Mazowsze serce Polski nr 1/18
Przyszłość "Julina"
2018.01.24 09:50 , aktualizacja: 2018.01.24 10:39
Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka
Jakie plany wiąże Mazowsze z pałacem Paderewskich w Kaliskach, w którym przez 70 lat mieścił się Dom Dziecka „Julin”?
W grudniu 2016 r. województwo mazowieckie kupiło nieruchomość w Kaliskach (gm. Łochów) dla potrzeb Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych (MZPK). Powiat węgrowski postanowił sprzedać nieruchomość wraz z pałacem, a za uzyskane pieniądze wybudować wychowankom nowy obiekt, spełniający odpowiednie dla rodzinnych domów dziecka wymogi techniczne. Zabytkowy pałacyk pochodzi z 1904 r. W 1920 r. majątek kupiła Helena Paderewska – i przeznaczyła na dom dla dziewcząt polskich oraz szkołę gospodarstwa. W programie pracy dydaktyczno-wychowawczej z dziewczętami, poza teoretyczną i praktyczną nauką hodowli drobiu, były zajęcia konwersacji w języku francuskim i angielskim, gospodarstwa domowego, robótek ręcznych, szycia, tkactwa, kilimczarstwa, zabawkarstwa, sztuki stosowanej i gimnastyki. Niedługo po II wojnie światowej w budynku zamieszkali podopieczni Domu Dziecka.
Wychowankowie „Julina”
Komisja zebrała się też, aby omówić sytuację byłych wychowanków Domu Dziecka „Julin”.
– Do mnie, jako przewodniczącego komisji, zwrócili się wychowankowie domu dziecka zaniepokojeni przyszłością tegoż właśnie obiektu
– wyjaśnił radny Krzysztof Strzałkowski.
– Chciałbym, żebyśmy dzisiaj przynajmniej zastanowili się, jaką formułę możemy w tym zakresie przyjąć. Szczególnie, że dla części wychowanków jest to po prostu dom rodzinny. Miejsce to wspominają dosyć dobrze, więc chcieliby zachować jakiś dostęp do tych przestrzeni chociaż raz w roku, żeby móc je odwiedzić. Chciałbym, żebyśmy zapoczątkowali dialog z tym środowiskiem, zaznaczam, kilkuset osobowym stowarzyszeniem
– powiedział przewodniczący komisji.
Dyrektor MZPK Sylwester Chołast zapewnił, że obiekt będzie otwarty.
– Nie planujemy go zamykać. Myślę, że będzie bardziej dostępny, niż jest teraz. Parki krajobrazowe mają w swoich zadaniach rozwój turystyki, rekreacji, a przede wszystkim ochrony przyrody oraz wartości historycznych i kulturowych. Nie będzie żadnego problemu, żeby lokalne społeczności, stowarzyszenia, różnego rodzaju koła, a zwłaszcza miejscowi korzystali z tego pałacu w jak największym stopniu
– podkreślił dyrektor.
Centrum Edukacji Ekologicznej
W tym roku rozpocznie się nowy rozdział w historii obiektu. Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, który przejmie budynek prawdopodobnie w czerwcu, planuje stworzyć Mazowieckie Centrum Edukacji Ekologicznej im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich. Realizować tam będzie działania edukacyjno-rekreacyjne związane z ochroną przyrody.
Będzie to – jak zapewniał dyrektor Sylwester Chołast – miejsce spotkań, narad, konferencji i przedsięwzięć plenerowych dla lokalnej społeczności, szkół, organizacji z terenu Mazowsza oraz dla jednostek samorządowych. W pałacyku Paderewskich znajdą się m.in.: sala edukacyjno-konferencyjna na około 60 miejsc, wystawa przyrodnicza oraz biblioteka z czytelnią, siedziba Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
Szczególnym miejscem w „Julinie” będzie Izba Pamięci Ignacego i Heleny Paderewskich, gdzie znajdą się gabloty z pamiątkami, fortepian, popiersia małżonków oraz kącik multimedialny. Dyrekcja parku planuje, aby otwarcie izby było powiązane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zbiegłoby się to również z 25. rocznicą powołania Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Liczba wyświetleń: 203
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.