Mazowsze serce Polski nr 10/18

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2018.10.10 10:40 , aktualizacja: 2018.10.10 15:26

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Temat miesiąca

Szpital w Drewnicy otwarty!

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji Samorządu Województwa Mazowieckiego – budowa nowej siedziby szpitala psychiatrycznego Drewnica.  Koszt inwestycji to aż 137 mln zł, z czego blisko 95 mln zł wyniosło wsparcie unijne. To pierwszy szpital psychiatryczny zbudowany w Polsce od czasów drugiej wojny światowej i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Wstęgę przecięli przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski, marszałek Adam Struzik, członek zarządu Elżbieta Lanc i prezes zarządu szpitala Roman Robert Jędrzejczak.

 


Chybiony atak na samorządy

W kampanii wyborczej zdarzają się brudne zagrywki. Szef sztabu partii PiS Tomasz Poręba zaatakował bezpardonowo samorządy: „Część polskich regionów, rządzonych przez Platformę i PSL, nie pozostawia złudzeń, że tam tych dobrych gospodarzy, jeżeli chodzi o wydatkowanie środków europejskich, po prostu nie ma”.

 

Na komentarz polityka szybko zareagowali samorządowcy. „To kłamstwo. Teza nie tylko nieprawdziwa, ale wręcz szkodliwa, nie tylko dla samorządów, ale dla całego państwa. Polskie regiony, począwszy od 2007 r., zainwestowały w rozwój ponad 55 mld euro środków unijnych. Robią to najsprawniej w Europie” – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Do regionów, które świetnie radzą sobie z gospodarowaniem przyznanymi środkami, należy też oczywiście Mazowsze.

 

– Mamy z Unii Europejskiej ponad 2 mld euro. Zaangażowaliśmy, czyli podpisaliśmy do dofinansowania umów, już 66 proc. środków z tej perspektywy. To wszystko jest weryfikowane różnymi wskaźnikami. Jednym z nich jest spełnianie zasady n+3, która nakazuje w 2018 r. wydatkować prawie 330 mln euro. Z dumą mogę powiedzieć, że już pod koniec lipca spełniliśmy ten warunek! – zapewnia wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 


Ścieżki rowerowe na Mazowszu

Z okazji Światowego Dnia bez Samochodu warszawski GUS udostępnił dane m.in. o ruchu rowerowym. Samorząd województwa wiele inwestuje w nowoczesne ścieżki dla cyklistów.

 

 

Wykres pokazujący przybywanie długości ścieżek rowerowych w ciągu ostatnich siedmiu lat

 


Cytat miesiąca

Przed nami wybory samorządowe. Trwa kampania wyborcza, chwilami dość bezwzględna.

– 21 października zadecydujemy nie tylko o tym, kto będzie odpowiadał za naszą wspólnotę przez kolejnych 5 lat, ale przede wszystkim o tym, czy chcemy Polski samorządnej czy scentralizowanej. Czy chcemy, aby rządzili naszymi wspólnotami po prostu – dobrzy, uczciwi gospodarze, czy oddamy władzę „jedynej słusznej partii”. I w końcu – czy chcemy, aby decyzje o ważnych dla nas sprawach zapadały blisko nas, czy decydować mają o tym politycy w Warszawie. To przedziwna kampania, w której rządząca partia poprzez podporządkowane sobie media publiczne stara się podkopać zaufanie do samorządów. Znów ktoś stara się nas przekonać, że jesteśmy w ruinie. Ktoś, kto tak twierdzi, musi naprawdę rzadko bywać poza Warszawą. Dzięki ciężkiej pracy nas wszystkich, samorządowców i mieszkańców, Mazowsze jest najsilniejszym i najdynamiczniej rozwijającym się regionem Polski – powiedział Adam Struzik.

 


Liczba miesiąca

30 tys. zwiedzających odwiedziło Muzeum Wsi Mazowieckiej jednego dnia! To rekord. Tak atrakcyjne były Dożynki Województwa Mazowieckiego.

 


Wzorowi maturzyści

Aż 6 z 25 laureatów IV edycji ogólnopolskiego konkursu fundacji Zawsze Warto „Matura na 100 procent” pochodziło z Mazowsza. Uroczystość odbyła się w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a nagrody wręczyła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 


Skuter i kurs w nagrodę

16-letni Jakub Gryza z Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu został laureatem II konkursu „Moje pierwsze prawo jazdy”, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu. Dobra znajomość przepisów nagrodzona została kursem na prawo jazdy kategorii AM i skuterem, który wręczył członek zarządu województwa Rafał Rajkowski.

 

 

Skuter

 


Nowe wyzwanie transportowe

Samorząd Województwa Mazowieckiego wydał dotąd 3,5 mld zł na drogi, 266 mln zł na lotnisko. Teraz czeka na zmianę ustawy, by ratować linie autobusowe.

 

– Dobra komunikacja stanowi klucz do sukcesu i rozwoju całego regionu. Nasz samorząd jako pierwszy utworzył spółkę Koleje Mazowieckie, która przewozi każdego roku 62 mln pasażerów. Również dzięki zaangażowaniu samorządu powstało lotnisko Warszawa/Modlin. Przed samorządami lokalnymi stoi kolejne wyzwanie: transport autobusowy – podkreślił marszałek Adam Struzik, podczas debaty „Rozwój transportu na Mazowszu – kolejowy, autobusowy i lotniczy”, zorganizowanej przez „Super Express”.

 

Uczestniczyli w niej też członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda, starosta płocki Mariusz Bieniek i wiceprezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin Marcin Danił.

 


Kompendium o Mazowszu

Marszałek Adam Struzik w płockiej Małachowiance poprowadził dla młodzieży otwartą lekcję o Mazowszu. Była to również okazja do zaprezentowania uczniom i nauczycielom najnowszego kompendium wiedzy o regionie wydanego właśnie przez samorząd województwa. Publikacja „Mazowsze – ekonomia i gospodarka” liczy 332 str. Została przekazana do mazowieckich szkół.

 

 

Okładka książki z tytułem "Mazowsze – ekonomia i gospodarka" oraz zdjęciami  z regionu

 


Kalejdoskop

  • 94 wystawy, projekty i wydawnictwa walczyły o zwycięstwo w konkursie „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba”. Pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowej kategorii przypadło Państwowemu Muzeum Archeologicznemu w Warszawie.
  • 40-lecie obchodził Rodzinny Ogród Działkowy „Nadwiślański” w Płocku – to 846 działek, 1200 działkowców i... 100 rodzin pszczelich.
  • 2. miejsce zajęło nasze pismo „Mazowsze serce Polski” w Konkursie Biuletynów Firmowych 2018, organizowanym przez agencję Agape, w kategorii „biuletyn instytucji drukowany”.

 

Liczba wyświetleń: 212

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.