Mazowsze serce Polski nr 11/19

Inwestycje na Mazowszu

2019.11.18 09:10 , aktualizacja: 2019.11.20 11:04

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Elżbieta Lanc i dyrektorka szpitala trzymają symboliczny czek na unijne dofinansowanie Szpital dziecięcy przy...
  • trzyosobowa sala chorych Odnowione oddziały w...
  • uczniowi szkoły wręczaja marszałkowi własoręcznie wyrzeźbiony logotyp województwa Samorząd Województwa...
  • na boisku grają młode dziewczyny Dzięki dofinansowaniu z...
  • źródła ciepła W Piastowie w trosce o...
  • widok strony głownej platformy Platforma energetyczna...

Ekologiczne ogrzewanie szpitala

W Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie powstanie nowy system kogeneracyjny. Instalacja będzie wytwarzać w skojarzeniu energię cieplną, elektryczną oraz chłód na potrzeby placówki. Układ ma być zasilany w paliwo gazowe i będzie zsynchronizowany z siecią zakładu energetycznego. Szpital zaoszczędzi w ten sposób około 130 tys. zł rocznie.

Wartość: 2,1 mln zł

Dofinansowanie: 1,7 mln zł

Beneficjent: Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Chirurgia urazowo-ortopedyczna w Ciechanowie zmodernizowana

Dzięki inwestycji ciechanowski szpital zyskał nie tylko odnowione pomieszczenia, ale też nowy sprzęt i wyposażenie. Powstały nowoczesne: sala obserwacyjna i sale chorych wraz z łazienkami. Na całym oddziale wykonano instalacje hydrauliczne, grzewcze, wentylacyjne, teletechniczne oraz informatyczne i instalacje gazów medycznych. Odnowiono też gabinety zabiegowe i gipsownię. Obecnie na oddziale może być hospitalizowanych 25 pacjentów.

Wartość: 3,4 mln zł

Dofinansowanie: 3,4 mln zł

Beneficjent: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie

Źródło: budżet województwa

 

Będzie nowa siedziba szkoły w Garbatce-Letnisku

Położona w otulinie Puszczy Kozienickiej tzw. szkoła drzewna powstała w 1948 r. (od zeszłego roku organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego). Do dziś uczniowie kształcą się w niewielkim budynku, ale wkrótce się to zmieni. Na działce, którą zakupił samorząd Mazowsza, będą wybudowane: nowoczesna szkoła, bursa oraz sale warsztatowe. Jeszcze w tym roku ma powstać koncepcja budowlana, a kolejnym krokiem (w przyszłym roku) będzie przygotowanie dokumentacji projektowej. Zadanie uwzględniono w planach inwestycyjnych na lata 2021–2022.

Wartość: 19 mln zł 

Inwestor: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Źródło: budżet województwa

 

Nowe boisko w Garwolinie

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Garwolinie znów korzystają z wielofunkcyjnego boiska sportowego. Remont obiektu był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze 2019. Prace polegały na demontażu starych urządzeń sportowych i opaski z kostki betonowej, sfrezowaniu istniejącej nawierzchni boiska do piłki ręcznej i siatkówki, a także położeniu nawierzchni sportowej poliuretanowej. Zainstalowano też piłkochwyty z otworami przejściowymi.

Wartość: 366 tys. zł

Dofinansowanie: 95 tys. zł

Beneficjent: miasto Garwolin

Źródło: budżet województwa

 

Ekodziałania w Piastowie

Aby skutecznie walczyć ze złą jakością powietrza, władze Piastowa sięgnęły po unijne środki. Dzięki dofinansowaniu udało się przeprowadzić termomodernizację ośmiu obiektów – czterech szkół, przedszkola, wielorodzinnego budynku komunalnego, miejskiego ośrodka kultury oraz urzędu miejskiego. W ramach prac budynki ocieplono, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, źródła ciepła zastąpiono ekologicznymi (foto), a dotychczasowe oświetlenie wymieniono na energooszczędne.

Wartość: 12 mln zł 

Dofinansowanie: 7,8 mln zł

Beneficjent: miasto Piastów (powiat pruszkowski)

Źródło: RPO WM 2014–2020

 

Zmiany w izbie tradycji WKD

Warszawska Kolej Dojazdowa chce wdrożyć nową koncepcję funkcjonowania Izby Tradycji EKD/WKD. Umożliwi to porozumienie o współpracy zawarte z samorządem Mazowsza. Zakłada ono m.in. adaptację budynku na cele edukacyjno-kulturalne. Zdecydowano, że zostanie zaaranżowana część multimedialna przedstawiająca historyczne, ale jednocześnie nowoczesne oblicze przewoźnika i przewozów. Ma się również pojawić miejsce odpoczynku, czyli kawiarnia oraz miniplac zabaw. Projekt jest częścią programu YOUMOBIL „Promocja mobilności wśród dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich poprzez lepszy dostęp do europejskiej i krajowej sieci transportu pasażerskiego”,  do którego przystąpiło województwo mazowieckie. Przedsięwzięcie zakwalifikowano do dofinansowania w ramach Programu Interreg Central Europe 2014–2020. Bierze w nim udział ośmiu partnerów z siedmiu krajów Europy Centralnej. Projekt będzie realizowany do grudnia 2021 r.

 

Platforma energetyczna OnePlace  AUTOR: Mateusz Kruk (MAE)

Projekt BOOSTEE-CE (CE906), czyli „Poprawa efektywności energetycznej w miastach Europy Środkowej poprzez inteligentne zarzadzanie energią” zakłada zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. W tym celu powstała platforma internetowa OnePlace, na której rezultaty projektu są gromadzone i prezentowane ekspertom oraz opinii publicznej. Platforma oferuje cztery moduły, które przedstawiają różne aspekty efektywności energetycznej: zarządzanie energią 3D (3D EMS), najlepsze praktyki z zakresu zrealizowanych inwestycji służących jej poprawie (Miasta Efektywne Energetycznie), energooszczędne urządzenia oraz bazę danych wykonawców i specjalistów z zakresu energetyki (Living Energy Marketplace) oraz wytyczne finansowe (Finansowanie Efektywności Energetycznej). Platforma jest ogólnodostępna. Można ją znaleźć pod adresem: https://oneplace.fbk.eu. W ramach projektu BOOSTEE-CE, jesienią i zimą br. we wszystkich 7 krajach konsorcjum projektu będą oferowane szkolenia i seminaria z obsługi OnePlace. Aby ich nie przegapić, warto regularnie odwiedzać stronę www.interreg-central.eu/Content.Node/BOOSTEE-CE.html, zapisać się do newslettera lub śledzić profil BOOSTEECE na Facebooku.

                       

Liczba wyświetleń: 175

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.