Mazowsze serce Polski nr 12/19

Uwaga! Ogromne kary finansowe czekają tych, którzy nie dostosują się do nowych przepisów dotyczących odpadów

2019.12.16 08:25 , aktualizacja: 2019.12.18 09:02
Autor: Małgorzata Kozicka-Ochal, Marlena Kalinowska-Ziemba, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Różnego rodzaju opakowania tekturowe i papierowe Ogromne kary finansowe...

Taki obowiązek spoczywa m.in. na sklepach spożywczych, firmach budowlanych, a nawet warsztatach samochodowych. Krótko mówiąc: wytwarzających śmieci, które nie są zwykłymi odpadami komunalnymi.

 

W 2020 r. zaczną obowiązywać zmiany w gospodarce odpadami. Powinni się z nimi zapoznać zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy wytwarzają, zbierają, przetwarzają bądź transportują odpady, a także te firmy, które m.in. wprowadzają na rynek opakowania bądź produkty w opakowaniach albo baterie, sprzęt elektryczny czy pojazdy. Minister Klimatu uruchamia na stronie https://bdo.mos.gov.pl elektroniczną „Bazę danych o produktach I opakowaniach oraz o gospodarce odpadami” (BDO), w której znajdą się m.in. elektroniczny wniosek BDO oraz moduły sprawozdawczy i ewidencji odpadów.

 

Kto następny

Przedsiębiorcy z obowiązkiem złożenia wniosku rejestrowego BDO:

  • gminne PSZOK-i (do 30 listopada br.)
  • jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową (do końca br.)
  • podmioty, które uzyskały wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (od 1 stycznia 2020 r.).

 

Opłata recyklingowa – nowe przepisy

  • od września br. obowiązek rejestracji BDO i pobieranie opłaty 20 gr/szt. również za grube torby foliowe > 50 mikrometrów
  • od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie rocznej ewidencji liczby nabytych oraz wydanych lekkich i pozostałych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego oddzielnie dla każdej jednostki handlu
  • opłata do 15 marca 2020 r. i sprawozdanie za rok 2019 w BDO dotyczące liczby nabytych i wydanych toreb oraz miejsca prowadzenia jednostki handlu
  • wpłaty w roku 2020 co kwartał do urzędu marszałkowskiego.

 

Sprawozdawczość elektroniczna

Sprawozdania po raz pierwszy za 2019 r. podmioty składają przez bazę BDO w podziale na trzy rodzaje:

  • sprawozdanie z tzw. opłat produktowych (art. 73 ustawy o odpadach)
  • roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (art. 75 ustawy o odpadach)
  • sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi (art. 9 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Szczegółowe informacje pod nr. tel.: 22 59 79 262, 22 59 79 380

 

Ważny adres: www.bdo.mos.gov.pl

Liczba wyświetleń: 830

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.