Mazowsze serce Polski nr 10/20

Podsłuchane, podpatrzone

2020.10.12 06:40 , aktualizacja: 2020.10.13 10:02

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • uśmiechnięty mężczyzna w garniturze, zdjęcie portretowe do pasa W Wilanowie, gdzie funkcję...
  • zdjęcie portretowe mężczyzny w garniturze Krzysztof Skolimowski jest...
  • zadowolony mężczyzna w stroju sportowym z kijkami nordic walking pozuje do zdjęcia Radny Bartosz Wiśniakowski...
  • kolaż czterech zdjęć, na których pozują pracownicy kolei w slużbowych strojach i z maskami na twarzy Maski są trendy –...
  • rysunek księcia Polski w stroju rycerza 13 października 1282 r....
  • złoty medal z napisem Alfred Nobel Nagrodę Nobla w dziedzinie...
  • zdjęcie archiwalne kobiety z nakryciem głowy 107 lat temu w warszawskim...
  • rynek miasta, widok na plac, na którym stoją plansze ze zdjęciami Przasnysz jest miastem od...
  • budynek szkoły, przed którą stoją elegancko ubrani ludzi, przy nich mikrofony Tzw. szkoła przy Osi...

Radny w kuluarach

Krzysztof Skolimowski 

Koalicja Obywatelska

Mój rodzinny dom stoi w Wilanowie, gdzie mieszkam praktycznie od początku życia.

Jestem radnym, ponieważ ważne są dla mnie sprawy publiczne. Wychowałem się w harcerstwie, dlatego jest we mnie potrzeba działalności na rzecz innych. Wydaje mi się, że mam do tego przygotowanie.

Wzorem samorządowca jest dla mnie... Szukam swojej drogi w samorządzie, kierując się tym, żeby służyć innym. Nie chciałbym iść czyimś tropem.

Najpiękniejsze miejsce na Mazowszu to... Mam taką naturę, że lubię podróżować, doświadczać ciągle nowych doznań. Nie mam więc konkretnego miejsca, które bym wskazał.

W wolnym czasie jeżdżę rowerem i kibicuję skoczkom narciarskim.

Mam słabość do kotów.

Słowo, które najlepiej opisuje mój charakter to spokój i rozwaga.

Mój sukces zawodowy – od 13 lat jestem zastępcą burmistrza na Mokotowie i mogę już zobaczyć te rzeczy, które powstawały z mojej inicjatywy.

 

Ciekawostka z Mazowsza

Tzw. szkoła przy Osi Królewskiej…

… czyli SP 400 w Wilanowie przy al. Rzeczypospolitej 23B to jedna z najnowocześniejszych placówek oświatowych w stolicy. Na dachu parkingu znajduje się boisko ze sztuczną nawierzchnią – w ten sposób na stosunkowo niewielkiej działce pomieszczono szkołę, parking, boisko i halę sportową.

– Budowa szkoły była priorytetem zarządu dzielnicy. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że udało się przygotować obiekt nie tylko piękny, ale i funkcjonalny – zwraca uwagę burmistrz Wilanowa i przewodniczący sejmiku Mazowsza Ludwik Rakowski.

 

Maski są trendy!

Do ich noszenia zachęcają pracownicy spółki samorządu Mazowsza Koleje Mazowieckie. Przewoźnik przypomina, jak ważne jest zasłanianie nosa i ust, zachowanie dystansu oraz częsta dezynfekcja rąk. To troska o zdrowie współtowarzyszy podróży i nasze, ale też obowiązkowy element stroju.

 

Przyjemne z pożytecznym…

…łączy radny Bartosz Wiśniakowski. Ostatnio włączył się w akcję promującą transplantologię. Podczas 17. Biegu po Nowe Życie w Wilanowie pobiegł w sztafecie z osobą po przeszczepie. Na metę dobiegli jako drudzy. Gratulujemy!

 

Dekada Modlina

10 lat temu, a dokładnie 8 października 2010 r. rozpoczęła się budowa Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Dziś trudno wyobrazić sobie, że go nie ma…

 

Kalendarium

738 lat temu 13 października 1282 r. książę krakowski Leszek Czarny pokonał sprzymierzone wojska litewsko-jaćwięskie w bitwie nad Narwią. Przyjmuje się, że bitwa mogła mieć miejsce nad Narwią koło Długosiodła.

593 lata temu10 października 1427 r. Przasnysz uzyskał prawa miejskie.

107 lat temu 28 października 1913 r. w warszawskim Teatrze Nowości Lucyna Messal i Józef Redo po raz pierwszy w Polsce zatańczyli tango. Było to w trakcie spektaklu „Targ na dziewczęta”.

24 lata temu 3 października 1996 r. Wisława Szymborska została ogłoszona laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Liczba wyświetleń: 37

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.