Mazowsze serce Polski nr 11/19

Z sejmiku do sejmu

2019.11.18 10:20 , aktualizacja: 2019.11.20 11:06
Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
radni stoją w półokręgu Prezydium sejmiku (Ludwik...

Aż sześciu radnych województwa mazowieckiego opuści sejmikowe ławy i będzie nas reprezentować w Sejmie.

 

W jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu startowało w sumie 20 mazowieckich radnych, sześciu spośród nich udało się zdobyć mandat poselski. Są to: z okręgu podwarszawskiego – Maciej Lasek (KO, 15 804 głosy), Dominika Chorosińska (PiS, 9596 głosów) i Bożena Żelazowska (PSL, 8665 głosów), z okręgu radomskiego – Radosław Fogiel (PiS, 26 707 głosów) i Agnieszka Górska (PiS, 9134 głosy) oraz z okręgu siedleckiego – Maciej Górski (PiS, 5206 głosów).

 

 

Zmiany w sejmiku

Dwa dni po wyborach, podczas posiedzenia mazowieckiego sejmiku, radni pogratulowali nowo wybranym posłom i podziękowali za współpracę. Ich miejsce zajmą nowi radni, którzy podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych otrzymali kolejno najwięcej głosów: Anna Brzezińska (KO), Łukasz Kudlicki (PiS) i Dorota Stalińska (PSL) z okręgu podwarszawskiego, Anna Wolszczak (PiS) i Jan Rejczak (PiS) z okręgu radomskiego oraz Krzysztof Winiarski (PiS) z siedleckiego.

 

Rekordowa frekwencja

Podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych Mazowsze biło rekordy frekwencji, osiągając najlepszy wynik w kraju – 69,46 proc. Frekwencja ogólnopolska wyniosła 61,7 proc. Głosy ważne oddało 18 201 348 wyborców. Tak dużego zainteresowania nie było od czasu historycznych wyborów w 1989 r. (62,7 proc.). Najwięcej wyborców – 77 proc. – skorzystało z prawa głosu w Warszawie. W stołecznej dzielnicy Wilanów tylko 15 proc. uprawnionych pominęło swój obywatelski przywilej. Ponad 70-proc. frekwencją mogą się pochwalić powiaty: pruszkowski (74,3 proc.), piaseczyński (72,8 proc.), legionowski (72 proc.), warszawski zachodni (72 proc.), grodziski (70,4 proc.) i otwocki (70,3 proc.). Choć najmniej uprawnionych do głosowania poszło do urn wyborczych w powiatach lipskim (52,5 proc.) i sierpeckim (52,9 proc.), to liczby i tak są imponujące. Wyniki świadczą jednoznacznie o wzroście świadomości wagi oddanego głosu i poczucia wpływu na to, jak ma wyglądać scena polityczna kraju.

 

Zapytaliśmy nowych posłów, czym chcieliby się zająć w Sejmie

 

Dominika Chorosińska, PiS

Bardzo się cieszę, że zostałam posłem. Jestem bardzo wdzięczna tym, którzy oddali na mnie swój głos. Traktuję to jako zobowiązanie wobec moich wyborców. Zgodnie z obietnicą w Sejmie mam zamiar pracować na rzecz polskich rodzin oraz polskiej kultury.

 

Radosław Fogiel, PiS

Wiele było rozmów w moim okręgu wyborczym na temat wyłączenia Warszawy z Mazowsza i powołaniu nowego województwa. Przywróceniu Radomiowi statusu województwa mazowieckiego, a być może też innym miastom tak powstałego Mazowsza, bo ustawa daje takie możliwości. Jest to bardzo istotny projekt, za którym warto lobbować¹.

 

Agnieszka Górska, PiS

Nowa praca to nowe wyzwania. Myślę jednak, że wciąż pozostające w tej samej sferze „dobra wspólnego”. Jedna różnica – sprawy będą miały wagę ogólnopolską. Zadania, które wymagają zajęcia się nimi w pierwszej kolejności, to m.in. wydział lekarski i lotnisko w Radomiu. Swoją działalność sejmową chciałabym skupić na obszarach dotyczących m.in. ochrony środowiska, nauki, spraw zagranicznych i samorządu.

 

Maciej Górski, PiS

Dziękując wyborcom za okazane zaufanie, zapewniam, że dołożę wszelkich starań, aby godnie pełnić mandat poselski. Moje doświadczenia zawodowe i samorządowe związane są ze sferą rolnictwa. W Sejmie chciałbym to kontunuować. Bliskie są mi również sprawy ochrony środowiska, samorządu terytorialnego oraz infrastruktury.

 

Maciej Lasek, KO

W pracy parlamentarzysty chciałbym głównie zająć się tym, co było mi bliskie w całym życiu zawodowym, czyli szeroko rozumianą poprawą bezpieczeństwa w transporcie. Polska jest krajem,
w którym liczba ofiar wypadków komunikacyjnych jest zdecydowanie wyższa od średniej w UE. Niezbędne jest przyjęcie wieloletniego planu zmian w zakresie infrastruktury, przepisów czy szkoleń, na wzór państw, które przodują w Europie w obszarze bezpieczeństwa, tj. Szwecji czy Holandii. Jako poseł dołożę też starań, aby dążyć do wzmocnienia samorządów, gdyż to na tym poziomie najlepiej można zrozumieć potrzeby mieszkańców.

 

Bożena Żelazowska, PSL

W Sejmie chciałabym się zajmować przede wszystkim sprawami kultury, Polaków na Wschodzie oraz ustawą o muzeach. Zależy mi na tym, żeby w każdej wsi było miejsce, gdzie ludzie będą mogli się spotkać, organizować wydarzenia kulturalne. Chciałabym również podjąć działania, które pomogą w niwelowaniu dysproporcji w dostępie do kultury. Ważne dla mnie są także sprawy społeczne, np. skrócenie kolejek do lekarzy.

 

XII sesja sejmiku

Sejmik, obradujący 15 października br., m.in. znowelizował budżet, przyjął program ochrony środowiska przed hałasem oraz zdecydował o przyznaniu pomocy gminie Łomianki.

 

Większe dochody

Dochody budżetu województwa z podatku od osób prawnych (CIT) będą w tym roku większe o 230 mln zł, niż planowano. Skłoniło to radnych do rezygnacji z zaciągania w tym roku kredytu długoterminowego, którego wysokość zaplanowano na poziomie 260 mln zł. Kredyt będzie zaciągany w latach 2020–2021 (2020 r. – 220 mln zł,2021 r. – 80 mln zł).

 

Ochrona przed hałasem

Radni przyjęli program ochrony środowiska przed hałasem dla obszarów siedmiu linii kolejowych o natężeniu ruchu większym niż 30 tys. pociągów rocznie i całkowitej długości 204 km. Jakie działania zaplanowano? Przede wszystkim o charakterze inwestycyjnym (budowa osłon akustycznych, szlifowanie szyn, zastosowanie tłumików przyszynowych) oraz wspomagającym (monitoring hałasu, planowanie przestrzenne, kontrola i utrzymanie właściwego stanu technicznego nawierzchni szynowej). Odcinki objęte programem to:

  • Warszawa Włochy–Józefinów–Grodzisk Mazowiecki–Miedniewice
  • Warszawa Rembertów–Mińsk Mazowiecki R4
  • Warszawa Włochy–Warszawa Gołąbki–Bednary
  • Warszawa Gocławek–Otwock
  • Warszawa Praga–Legionowo–Nasielsk–Działdowo
  • Warszawa Wileńska–Zielonka
  • Warszawa Włochy–Grodzisk Mazowiecki.

 

Radni przyjęli także dwie uchwały w sprawie konsultacji społecznych projektów programów ochrony środowiska przed hałasem dla terenów poza aglomeracjami: obszaru Portu Lotniczego im. F. Chopina oraz obszaru dróg położonych w Siedlcach i Ostrołęce. Uwagi i wnioski można składać do 22 listopada br.

 

Pomoc dla Łomianek

Mazowsze dofinansuje budowę gminnej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Dziekanowa Leśnego. Instalacja obsługiwać będzie m.in. szpital dziecięcy, który potrzebuje zabezpieczenia w drugie niezależne źródło wody. Pomoc finansowa dla gminy Łomianki wyniesie 1,6 mln zł.

 

Inne decyzje sejmiku

Radni wprowadzili korektę list beneficjentów tegorocznych mazowieckich programów wsparcia dla gmin i powiatów. Dokonali również zmiany w uchwale dotyczącej wspólnego prowadzenia z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego muzeum w Treblince.

 

Liczba wyświetleń: 85

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.