Mazowsze serce Polski nr 11/20

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2020.11.09 14:30 , aktualizacja: 2020.12.03 07:05

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • chłopiec na rowerze w kamizelce odblaskowej i kasku stoi przed pasami, przed którymi widać samochód osobowy W ramach akcji „Jesteś...
  • młoda kobieta w sportowym stroju pozuje do zdjęcia na tle ścianki reklamowej Małgorzata Rdest została...
  • zdjęcie portretowe mężczyzny w garniturze, który podpiera się o podbródek Marszałek Adam Struzik...
  • plakat przedstawia kobietę z aparatem, grupę osób na roerze w górach i panoramę z gór oraz napis: Turystyczne Mistrzostwa Blogerów Joanna Kurcińska i...
  • kobieta i mężczyzna pozują do zdjęcia, pokazują wyróżnienie Urząd marszałkowski został...
  • ekran komputera z widocznymi zdjęciami kilkunastu młodych osób, którzy śpiewaja albo grają Uczniowie SP 5 w Nowym...
  • na podłodze siedzi dziewczyna, na kolanach ma laptop, obok koce i kapelusz Uczniowie szkół...

Temat miesiąca

Urząd doceniony za wspieranie bezpieczeństwa w ruchu drogowym Tytuł honorowy „Szlachetny urząd” otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Przyznali go organizatorzy ogólnopolskiego konwentu „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego”, którzy docenili samorząd Mazowsza za wkład we wspieranie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i realizowane przedsięwzięcia.

Misją organizatorów konwentu jest upowszechnianie dobrych praktyk związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

 – Wyróżnienie to uświadamia nam, że coraz więcej osób, organizacji i instytucji traktuje kwestię bezpieczeństwa drogowego bardzo poważnie – zauważył marszałek Adam Struzik. – Cieszę się, że także Samorząd Województwa Mazowieckiego ma swój udział w popularyzacji bezpiecznych zachowań na drodze. Już najmłodszych użytkowników ruchu przekonujemy, jak wiele zależy od ich codziennych nawyków.

W ramach akcji „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” samorząd Mazowsza przekazał elementy odblaskowe już ponad 500 tys. uczniów z regionu, a dla seniorów i młodych kierowców zorganizował bezpłatne zajęcia doszkalające w samorządowym ośrodku doskonalenia techniki jazdy Tor Modlin. Zderzenie przekonania o własnych umiejętnościach z rzeczywistością dla wielu kursantów okazuje się potrzebną lekcją pokory.

 – Choć mam świadomość, że to kropla w morzu potrzeb, tylko dzięki takim działaniom i wspólnemu wysiłkowi stopniowo będziemy docierać do wyobraźni kierowców i pieszych – dodał marszałek.

 

Cytat miesiąca

– Niestety, po raz kolejny partia rządząca dzieli Polaków. Tym razem sprawa jest wyjątkowo wrażliwa i osobista. Oddajmy w tej sprawie głos kobietom! Bo „[..] polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie. Kobiety potrafią budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią także niezłomnie walczyć o swoje prawa” – odniósł się do ogólnopolskich protestów marszałek Adam Struzik, cytując oświadczenie stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”.

 

Mniej śmiecimy

Liczba śmieci z gospodarstw domowych w ub.r. na osobę wynosiła średnio 281 kg. To o 12 kg mniej niż rok wcześniej. Wzrosła zaś masa odpadów zebranych selektywnie – o 8,7 tys. ton, czyli o 1,8 proc. (dane Urzędu Statystycznego w Warszawie).

 

Liczba miesiąca

44,7 mln zł wynosi pula środków z RPO WM 2014–2020 dla przedsiębiorców. To kolejne wsparcie, na jakie mogli liczyć

 

Mistrzostwa blogerów

Joanna Kurcińska i Krzysztof Mańkowski, prowadzący blog www.IdziemyDalej.pl, reprezentują Mazowsze w konkursie Turystyczne Mistrzostwa Blogerów. To akcja promująca turystykę krajową. Zadaniem podróżników jest przygotowanie materiałów wideo, postów oraz wpisów w mediach społecznościowych dotyczących kilkudniowego wypadu do wskazanego przez organizatorów województwa. Kto wygra? O tym zdecyduje głosowanie na www.mistrzostwablogerow.polska.travel. Fani mogą wybierać faworytów do 24 listopada.

 

Biesiada Literacka

To nazwa 25. już przeglądu twórczości literackiej uczniów szkół ponadpodstawowych, organizowanego przez płockie placówki: Bibliotekę Pedagogiczną i III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej. Laureaci otrzymają nagrody fundowane przez urząd marszałkowski i bibliotekę. Na zwycięzcę czeka Złote Pióro Mistrza XXV Biesiady Literackiej. Czas na zgłoszenia mija 20 listopada. Więcej na: bpplock.pl.

 

Nasza mistrzyni kierownicy

Małgorzata Rdest została sportowcem września na Mazowszu. Srebrna medalistka Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski wyprzedziła w plebiscycie „Magazynu Sportowego RDC” mistrza świata MMA Jana Błachowicza i koszykarza Michała Sokołowskiego – podało Radio dla Ciebie. To wyróżnienie cieszy tym bardziej, że to zawodniczka z Żyrardowa. Gratulujemy!

 

Kalejdoskop

  1. Około 550 jednostek OSP w KSRG z województwa mazowieckiego otrzymało w br. środki ochrony indywidualnej za prawie 7,6 mln zł.
  2. 42 proc. gospodarstw domowych na Mazowszu oceniło swoją sytuację materialną jako przeciętną (dane Urzędu Statystycznego w Warszawie za 2019 r.).
  3. 200 lat liczy Towarzystwo Naukowe Płockie. To najstarsze stowarzyszenie naukowe w Polsce.

 

Zdolni nowodworzanie

Uczniowie SP 5 w Nowym Dworze Mazowieckim czas pandemii wykorzystali twórczo. W domowych warunkach nagrali teledysk pt. „Stokrotka”. Jedni śpiewali, drudzy grali na gitarach, skrzypcach, dzwonkach czy fletach. Efekt docenił Adam Sztaba, którego teledysk „Co mi Panie dasz” był inspiracją dla młodych muzyków oraz ich nauczyciela Gabriela Wiśniewskiego. Nagranie jest dostępne m.in. na oficjalnym profilu kompozytora na Facebooku.

 

Trwają odbiory pojazdów flirt

Koleje Mazowieckie (spółka samorządu województwa) odebrały kolejny pojazd wyprodukowany przez Stadler Polska Sp. z o.o. To już 13. z 61 pięcioczłonowych składów, zamówionych w styczniu 2018 r. Pojazdy typu FLIRT najnowszej generacji są lekkie i energooszczędne oraz jednoprzestrzenne, klimatyzowane, wyposażone w urządzenia informacji wizualno-dźwiękowej i bezprzewodowy dostęp do internetu. Mogą jechać 160 km/h. Są wyposażone w wewnętrzny i zewnętrzy monitoring, platformę dla osób z niepełnosprawnościami, miejsca dla wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, nowoczesne toalety oraz interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej, a także defibrylatory AED.

Bieżące dostawy są realizowane w ramach drugiej umowy wykonawczej (na 12 pięcioczłonowych pojazdów FLIRT do obsługi trasy Łowicz–Sochaczew–Warszawa–Celestynów), 6 z nich
wozi już pasażerów. Kolejne 6 pojazdów zakupionych w ramach pierwszej umowy, obsługuje połączenia Warszawa–Działdowo.

Liczba wyświetleń: 78

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.