maleństwom jak najlepsze warunki do życia, często do wychodzenia z poważnych chorób czy zaburzeń – podkreśla członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Zgodnie z kontraktem podpisanym z samorządem województwa, dzieci mają zapewnione niezbędne usługi opiekuńcze i lekarskie, szczepienia ochronne, bieżącą diagnostykę przesiewową, ale też rehabilitację ruchową, stymulację rozwojową i działania zapobiegające chorobie sierocej, np. chustowanie i masaże. Pomoc zapewniają m.in. psycholog kliniczny, pedagog, lekarz pediatra, rehabilitant, neurolog dziecięcy i neurologopeda.

Od 2012 r. z budżetu Mazowsza przekazano w sumie ponad 12 mln zł na działalność ośrodka. Dzięki temu ponad 500 dzieci otrzymało pomoc.

 

Interaktywna mapa zakażeń

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego na podstawie danych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przygotował i stale aktualizuje informacje o stanie pandemii koronawirusa na Mazowszu.

 

Jak poprawnie zasłaniać usta i nos?

Noszenie masek z pewnością na długo stanie się obowiązkiem, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ich używania. Zebrał je warszawski „Meditrans”.

 

  1. Możesz wykorzystać szal, apaszkę, chustę lub golf. Najważniejsze, aby nos i usta były dokładnie zakryte.
  2. Jeśli wybierzesz maskę ochronną, pamiętaj, że:
  • przed jej założeniem trzeba dokładnie umyć ręce mydłem lub preparatem zawierającym alkohol,
  • gdy stanie się wilgotna, wymień ją,
  • podczas zdejmowania maski nie dotykaj nią oczu, nosa oraz ust,
  • po zdjęciu maski dokładnie umyj ręce,
  • maskę jednorazową ostrożnie wyrzuć do kosza, a bawełnianą zalej gorącą wodą, wypierz z użyciem detergentu w temperaturze 60 st. C i wyprasuj.

 

Liczba wyświetleń: 82

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.