Mazowsze serce Polski nr 12/18
Dla zdrowia
2018.12.11 08:50 , aktualizacja: 2018.12.31 09:10
Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Jak wygrać z przemocą?
Każdego roku ponad 1,6 mln ludzi na świecie traci życie z powodu przemocy. Jeszcze więcej z tego samego powodu ma problemy natury psychicznej.
To zjawisko dotyczy również mieszkańców Mazowsza. Dlatego Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało konferencję „Przemoc, nienawiść czy zaufanie i współpraca”. Wzięło w niej udział ponad 200 osób, reprezentujących m.in. kadrę pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, pracowników ochrony zdrowia, kuratorów sądowych, dziennikarzy oraz policji z terenu województwa mazowieckiego. – Za 80 proc. przypadków przemocy wobec dzieci odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie prawni – zwróciła uwagę dr hab. Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii UW. – 43 proc. dorosłych, którzy nie widzą przeciwwskazań, aby uderzyć dziecko, to dalej zdecydowanie za dużo – alarmował rzecznik praw dziecka Marek Michalak. – Zaniedbanie osób starszych to nowa forma przemocy wobec nich – powiedziała prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk (według badania PolSenior, wśród osób powyżej 65. roku życia, aż 5 proc. potwierdziło, że padło ofiarą jakiejkolwiek formy przemocy). – Musimy uwrażliwiać i uświadamiać mieszkańców. Powinniśmy zmieniać skostniałe i stereotypowe postrzeganie ról społecznych – podsumowała spotkanie zastępca dyrektora MCPS Elżbieta Bogucka.
Mazowiecka Rada Seniorów
Uchwałą z 14 listopada br. zarząd województwa powołał Mazowiecką Radę Seniorów. Jest ona organem konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym marszałka, działającym na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej.
Zostań terapeutą
Zespół Medyczno-Społecznych Szkół Policealnych w Mińsku Mazowieckim prowadzi rekrutację na nowy kierunek kształcenia – terapeuta zajęciowy. Zajęcia ruszają w styczniu 2019 r. Słuchacze nauczą się:
-
wspomagania i aktywizowania osób chorych i niepełnosprawnych w kompleksowej rehabilitacji,
-
planowania indywidualnej i grupowej terapii dostosowanej do stanu zdrowia, potrzeb i możliwości podopiecznego.
Oferta pracy
Mazowiecki Szpital Bródnowski Spółka z o.o. zatrudni lekarza anestezjologa na bloku operacyjnym. Oferta skierowana jest do:
-
specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii,
-
rezydentów po ukończeniu co najmniej drugiego roku specjalizacji,
-
mających doświadczenie w pracy na bloku operacyjnym.
Więcej informacji na www.brodnowski.pl.
Kącik bezpieczeństwa
Na Oddziale Dziecięcym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, działa Kącik BRD. Inicjatywa ma nie tylko umilić najmłodszym pobyt w szpitalu, ale przede wszystkim zwiększyć wiedzę o bezpieczeństwie poruszania się po drodze. Sala wyposażona jest m.in. w kolorowe stoliki, zestawy multimedialne oraz fantom do nauki udzielania pierwszej pomocy. Inwestycja kosztowała 62,5 tys. zł. Projekt zrealizowały Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W ramach pilotażu kąciki powstały też – w Warszawie, Dziekanowie Leśnym i Radomiu.
Liczba wyświetleń: 96
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.