Mazowsze serce Polski nr 11/20

Tym żyje samorząd

2020.11.09 12:15 , aktualizacja: 2020.12.03 07:06

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • na polu przy ciągniku stoi rolnik Spis rolny dotyczy również...
  • na scenie stoi czterech mężczyzn w garniturach, dwóch z nich trzyma flagę UE Mińsk Mazowiecki wyróżniony...
  • widok na ekran, który przedstawia wyniki głosowania podczas sesji Uchwałę w sprawie wsparcia...

Sejmik wspiera

Podczas XXIII posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni przyjęli uchwały dotyczące m.in. wsparcia finansowego dla zadań realizowanych na Mazowszu.

W ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2020” zaktualizowano listę beneficjentów. Pomoc przyznano na: remonty – miejskiej hali sportowej w gminie Karczew (80 tys. zł) oraz sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Paprotni (80 tys. zł), modernizację trybun na stadionie sportowym w Łaskarzewie (94 tys. zł), przygotowanie i zagospodarowanie terenu otwartego placu sportowo-rekreacyjnego na terenie Zespołu Szkół nr 17 w Warszawie (90 tys. zł).

Z programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020” przeznaczono ponad 464 tys. zł na stacje meteorologiczne. Automatyczną stację meteorologiczną będzie można wyposażyć w dodatkowe przyrządy pomiarowe, co pozwoli na bieżące śledzenie czynników atmosferycznych i informowanie mieszkańców o aktualnym stanie pogody.

Radni udzielili też wsparcia gminie Policzna (36 tys. zł) na wykonanie modernizacji strażnicy OSP Zawada Stara i gminie Sobolew na zakup nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Ostrożeń (70 tys. zł). Zwiększyli także pulę środków na „Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej”. Więcej na mazovia.pl.

 

Spis rolny dotyczy również…

… rolników z miasta. A są ich tysiące. Jak podaje GUS, w Warszawie mieszka prawie 9 tys. użytkowników gospodarstw rolnych, w Radomiu blisko 3 tys., w Siedlcach 2 tys., a w Płocku 1,5 tys. Część z nich ma jedynie grunty rolne, ale ich nie użytkuje, albo prowadzi działalność rolniczą w ograniczonym zakresie i traktuje to hobbistycznie. Dlatego może im się wydawać, że nie mają obowiązku udziału w spisie rolnym. Jak sprawdzić, czy podlegamy spisowi? Najlepiej zadzwonić pod nr tel. 22 279 99 99.

 

Mazowsze w dobrej formie

Województwo utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność finansową. Fitch potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej i w walucie krajowej na poziomie „A-”. Także długoterminowy rating krajowy województwa nie uległ zmianie.

 

Gdzie mieszkają najbogatsi?

Nadarzyn (9 760 zł), Podkowa Leśna (9 002 zł) i Lesznowola (8 886 zł) – w tych gminach jest najwyższy dochód na mieszkańca. Tak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie (za 2019 r.). Po drugiej stronie rankingu są gminy: Solec nad Wisłą (3 880 zł) oraz Przysucha (3 996 zł).

 

Mińsk Mazowiecki wyróżniony

To jedno z 6 europejskich miast wyróżnionych w br. Honorową Flagą przez Radę Europy. Jest ona przyznawana władzom lokalnym i mieszkańcom za propagowanie idei europejskiej. Komisja doceniła działania Mińska Mazowieckiego na rzecz współpracy zagranicznej, włączanie młodzieży w procesy decyzyjne i angażowanie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i kulturalne miasta.

 

Liczba wyświetleń: 42

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.