Mazowsze serce Polski nr 12/19

Dla zdrowia

2019.12.16 08:35 , aktualizacja: 2019.12.17 11:53

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Ewa Blaszczyk prezes funacji otrzymuje dokument - pozwolenie na budowę Fundacja Akogo? otrzymała...
  • wizualizacja obiektu z zewnątrz "Budzik" powstanie na...
  • demonsracja pracy robota Robot operacyjny Da Vinci...
  • jedno z odnowionych pomieszczeń wyposażone w bieżnię Szpital w Ostrołęce oddał...

„Budzik” dla dorosłych coraz bliżej

Fundacja „Akogo?” otrzymała pozwolenie na budowę Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Obiekt powstanie tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, na działce samorządu Mazowsza.

Będzie to trzypiętrowy budynek wyposażony w 16 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt. To właśnie w nim będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani dorośli pacjenci w stanie śpiączki – po urazach neurologicznych.

– Niewątpliwym atutem jest sąsiedztwo szpitala bródnowskiego, który jest kluczowym partnerem przedsięwzięcia. Jest tu wszystko, czego potrzeba, by stworzyć klinikę specjalizującą się w opiece nad osobami dorosłymi po ciężkich urazach mózgu. Szpital słynie z dynamicznie rozwijającej się neurochirurgii, neurologii oraz rehabilitacji. Jestem przekonany, że współpraca przyniesie bardzo dobre efekty – podkreśla marszałek Adam Struzik.  

Całkowity koszt inwestycji to blisko 40 mln zł. Pieniądze będą pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości (37 mln zł). Otwarcie placówki planowane jest w pierwszej połowie 2022 r.

 

Bezpłatna kolonoskopia w Radomiu

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu podpisał trzyletnią umowę na realizację „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego”. Bezpłatnie mogą z niego skorzystać osoby z grupy ryzyka, czyli w wieku:

  • 50–65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
  • 40–49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia i rozpoznano u niego raka jelita grubego
  • 25–49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (trzeba mieć potwierdzenie schorzenia z poradni genetycznej)
  • 20–49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (trzeba mieć potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej).

Aby skorzystać, trzeba spełnić jeden z kryteriów i wypełnić ankietę. Kwalifikować do badania będą lekarze rodzinni lub POZ. Zapisy prowadzi Zakład Gastroenterologii pod nr. tel. 48 361 33 97.

 

Najnowocześniejszy na świecie robot chirurgiczny jest już w Siedlcach

Szybszy powrót do zdrowia, mniej powikłań i duża precyzja podczas zabiegów operacyjnych – to tylko niektóre zalety robota da Vinci, którym od grudnia dysponuje Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach. Zakup był możliwy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego (9,6 mln zł). – To technologia XXI w., dzięki której nasz szpital trafił do „ekstraklasy” najlepiej wyposażonych placówek w Polsce – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

 

Jest Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej w Ostrołęce

To na Mazowszu trzeci taki ośrodek (dwa znajdują się w Warszawie), który daje możliwość rehabilitacji pacjentów po zawale. – Rocznie śmiertelność po zawale serca to około 10 proc. pacjentów. Jeżeli mamy około 500 zawałów rocznie w naszym regionie, to potencjalnie 50 pacjentom możemy przedłużyć życie – mówi dyrektor szpitala Paweł Natkowski.

 

Liczba wyświetleń: 68

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.