Mazowsze serce Polski nr 10/18

W Siedlcach już budują

2018.10.10 08:00 , aktualizacja: 2018.10.17 13:50

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Marszałkowie i dyrektor w eleganckich strojach stoją przed budynkiem fabryki Stadler Wizytowali fabrykę (od...

Największy w historii kontrakt mazowieckich kolei spowodował powstanie 150 miejsc pracy w Siedlcach. A to nie koniec. Pierwsze pociągi są już w budowie.

 

 Do fabryki Stadlera pojechali z wizytą wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członkowie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski. Okazją było rozpoczęcie produkcji pierwszych z 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych, w ramach podpisanego w styczniu br. kontraktu ramowego, wartego 2,2 mld zł brutto. Samorządowcy obejrzeli linie montażowe, na których powstają pociągi i tramwaje.

 

Ustalono wygląd składów

– Realizacja zamówienia dla Kolei Mazowieckich przebiega zgodnie z planem. Ostateczny design najnowszego pojazdu FLIRT dla Mazowsza jest gotowy i został zatwierdzony przez naszego klienta – Koleje Mazowieckie. Nasi inżynierowie opracowują szczegółowo kwestie techniczne, trwa także proces zakupu komponentów do budowy pojazdów – poinformował Tomasz Prejs, szef siedleckiego zakładu i członek zarządu Stadler Polska. 

 

– Cieszymy się, że możemy być naocznymi świadkami procesu produkcji pojazdów dla Kolei Mazowieckich. Nie mamy wątpliwości, że tym samym uczestniczymy w wydarzeniu przełomowym dla pasażerów naszych pociągów. Realizacja tego zamówienia to krok milowy w procesie unowocześnienia kolei pasażerskiej – podkreślił prezes naszego regionalnego przewoźnika Robert Stępień.

 

Zyskują też inne firmy

Stadler Polska systematycznie zwiększa zatrudnienie. Od stycznia 2018 r. firma utworzyła w Siedlcach ponad 150 nowych miejsc pracy. Obecnie zatrudnia około 800 pracowników i – uwaga! – poszukuje kolejnych 100 osób. Spółka od lat pozostaje jednym z największych pracodawców w Siedlcach.

 

– Dla nas, dla Mazowsza, Stadler Polska to nie tylko pewny partner, jeśli chodzi o realizację zamówienia dla Kolei Mazowieckich, ale też ważny, ciągle rozwijający się pracodawca. To wielka szansa dla Siedlec i całego regionu. Można tylko mieć nadzieję, że dobra passa producenta będzie trwać, co przełoży się na to, że nie tylko na Mazowszu, ale i w całym kraju będziemy jeździć wysokiej jakości pojazdami szynowymi – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Stadler Polska współpracuje z lokalnymi partnerami – to ponad 2 tys. polskich firm, które stanowią około 60 proc. dostawców. Skumulowana wartość dotychczasowych inwestycji firmy wynosi ponad 120 mln zł. W 2017 r. spółka zakończyła realizację inwestycji o wartości 40 mln zł, dzięki czemu powiększona została powierzchnia produkcyjna, a także powstał nowoczesny budynek biurowy. Aktualnie planowana jest dalsza rozbudowa zakładu. W jej ramach nadbudowane zostanie piętro hali montażu wstępnego elektrycznego (dodatkowa powierzchnia 1800 m2). Wartość inwestycji to 5,6 mln zł.

 

– Produkowane przez firmę Stadler pojazdy dają gwarancję najwyższej jakości, komfortu i najnowszej technologii. Mam nadzieję, że dobra współpraca zaowocuje satysfakcją podróżujących Kolejami Mazowieckimi – podsumował Rafał Rajkowski.

 

 

Liczba wyświetleń: 77

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.