Mazowsze serce Polski nr 5/20
Jak zmierzyć poziom… suszy
Na Mazowszu pojawi się 31 nowych stacji meteorologicznych, tak by mierniki suszy zlokalizowane były w każdym mazowieckim powiecie. Urządzenia te pomogą rolnikom udokumentować poziom suszy.
Stacje umożliwią rolnikom wiarygodne udokumentowanie wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów. Ponadto będą służyć do ostrzegania przed zagrożeniami atmosferycznymi.
1,5 mln zł na mierniki suszy
– Coraz częściej borykamy się z małymi opadami bądź ich brakiem, co skutkuje suszą i przyczynia się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w zbiornikach. W naszym województwie sytuację utrudnia fakt, że zlokalizowanych jest tu niewiele stacji meteorologicznych, które pomogłyby w ustaleniu skali tego zjawiska. Dlatego wsparcie samorządów lokalnych w zakupie takich stacji oraz współpraca z instytutem w Puławach są bardzo ważne – podkreśla marszałek Adam Struzik.
W ramach programu powiaty mogą liczyć na finansowe wsparcie Samorządu Województwa Mazowieckiego w zakupie 31 stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych.
Monitoringiem suszy rolniczej zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG). Obecnie na terenie Mazowsza jest zaledwie 6 stacji meteorologicznych zbierających dane dotyczące suszy. Oddalenie punktów pomiarowych zmniejsza dokładność danych meteorologicznych, ponieważ wyliczane są one na podstawie wskaźników z miejsc oddalonych nawet o 70 km. Nie odzwierciedla to faktycznej sytuacji meteorologicznej badanego obszaru.
Wsparcie małej retencji
W walce z suszą i jej skutkami samorząd Mazowsza wspiera również samorządy gminne. W tym roku w ramach inwestycji w tzw. małą retencję zrealizowanych zostanie 7 nowych zadań. Będą to budowy i renowacje zbiorników wodnych na terenie mazowieckich gmin. W sumie na ten cel przeznaczono ponad 2,2 mln zł z budżetu województwa.
– Gospodarka Mazowsza w głównej mierze opiera się na rolnictwie, które jest ściśle zależne od warunków pogodowych. Dlatego tak istotne jest inwestowanie w budowanie zbiorników małej retencji. Dzięki temu nie tylko zwiększamy zasoby wodne i gromadzimy wodę, która może być wykorzystywana właśnie np. w okresach suszy, ale też wspomagamy rozwój środowiska naturalnego – zwraca uwagę członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
Liczba wyświetleń: 69
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.