Mazowsze serce Polski nr 11/19

Tym żyje samorząd

2019.11.18 11:00 , aktualizacja: 2019.11.20 11:06

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

pociąg jedzie po torach, w tle zachód słońca „Słoneczny" pobił rekord...
rynek miasta, widok na latarnie, pomnik i ławki Rynek Czerwińska nad Wisłą,...

Pokochaliśmy kolej

Mazowszanie cenią podróże koleją. Świadczy o tym rekord popularności „Słonecznego”, czyli składu spółki samorządu Mazowsza – Koleje Mazowieckie.

Z wakacyjnego połączenia Mazowsza z Pomorzem skorzystało w tym roku ponad 127 tys. osób. To więcej o około 5,5 tys. niż w ubiegłym roku. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna[1], ogólna liczba podróży koleją, jaka przypadała na jednego mieszkańca w województwie mazowieckim w 2018 r., to 18,2. W tym rankingu wyprzedziło nas tylko pomorskie z wynikiem 24,8. Na trzecim miejscu znajduje się dolnośląskie – 9,4. Najrzadziej pociągami poruszają się mieszkańcy podlaskiego – 1,9. Średnio na Polaka w ub.r. przypadało 8,1 podróży koleją, a mieszkańców krajów europejskich – 20,3.

 

Miasta biznesu

Forbes opracował ranking  „Miast przyjaznych dla biznesu”[2]. Wśród wyróżnionych są oczywiście mazowieckie miejscowości. Zdecydowanie na plus wypada Warszawa, gdzie liczba spółek wzrosła o 8 tys. (to zarówno nowe przedsiębiorstwa, jak i te, które przeniosły działalność). Ale poza stolicą też można prowadzić biznes. Wśród miast i gmin od 50 do 149 tys. mieszkańców najbardziej przyjazne na Mazowszu okazały się gm. Piaseczno i Pruszków (zajmują odpowiednio 2. i 3. miejsce). W kategorii miast i gmin poniżej 50 tys. mieszkańców wyróżniono: Lesznowolę (1. miejsce), Baranów (4.), Ożarów Mazowiecki (5.) i Raszyn (10.).

 

E-usługi na topie

Załatwianie spraw urzędowych przez internet jest coraz popularniejsze. Z danych GUS wynika, że w ten sposób z usług administracji publicznej korzysta już 40 proc. Polaków. W porównaniu z poprzednim rokiem to więcej o prawie 5 proc.

 

Spisali się

Mieszkańcy gminy Czerwińsk nad Wisłą wzięli udział w testowym samospisie zorganizowanym przez Główny Urząd Statystyczny w Warszawie. Jest to wyróżnienie dla gminy i mieszkańców, bo taki spis odbył się tylko w dwóch gminach w Polsce. Poza Czerwińskiem były to jeszcze Sierakowice w województwie pomorskim. Samospis to wielki test przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, który zaplanowano na 2021 r.

 

 

[1] Krzysztof Śmietana, Kolejowa Polska A i B, Dziennik Gazeta Prawna z 23.10.2019 r.

[2] Paweł Jabłoński, Spółki uciekają na przedmieścia. Miasta przyjazne dla biznesu 2019, mat. na forbes.pl z 11.06.2019 r.

Liczba wyświetleń: 97

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.