Mazowsze serce Polski nr 1/19
Zimowe szaleństwo? Na Mazowszu!
2019.02.05 07:25 , aktualizacja: 2019.02.13 11:08
Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Kochasz narty i zimę, a nie chcesz wydać dużych pieniędzy? Przedstawiamy krótki przewodnik po Mazowszu dla tych, którzy stawiają na aktywną turystykę. Bez długich podróży i kolejki po bilety.
W naszym regionie zaczęły się ferie, a synoptycy zapowiadają prawdziwą zimę. Nie trzeba ruszać w góry czy za granicę, by wejść w buty narciarza biegowego, a nawet amatora snowboardu czy narciarstwa zjazdowego.
– Mazowsze ma się czym pochwalić i przyciągnąć turystę. Przede wszystkim ma duże obszary leśne łatwo dostępne dzięki sieci połączeń kolejowych i drogowych – podkreśla Mieczysław Żochowski, Prezes Zarządu Oddziału PTTK „Mazowsze”.
Wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, który reprezentuje również Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną i jest zapalonym snowboardzistą oraz narciarzem, dodaje
– Wybór mazowieckich tras narciarskich czy szlaków tematycznych to strzał w dziesiątkę. Zachęcam do odkrywania regionu, na pewno zaskoczy nawet wytrawnych turystów, zwłaszcza zimą – przekonuje. Aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu to rewelacyjny pomysł, szczególnie zimą, kiedy brakuje nam słońca. – Tu pozytywnie się nastroimy i nabierzemy sił na wiele miesięcy. A że odległość nie jest duża, można wyruszać na szlaki znacznie częściej – zapewnia.
Ruszyć z kopyta
Tereny Mazowsza sprzyjają wędrówkom pieszym i bieganiu na nartach. W województwie jest ponad 3900 km szlaków ujętych w rejestrze prowadzonym przez Komisję Turystyki Pieszej ZG PTTK, a tylko w Kampinoskim Parku Narodowym jest wyznakowanych przez PTTK ponad 570 km szlaków turystycznych i około 40 km ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych.
Które miejsca są najlepsze, zwłaszcza dla młodych?
– Mazowsze nie ma tak rozwiniętej bazy kolonijnej jak tereny podgórskie, ale można tu znaleźć atrakcyjne oferty pobytu na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej, np. Osada Puszczańska PTTK w Tułowicach, która może być dobrym punktem wyjściowym do wędrówek po Puszczy Kampinoskiej oraz wycieczek krajoznawczych do Brochowa, Sochaczewa, Żelazowej Woli, Granicy czy Sannik – wymienia Mieczysław Żochowski, również członek Zarządu MFO PTTK.
Dodaje, że ciekawe oferty znajdziemy w okolicach Otwocka, Piaseczna, Konstancina, nad Zalewem Zegrzyńskim, w Puszczy Białej (np. Popowo, Brok) czy w Puszczy Kurpiowskiej.
Rafał Rajkowski poleca rejony Puszczy Kozienickiej.
– Na terenie tego bogatego przyrodniczo obszaru jest wiele ścieżek dydaktycznych i szlaków, które sprawdzą się w zimowych warunkach. Najmłodszych warto zabrać choćby do rezerwatu „Królewskie źródła”, którego osobliwością są obmurowane piaskowcem źródła. Legenda głosi, że pragnienie zaspokajał tutaj król Władysław Jagiełło – zdradza fan zimowych sportów.
Ruszyć z kopyta
Na Mazowszu nie brakuje gospodarstw agroturystycznych czy stadnin, które organizują przejażdżki zaprzęgami konnymi, w siodle bądź pobyty z uczestnictwem w życiu codziennym gospodarstwa. Proponują też naukę jazdy konnej z instruktorami, jazdę samochodami terenowymi lub czas wolny na strzelnicy. Na kulig dużymi saniami lub sankami czy też przejazd wozem połączone z pieczeniem kiełbasek w ognisku zapraszają np. skanseny w Radomiu i Sierpcu.
– Nawet w posępne i mroźne dni nie ma miejsca na nudę – zapewnia Jarosław Asztemborski z sierpeckiego muzeum i przekonuje, że udział w „Feriach w skansenie” nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. – Wystarczy 15 minut przed rozpoczęciem wybranej atrakcji zakupić bilet w kasie.
Co jeszcze przemawia za tym, by wybrać centralną część Polski?
– Przewagą oferty mazowieckiej jest na pewno jej niższa cena oraz krótszy, więc i tańszy dojazd. Nie ma też konieczności rezerwowania z rocznym wyprzedzeniem – przekonuje prezes PTTK „Mazowsze”.
Region jest idealny i na dłuższe, i na krótsze wyprawy. Na wyjazd grupowy, rodzinny albo indywidualny.
– W zależności od zainteresowań i preferencji można znaleźć odpowiednią bazę noclegową i żywieniową: od droższych hoteli po tańsze pensjonaty i kwatery agroturystyczne, w których nocleg z wyżywieniem całodziennym zwykle nie przekracza 100 zł – sugeruje ekspert z PTTK.
Gdzie uprawiać zimowe sporty?
narciarstwo biegowe
- w okolicach Warszawy: Park Kultury w Powsinie, las Kabacki, las Młociński, las Bródnowski, Puszcza Kampinoska, Lasy Sękocińskie, Lasy Chojnowskie (w szczególności okolice Zalesia Górnego), lasy w okolicach Choszczówki i Jabłonnej, Lasy Nieporęckie, Mazowiecki Park Krajobrazowy (np. 23-kilometrowy szlak prowadzący z Międzylesia do Józefowa, zwany Piaszczystą Percią, Hipodrom w Wesołej)
- w okolicach Płocka: Brudzeński Park Krajobrazowy, lasy w okolicach Soczewki i Łącka
- w okolicach Ostrołęki: Puszcza Kurpiowska – w pobliżu miejscowości Lelis, Kadzidło, Myszyniec, Czarnia, Łyse, Dąbrówka
- w okolicach Ciechanowa: lasy Ościsłowskie, lasy między Pniewem i Unikowem
- w okolicach Radomia: Puszcza Kozienicka
- w okolicach Siedlec: lasy Siedlecko-Węgrowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w szczególności między Iganiami a Kotuniem, a także Gołobórz, Lasy Łukowskie na południe od Domanic
snowboard i narciarstwo zjazdowe
stoki narciarskie w stołecznym parku Szczęśliwickim z wyciągiem, sztucznym naśnieżaniem i oświetleniem, kopiec Moczydłowski w Warszawie i górka Szymona w Zalesiu Dolnym koło Piaseczna
parki linowe i ścianki wspinaczkowe:
Warszawa i okolice, ale też ośrodki, np. w Otwocku, Błoniu, Białobrzegach, Radomiu, Pionkach, Sierpcu, Ostrołęce (baza na www.portalgorski.pl/baza/start/default/)
jazda konno
ośrodki jeździeckie afiliowane przy Komisji Turystyki Jeździeckiej ZG PTTK – Klub Jeździecki PONY w Wólce Prackiej koło Piaseczna i stajnia Szinuk w Strzembowie, w Warszawie przy ul. Kozielskiej, Czempińskiej, Wybrzeże Gdyńskie, Puławskiej k. Torów Wyścigów Konnych na Służewcu, w Pruszkowie, w Kaniach k. Pruszkowa, w Borzęcinie, Truskawiu, Dąbrowie, Łomiankach, Secyminie, Celinowie
Jak zaplanować bezpieczną wyprawę?
Rady Mieczysława Żochowskiego
- dokładnie zaplanuj i przygotuj: trasę, ciekawostki krajoznawcze i historyczne, zabytki, miejsca pamięci, obiekty przyrodnicze (pomocna platforma www.mazowsze.szlaki.pttk.pl, przewodniki na www.mazovia.pl, zakładka Wydawnictwa),
- unikaj przeładowania trasy – lepiej zobaczyć o kilka obiektów mniej, aby mieć wystarczająco dużo czasu na obejrzenie tych, które wybraliśmy,
- dostosuj tempo do uczestników ze słabszą kondycją,
- wyznacz „zamek”, czyli osobę z doświadczeniem turystycznym, która będzie iść na końcu, zamykając trasę i w razie potrzeby sygnalizując prowadzącemu konieczność zatrzymania czoła, aby idący z tyłu mogli dołączyć do reszty,
- dostosuj ubiór do przewidywanej pogody, pamiętaj o wygodnym obuwiu.
Liczba wyświetleń: 117
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.