Mazowsze serce Polski nr 10/19

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2019.10.17 13:40 , aktualizacja: 2019.10.18 12:00

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • przy stole konferencyjnym siedzą kobiety i mężczyzna, na pierwszym planie mężczyzna z kamerą Informacje na temat biura...
  • dwie kobiety trzyma w rękach czek, obok stoi mężczyzna Zwycięzca konkursu Startuj...
  • grupa dzieci w kamizelkach odblaskowych, stoją w sali W ramach akcji „Jesteś...
  • kamienny posąf mężczyzny za ławką, w tle budynek Pomnik Tadeusza...
  • logo przedstawiajace liczbę 35 i budynek Muzeum Historii Polskiego...
  • obraz przedstawiający maszynistę siedzącego w kabinie pociągu Praca laureata III...

Turyści Neckermanna wrócili do kraju

W momencie ogłoszenia niewypłacalności przez Neckermann Polska poza granicami kraju przebywało około 3600 osób. Marszałek województwa natychmiast uruchomił gwarancję ubezpieczeniową. Sytuacja jest już opanowana. Najważniejszym wyzwaniem było zabezpieczenie w wielu miejscach nieopłaconych hoteli, co pozwoliło turystom spokojnie kontynuować wypoczynek.

– Działania podejmowane w celu sprowadzenia turystów do kraju powoli dobiegają końca. Naszym najważniejszym zadaniem było zapewnienie bezpiecznego pobytu oraz powrotu i udało nam się to zrealizować – zapewnia wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Najczęstszym problemem klientów Neckermanna Polska był brak opłaty za pobyt w hotelu, przez co kilkukrotnie dochodziło do nieprzyjemnych incydentów, jak zablokowanie dostępu do pokoju, zatrzymanie paszportów czy wezwanie policji. Kilkukrotnie też zaszła konieczność interwencji służb dyplomatycznych.

– Środki z gwarancji powinny być wystarczające. My ze swojej strony na utrzymanie turystów na miejscu wydaliśmy już około 1 mln zł. Wiemy też, że na roszczenia ubezpieczyciel przeznaczył około 3,5 mln zł – dodaje Izabela Stelmańska, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

 

Liczba miesiąca

61 proc. ankietowanych przez Kantar badanych uważa, że podział województwa mazowieckiego, to zły pomysł

 

Cytat miesiąca

Sukces Mazowsza! Komitet Regionów przyjął opinię marszałka Adama Struzika. Zaleceniem zgłaszanym przez marszałka było uwzględnienie aktualnych podziałów statystycznych w ramach planowania strategii rozwoju regionalnego po 2020 r. 

– Teraz wszystko w rękach Komisji Europejskiej. Liczymy, że nasze sugestie spotkają się z jej aprobatą. To kluczowe, by nowe programowanie zostało oparte na aktualnych wskaźnikach i uwzględniło podziały statystyczne. Tylko w ten sposób będą zaspokojone interesy regionów stołecznych i tych regionalnych. To decyzja przełomowa i moim zdaniem zamykająca absurdalną polityczną debatę o podziale administracyjnym Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Kalejdoskop

431 wypadków  z udziałem pieszych było na Mazowszu w 2018 r. 77 osób ich nie przeżyło, a prawie 390 było rannych

40,5 to mediana wieku na Mazowszu. Jesteśmy coraz starsi. 20 lat temu średnia wynosiła 36,6

99 mln zł tyle pieniędzy dla jednostek OSP przeznaczył samorząd Mazowsza w latach 2006–2019

 

Kolejarz na płótnie

Kacper Musur to laureat III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Maszynista – praca i jego pasje”. Inicjatywa była elementem obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia działalności Związku Zawodowego Maszynistów, jednego z najstarszych na terenie Polski. Zorganizowali ją: Stowarzyszenie „Kolejarz”, Związki Zawodowe Maszynistów, Stacja Muzeum oraz Fundacja Grupy PKP.

 

AKS Zły jest najlepszy

UEFA uznała AKS Zły (klub ze Szmulek na stołecznej Pradze) za najlepszy amatorski klub Europy. Jak podaje Tygodnik Powszechny: „Grassroots Awards Złemu (…) przyznano za promowanie równości i zapewnianie powszechnego dostępu do futbolu”[1] . W klubie grają reprezentanci różnych wyznań i narodowości, a na trybunach nie są dopuszczalne przekleństwa i przemoc.

 

Zrób film

Zrób-My-Nasz-Film „HISTORIE ZAPISANE W OBRAZIE” – to temat konkursu filmowego, który organizuje Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie (publiczna placówka doskonalenia nauczycieli województwa mazowieckiego). Zadaniem jest przygotowanie filmowej opowieści. Mogą to być np. pasjonujące historie dokumentujące zdarzenia, nieznane dotąd problemy, odczytywane na nowo dzieje życia, znane miejsca widziane inaczej, oczami młodego człowieka. Chętni uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego powinni zgłosić się do konkursu do 30 listopada br., a prace przesłać do 25 stycznia 2020 r. Szczegółowe informacje na zrobmynaszfilm.blogspot.com.

 

Widoczny znaczy bezpieczny

W trosce o bezpieczeństwo uczniów samorząd Mazowsza wspólnie z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego prowadzi kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”. W ramach akcji, prowadzonej od 5 lat, dzieci otrzymują odblaski. W latach 2014–2018 opasek czy zawieszek rozdano ponad 600 tys. Jeden z efektów kampanii to coraz większa świadomość dotycząca noszenia elementów odblaskowych.

 

Znamy najlepsze start-upy

Smart Berries, Solhotair i SensoriumLab to laureaci tegorocznej edycji konkursu „Startuj z Mazowsza”, który wspiera młode firmy pracujące nad innowacyjnymi rozwiązaniami, produktami bądź usługami. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne (od 15–25 tys. zł) oraz liczne nagrody od partnerów przedsięwzięcia, m.in.: bezpłatne warsztaty edukacyjne i doradztwo biznesowe, a także nagrody specjalne – tygodniowy wyjazd na akcelerację do Nevady.

 

Płock uczcił Mazowieckiego

Na Tumach, tuż za sądem, niedaleko Małachowianki w Płocku możemy już podziwiać pomnik upamiętniający premiera RP Tadeusza Mazowieckiego, którego rząd zaprzysiężono dokładnie 30 lat temu. Jak mówił o premierze ks. prof. Tadeusz Żebrowski – „to płocczanin z krwi i kości”. Swoje związki z miastem podkreślał sam Mazowiecki. Odbierając w 2011 r. tytuł honorowego obywatela Płocka, powiedział: „Wszystko, co mnie ukształtowało, wyniosłem właśnie stąd. Co mogłem zrobić dla kraju, zrobiłem także dla tego miasta”.

 

Mazowszanie docenieni

W gronie wyróżnionych w 30. edycji ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera są Mazowszanie. To ks. Stanisław Drąg z Radomia (pisze ikony, a jego twórczość przybliżyliśmy w wakacyjnym numerze) i Aleksandra Biniszewska z Kuklówki Radziejowickiej (dyrektor Muzeum Lwowa i Kresów).

 

 

[1] Michał Okoński, Dobra sprawa Złego (mat. na tygodnikpowszechny.pl z 30.09.2019).

Liczba wyświetleń: 92

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.