Mazowsze serce Polski nr 11/19

Sztuka wysoka

2019.11.18 07:40 , aktualizacja: 2019.11.21 10:36

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

mural w Warszawie Warszawa Fot. Agnieszka...
mural w Grrójcu Grójec Fot. arch. UGiM w...
mural w Ciechanowie Ciechanów Fot. arch. PCKiS...
mural w Sokołowie Podlaskim Sokołów Podlaski Fot....
mural w Kozienicach Kozienice Fot. arch. UM w...
mural w Żyrardowie Żyrardów Fot. arch. UM w...
Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Wiesław...

Mural to wielkoformatowe malowidło ścienne, które coraz częściej możemy spotkać w przestrzeni miejskiej. Niesie konkretne przesłanie, nakłania do podejmowania dialogu. Również mazowieckie miasta coraz częściej decydują się na taką formę wyrazu.

 

WARSZAWA

Ścianę przedwojennej kamienicy przy ul. Płockiej 41 zdobi mural upamiętniający losy ludności cywilnej w powstaniu warszawskim. Ma około 180 m² i został wykonany techniką szablonu. Jego autorem jest młody malarz i fotografik Damian Kwiatkowski. Sceny ukazujące codzienne życie powstańczej stolicy zaprojektowano na podstawie autentycznych fotografii z czasów powstania. Umiejscowienie obrazu jest nieprzypadkowe: to tędy Niemcy prowadzili na egzekucje mieszkańców Woli oraz personel i chorych ze Szpitala Wolskiego.

 

GRÓJEC

„Panorama Grójca” to unikatowe dzieło. Jest największym w Europie obrazem w przestrzeni miejskiej narysowanym ołówkiem, co zostało przypieczętowane wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa. Ma powierzchnię ponad 85 m², a przed kaprysami aury chroni go warstwa lakieru. Mural powstał 6 lat temu na kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Piłsudskiego. Jego autor, Sebastian Krawczak, odwzorował rycinę przedstawiającą widok grójeckiego rynku z 1867 r. Rysował ją przez kilka tygodni i zużył prawie sto ołówków.

 

CIECHANÓW

W 2016 r. na elewacji budynku Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie pojawił się jubileuszowy mural z okazji 50-lecia istnienia placówki. Ma 40 m². Przez trzy tygodnie malowało go czworo młodych artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na czele z autorem projektu Michałem Kowalczykiem. Inspiracją do tego dzieła był obraz Bolesława Biegasa „Wątpliwe pytania”, znajdujący się w zbiorach Muzeum Biegasa w Paryżu. Jubileuszowy mural jest kolejną inicjatywą PCKiSz, przypominającą urodzonego w podciechanowskim Koziczynie Bolesława Biegasa (1877–1954) – znanego w świecie artysty rzeźbiarza i malarza.

 

SOKOŁÓW PODLASKI

Na dwóch fasadach budynku przy ul. Fabrycznej, w którym przez ponad 150 lat mieściła się cukrownia, powstał obraz przedstawiający początki fabryki, a także jednego z jej założycieli – Ludwika Hirszmanna. Autorami muralu są artyści z Live Media Crew, działający pod kierunkiem Mateusza Rokickiego. Projekt powstał dzięki współpracy władz miasta, Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Mazowieckiego Instytutu Kultury. Cały obraz ma ponad 800 m² – jest to największe tego typu dzieło w regionie i jedno z większych w Polsce.

 

KOZIENICE

Malowidło na ścianie budynku przy ulicy Radomskiej.  Powstało z okazji 470. rocznicy nadania Kozienicom praw miejskich i jest kompozycją złożoną z elementów charakterystycznych dla miasta i gminy. W lewej części muralu umieszczono głowę jelenia z porożem, w prawej – wizerunek urodzonego w Kozienicach króla Polski Zygmunta Starego. W dolnej części możemy zobaczyć delikatne obrysy kozienickiego pałacu – w wersji przedwojennej, kozienickiej kolumny z XVI w. upamiętniającej narodziny władcy, a także kominy elektrowni, nawiązujące do współczesnej historii miasta. Autorem grafiki jest Seweryn Boroch.

 

ŻYRARDÓW

U zbiegu ulic 1 Maja i Stefana Okrzei w Żyrardowie można podziwiać „Mural Solidarności”. Upamiętnia on zryw robotniczy w Żyrardowie sprzed 39 lat – jeden z najdłuższych strajków
w Polsce, który trwał od 12 października do 4 listopada 1981 r. Obraz przedstawia pracujące w Żyrardowskich Zakładach Tkanin Technicznych kobiety, które zainicjowały protest. Autorem muralu jest Rafał Roskowiński.

 

 

Wiesław Raboszuk

wicemarszałek województwa mazowieckiego

Sztuka uliczna często jest swego rodzaju wyrazem ogólnospołecznych nastrojów wywołanych ważnymi wydarzeniami, komentarzem do rzeczywistości. Od lat obserwujemy na Mazowszu rosnącą popularność tego typu twórczości i jej metody ozdabiania miejskich przestrzeni. Murale na dobre wpisały się w krajobraz województwa. I bardzo dobrze, bo nie tylko dekorują nasze miasta i miasteczka, ale też skłaniają do refleksji i uczą.

 

Liczba wyświetleń: 319

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.