Mazowsze serce Polski nr 12/19

Palenie węglem na cenzurowanym

2019.12.16 11:00 , aktualizacja: 2019.12.17 11:59

Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Zdjęcia przedstawia członka zarządu województwa Janinę Ewę Orzełowską Janina Ewa Orzełowska,...
  • Radna województwa Dorota Stalińska - zdjęcie portetowe Dorota Stalińska,radna...
  • Dyrektor Marcin Podgórski, zdjęcie urzędnika w garniturze i w krawacie Marcin Podgórski, dyrektor...
  • Dyrektor Marek Pszonka - zdjęcie mężczyzny w stroju oficjalnym Marek Pszonka, członek...
  • Dyrektor Justyna Glusman - zdjęcie portetowe Justyna Glusman, dyrektor...
  • Grzegorz Benedykciński, zdjęcie samorządowca w stroju galowym Grzegorz Benedykciński,...

Mimo że na Mazowszu 2 lata temu przyjęto uchwałę antysmogową, wciąż się trujemy. Czy powinien być wprowadzony zakaz palenia węglem? To pytanie zadaliśmy samorządowcom oraz ekspertom.

 

Janina Ewa Orzełowska

członek zarządu województwa mazowieckiego

Jako samorząd walczymy o poprawę jakości powietrza. Uchwała antysmogowa to narzędzia do walki ze smogiem, który zimą podwójnie daje się nam we znaki. W tej kwestii liczymy na pomoc mieszkańców, którzy coraz częściej sięgają po alternatywne źródła ciepła. Całkowity zakaz palenia węglem jest w tym momencie niemożliwy do zrealizowania. Wspieramy wszystkich, którzy decydują się na wymianę „kopciuchów”. Mam więc nadzieję, że za kilka–kilkanaście lat całe Mazowsze będzie oddychać czystym i zdrowym powietrzem.

 

Dorota Stalińska

radna województwa mazowieckiego

Na pewno wyszłoby to wszystkim na zdrowie. Ale czy teraz wprowadzić taki zakaz? Czy może lepiej pilnie opracować program pomocowy na wymianę pieców na gazowe lub system fotowoltaiczny? Jestem wrogiem wprowadzania papierowych zakazów, dlatego skłaniam się do drugiego rozwiązania. Ale pod warunkiem, że wszelkie koszty związane z wymianą systemów grzewczych w pełni pokryje rząd, przeznaczając na to te setki milionów złotych, którymi tak hojnie zasila rozmaite fundusze kościelne i kolesiowskie.

 

Marcin Podgórski

dyrektor departamentu ds. gospodarki odpadami UMWM

Wprowadzenie takiego zakazu powinno być tylko kwestią czasu. Determinują to jednak możliwości techniczne i finansowe związane z dostępnością do innych nośników energii. Najszybciej poradziłaby sobie Warszawa. Żeby efekt był zadowalający, zakazem należałoby objąć również sąsiednie gminy, w których dostępność ciepła sieciowego czy infrastruktury gazowej jest ograniczona, a węgiel czy drewno są powszechnie wykorzystywane. Jeżeli chcemy oddychać czystym powietrzem, musimy jak najszybciej pożegnać węgiel.

 

Marek Pszonka

członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej

Co do zasady taki zakaz powinien obowiązywać, ale musi być wprowadzany stopniowo. Inaczej bardzo utrudni codzienną egzystencję mniej zasobnym mieszkańcom regionu. Do skutecznego wdrożenia go w życie potrzebne są rozwiązania systemowe. Muszą być też zapewnione środki na wychodzenie z ubóstwa energetycznego, a także na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii. Najsensowniejsze wydaje się wprowadzenie w życie zapisów uchwały antysmogowej, podjętej przez samorząd województwa, zakładającej likwidację pozaklasowych pieców do końca 2022 r.

 

Justyna Glusman

dyrektor koordynator ds. zróżnicowanego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy

Wprowadzenie zakazu palenia węglem musi być poprzedzone szczegółową inwentaryzacją źródeł ciepła. W niektórych miejscach potrzebne są alternatywne źródła ogrzewania. W ramach Partnerstwa dla Klimatu opracowujemy wraz z ekspertami rozwiązania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Powietrze nie ma granic terytorialnych, dlatego zakaz musiałby objąć całe Mazowsze albo chociaż stolicę i gminy ościenne. Nie można pozostawić mieszkańców samych z zakazem – konieczne jest finansowe wsparcie władz przy likwidacji „kopciucha”.

 

Grzegorz Benedykciński

burmistrz Grodziska Mazowieckiego

Problemem nie jest palenie węglem, ale jego zła jakość. Wyeliminowanie takiego opału byłoby najważniejszym krokiem w walce ze smogiem. Niewątpliwie musimy dać mieszkańcom czas, żeby wymienili urządzenia grzewcze, co dla niejednego budżetu domowego jest dużym obciążeniem. Na szczęście w Grodzisku Mazowieckim dzięki dopłatom do wymiany pieców udało się wymienić 553 piece. Po nowym roku uruchomimy dodatkowy program dopłat do przyłączy do sieci gazowej, który znacząco wzmocni naszą akcję. Myślę, że w niedługiej perspektywie rozwiążemy problem smogu w naszym mieście.

 

Liczba wyświetleń: 259

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.