Mazowsze serce Polski nr 1/20

Tym żyje samorząd

2020.01.28 12:05 , aktualizacja: 2020.02.06 09:46

Autor: , Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • stopy dziecka bada dorosły (widok na stopy i dłonie) W ramach profilaktyki w...
  • przy stoliku bawią się dziewczynka i chłopiec W sumie 8,5 mln zł mogą...
  • Logotyp BOM, pierwsze litery nazwy projektu i pełen napis Mieszkańcy województwa będą...

Za podwyżki zapłacą samorządy?

Rząd obiecał nauczycielom podwyżki. Nie zabezpieczył jednak wystarczających pieniędzy. Kolejny raz obowiązek ten spada na samorządy.

– Już nie mamy z czego dokładać – zaalarmował Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich (ZMP) dla OKO.press[1].

 

Jak podaje portal, rząd zaproponował, by kwota bazowa nauczycieli w 2020 r. wzrosła o 200 zł, co oznacza, że w subwencji uwzględnił 6 proc. podwyżkę. Jednocześnie założył, że dofinansowanie wzrośnie o 100 mln zł. Tymczasem potrzeba 774 mln zł. MEN tłumaczy, że różnice wynikają z liczby etatów: między stanem faktycznym (dane Systemu Informacji Oświatowej) a prognozą. Niezależnie od tych „oszczędności” na etatach, pieniędzy na podwyżki będzie brakowało. Marek Wójcik dodaje, że redukcja zatrudnienia jest celem nie do osiągnięcia[2].

 

Migracje wokół stolicy

Dane GUS wskazują, że przyjeżdżających do pracy w stolicy jest 251 tys. (najwięcej z Ząbek, Legionowa i Pruszkowa). Warszawiaków, którzy pracują poza miejscem zamieszkania (najczęściej w Piasecznie, Pruszkowie i Raszynie) jest 30,6 tys.

 

Są pieniądze na żłobki

Dofinansowanie (w sumie 8,5 mln zł) mogą zyskać gminy i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które będą chciały utworzyć miejsca opieki dla dzieci do lat 3 na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (Warszawa i 39 okolicznych gmin). WUP w Warszawie zaplanował nabór wniosków na 13–28 lutego. Uczestnicy otrzymają pieniądze m.in. na szkolenia personelu, adaptacje pomieszczeń, zakup wyposażenia, pobyt i wyżywienie dzieci w żłobku. A z ich usług korzystać będą mogli głównie rodzice bezrobotni lub bierni zawodowo ze względu na obowiązek opieki nad dzieckiem do 3. r.ż.

 

Milanówek stawia na profilaktykę

To pierwsza gmina na Mazowszu, która zapoczątkowała digitalizację gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Dzięki Elektronicznemu Systemowi Medycyny Szkolnej oraz otwartości pielęgniarek szkolnych uczniowie klas III i VII są badani m.in. analizatorem składu ciała. Skoliometr podpowiada, czy u dziecka występuje asymetria tułowia, a podoskop wskazuje na płaskostopie.

– Rodzic dostaje kartę z wynikami i ma jasno określone, które parametry wymagają interwencji – podał Urząd Gminy w Milanówku, który realizuje projekt dzięki współpracy z Fundacją Medicover.

 

BOM ... coraz bliżej.

To możliwość współdecydowania, jak wykorzystać pieniądze województwa. A stawka jest wysoka. Samorząd Mazowsza przeznaczył na BOM 25 mln zł! Mieszkańcy województwa będą mogli zgłaszać swoje projekty już w marcu. Zgodnie z harmonogramem lista propozycji zakwalifikowanych do głosowania będzie znana w lipcu.

 

 

 

[1] Anton Ambroziak, Będą podwyżki dla nauczycieli, ale znów kosztem samorządów. „Już nie mamy z czego dokładać”, oko.press z 9 stycznia 2020 r.

[2] Anton Ambroziak, Będą podwyżki dla nauczycieli, ale znów kosztem samorządów. „Już nie mamy z czego dokładać”, oko.press z 9 stycznia 2020 r.

Liczba wyświetleń: 84

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.