Mazowsze serce Polski nr 12/20
Podsłuchane podpatrzone
2020.12.07 07:10 , aktualizacja: 2021.01.08 09:16
Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Przewodniczący sejmiku...
- Radna Joanna Bala została...
- W Chotomowie Północnym...
- Twarzą kampanii dotyczącej...
- Kościół pod wezwaniem...
- Nowe Miasto nad Pilicą ma...
- Ścibor z Radzymina herbu...
Wpływową Kobietą Mazowsza 2020…
… została Joanna Bala – radna województwa i dyrektorka mazowieckiego oddziału KRUS. Ponad 4 tys. głosów zapewniły jej zwycięstwo w regionalnej odsłonie plebiscytu i szansę na tytuł Wpływowej Kobiety Polski 2020. Udział w konkursie zakończyła na 3. miejscu. Na 1. znalazła się szczecińska restauratorka, a na 2. posłanka PiS.
– Miejsce na podium z takimi osobowościami to zaszczyt – napisała Joanna Bala na Facebooku, dziękując za poparcie.
Kosztele na niepodległość
Sposobów na uczczenie święta niepodległości jest mnóstwo. Możemy śpiewać hymn, składać kwiaty przy mogiłach zasłużonych albo… sadzić drzewa! Tę ostatnią opcję wybrali przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski i radny Bartosz Wiśniakowski. W Wilanowie nieopodal pomnika króla Jana III Sobieskiego posadzili 22 kosztele (ulubioną odmianę jabłoni władcy). Świetny pomysł, który z pewnością da owoce!
Wzorowa współpraca… w lesie
Ma tablice o tematyce przyrodniczej i urządzenia do ćwiczeń. Mowa o ścieżce edukacyjnej w Chotomowie Północnym. Powstała dzięki współpracy nadleśnictwa i gminy Jabłonna przy wsparciu z budżetu Mazowsza. Ścieżkę otworzyli nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna, radny województwa Stefan Traczyk i wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski.
Kim jest pani Halina?
Twarzą kampanii dotyczącej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza była Halina Lipka-Kadaj. To aktorka znana m.in. z seriali „Plebania” i „Na sygnale”. Fani kina kojarzą ją też z takich produkcji
jak „Pokłosie” czy „Botoks”.
Kalendarium
- 639 lat temu, 6 grudnia 1381 r., Ścibor z Radzymina herbu Ostoja został nominowany na biskupa płockiego. Był zaufanym człowiekiem Siemowita IV, którego wspierał w działaniach w kierunku uzyskania polskiej korony.
- 620 lat temu, 27 grudnia 1400 r., Nowe Miasto nad Pilicą otrzymało prawa miejskie.
- 352 lata temu, 26 grudnia 1668 r., według legendy nad stojącym na wzniesieniu krzyżem koło ówczesnej wioski Góra miało miejsce zjawisko astronomiczne z udziałem Słońca i Księżyca, do którego nawiązuje obecny herb miasta Góra Kalwaria.
- 58 lat temu, 1 grudnia 1962 r., Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, w związku z budową trasy W-Z i poszerzaniem ulicy Leszno, został w nocy z 30 listopada na 1 grudnia przesunięty o 21 metrów.
Liczba wyświetleń: 93
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.