Mazowsze serce Polski nr 11/20

Podsłuchane podpatrzone

2020.11.09 06:50 , aktualizacja: 2020.12.03 07:07

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • przy sztaludze z pędzlem w dłoni siedzi kobieta, w tle pole Ruszyły zdjęcia do filmu o...
  • w pokoju ze sztangą w ręku ćwiczy młoda kobieta w sportowym stroju Radna Izabela Ziątek, mimo...
  • z kielnią w dłoni, kasku na głowie i maseczką na twarzy do zdjęcia pozuje mężczyzna w płaszczu, w tle inny mężczyzna w kasku i maseczce Marszałek Adam Struzik...
  • Fasada katedry z Płocku Płocka świątynia została...
  • Portret siedzącego króla w koronie. Prawą rękę, w której trzyma berło, ma opartą na kolanie Król Kazimierz...
  • Członkowie zespołu siedzą w kilku rzędach. Obok pzy stoliku siedzi Mira Zimińska-Sygietńska Pół wieku temu odbył się...

Ruch daje szczęście

Udowadnia to radna Izabela Ziątek, która nawet w czasie, gdy siłownie są zamknięte, nie rezygnuje z aktywności. Żeby zachować kondycję i zdrowie, trenuje w domu pod okiem trenerki.

– Jakoś trzeba sobie radzić podczas epidemii. Bądźcie zdrowi i dbajcie o siebie! – napisała radna na swoim profilu na Facebooku.

Popieramy!

 

500

Taką liczbę obserwujących przekroczył oficjalny profil twitterowy Sejmiku Województwa Mazowieckiego @SejmikMaz. Konto działa od maja 2019 r., a tylko w październiku br. publikowane twitty wzbudziły reakcje u 70 tys. odbiorców. Co ciekawe, pięćsetnym użytkownikem Twittera, który zaczął obserwować sejmik, jest @SzpitalNarodowy. To dobry wynik, choć wciąż większym zainteresowaniem cieszą się tweety @StruzikaAdama. Marszałka obserwuje 10 razy więcej internautów.

 

Wzorowy nadzór

Przy ul. Wapiennej w Pruszkowie ruszyła inwestycja Powiatu Pruszkowskiego – budowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

– To zasłużona dla naszego regionu placówka. Od wielu lat skutecznie wspiera młodych ludzi zmagających się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – podkreślił marszałek Adam Struzik, który uczestniczył w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego.

Oczywiście były i kaski, i maseczki. Dobry przykład!

 

Płockie muzeum na ekranie

Rozpoczęły się zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Wandy Szrajberówny, ceramiczki, kolekcjonerki ludowego rzemiosła, nauczycielki związanej z Płockiem. Miłośniczka jej dorobku i współscenarzystka produkcji – Elżbieta Miecznikowska – to etnografka Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które jest partnerem filmu. Pierwsze kadry nawiązują do obrazu ze zbiorów muzeum, który artystka malowała dla Haliny Rutskiej w czasie swojego pobytu w Wilczynie koło Konina w 1917 r.  W roli głównej Beata Szajdziuk, płocka artystka. Dokument w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego wyprodukuje PFS PalFilmStudio Spółka z o.o. z Warszawy. Nie możemy się doczekać efektów!

 

Kalendarium
876 lat temu 8 listopada 1144 r. konsekrowano katedrę płocką.

634 lata temu 11 listopada 1386 r. Nasielsk otrzymał prawa miejskie.


531 lat temu 18 listopada 1489 r. na zamku w Radomiu wielki mistrz zakonu krzyżackiego Johann von Tieffen złożył hołd lenny królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.

70 lat temu 6 listopada 1950 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się pierwszy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Liczba wyświetleń: 36

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.