Mazowsze serce Polski nr 12/20
Wieczerza ze świekrą
2020.12.07 07:15 , aktualizacja: 2020.12.17 12:25
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka
Tegoroczne świąteczne spotkania będą podlegać ograniczeniom frekwencyjnym. Ale i tak daleko byłoby im do uroczystych staropolskich biesiad, podczas których zasiadało kilkadziesiąt osób najbliższej rodziny, m.in. dziewierze, jątrwie i świeście…
Wbrew pozorom te dziwaczne miana to nie nazwy ryb podawanych w wigilię. Takimi nazwami określano stopień pokrewieństwa lub powinowactwa.
Dużo i pogmatwane
Współcześnie również mamy rzeczowniki wyrażające stopień zależności pomiędzy krewnymi, ale jest ich mniej i na pewno nie są aż tak wyrafinowane językowo. Na przykład szwagier to zarówno brat żony, jak i mąż siostry. Szwagierka to również siostra męża, ale też siostra żony. W sumie i tak nieźle, bo w czasach bohaterów „Potopu” mielibyśmy oddzielne nazwy dla każdego, różniące się dodatkowo płcią osoby, wobec której tę relację określamy. Już sama definicja brzmi zawile, a przecież jeszcze nie dotarliśmy do sedna, czyli do samych nazw.
Oczywiście jesteśmy w stanie rozszyfrować część dawnych określeń koligacji rodzinnych, bo zarówno rodziciel, jak i siestrzan czy stryjna kojarzą się jednoznacznie i brzmią podobnie do nazw współczesnych.
Jednak jest cała grupa wyrazów używanych w dawnej Rzeczypospolitej, które obecnie – gdybyśmy próbowali rozszyfrować je metodą skojarzeń lub logicznych powiązań – zapędzilibyśmy się w kozi róg. Paszenog? To brzmi jak nazwa stawonoga. Pośladek? Niby oczywiste, jednak nie. Ten pierwszy to szwagier, a drugi – potomek.
Pociotek przetrwał
Wiele ze staropolskich nazw używanych jest, czasem z jedynie niewielkimi modyfikacjami, do dziś. We współczesnym języku funkcjonuje słowo pociotek. Jest to jakiś daleki krewny, a właściwie osoba o nieustalonej koligacji. W staropolszczyźnie był to kuzyn, czyli syn ciotki, a więc ktoś dosyć bliski. Dla dopełnienia obrazu dodajmy, że mąż ciotki nazywany był pociotem.
Co jeszcze przetrwało przez stulecia? Brat ojca to stryj, a brat matki to wuj. Z kolei dzieci siostry to siostrzenica i siostrzeniec, a dzieci brata – synowiec i synowica (dla mężczyzny) lub bratanek i bratanica (dla kobiety). Dziad i babka zostali dziś zmiękczeni do dziadka i babci.
Staropolskie drzewo genealogiczne
- matka żony - teściowa
- ojciec żony - teść
- matka męża - świekra
- ojciec męża - świekier
- siostra męża - zełwa
- mąż siostry męża - zełwin
- siostra żony - świeść
- mąż siostry żony - paszenog
- brat męża - dziewierz
- żona brata męża - jatrew
- brat żony - szurzyn
- żona brata żony - szurzyna
- żona syna - snecha
- mąż córki - zięć
- mąż siostry - swak
- żona brata - bratowa
Liczba wyświetleń: 68
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.