Mazowsze serce Polski nr 13/21

Tym żyje samorząd

2021.02.10 11:55 , aktualizacja: 2021.03.24 12:02

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Wnętrze nowocześnie urządzonej biblioteki. Na pierwszym planie widać wielką roślinę z sofami wokół, na dalszym planie - rzędy półek z książkami „eBiblioteka liderem...

Mazowieccy liderzy cyfryzacji!

Mazowieckie instytucje mają czym się pochwalić. Do IV edycji konkursu „Samorządowy lider cyfryzacji” zgłosiły projekty niezwykłe i ułatwiające życie. Poznajmy laureatów.

– We współczesnym świecie nowoczesne rozwiązania techniczne oraz innowacyjne technologie są podstawą administracji. Wygodne, zdalne załatwianie spraw, dostęp do elektronicznych wersji dokumentów, możliwość monitorowania postępu spraw. To klucz do sukcesu w obsłudze klienta – zaznacza marszałek Adam Struzik. – Dzięki e-usługom władze samorządowe poszczególnych szczebli oraz instytucje otrzymały możliwość pełniejszego zaspokajania potrzeb mieszkańców, a będąc bliżej ludzi i ich spraw mają szansę wychodzić naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom. Gratuluję zwycięzcom kreatywnych pomysłów i skutecznego ich wdrożenia.

Zwycięzcą konkursu został Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim, który zaprezentował projekt „eBiblioteka liderem cyfryzacji na Mazowszu” Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Na jej stronie internetowej można np. skorzystać z usługi zapisów do placówki, a rezerwacja książek online pozwala na wypożyczenie czytelnikowi interesujących go pozycji poprzez system, który jednocześnie informuje bibliotekarza o wpłynięciu zamówienia. Poza tytułem Samorządowego Lidera Cyfryzacji, dla laureata przewidziano nagrodę – 15 tys. zł.

Drugie miejsce zajęło Starostwo Powiatowe w Pruszkowie (nagroda – 10 tys. zł), które zaprezentowało System Informacji Przestrzennej w postaci Portalu Mapowego. Poza możliwością wyświetlenia licznych usług przeglądania takich jak np. zdarzenia drogowe czy mapa glebowa, portal oferuje możliwość zakupu mapy zasadniczej, danych ewidencyjnych, wypisu EGiB czy zgłoszenie prac geodezyjnych.

Na trzecim miejscu znalazł się Urząd Miasta Ostrołęki (nagroda – 5 tys. zł) – przedstawił wdrożone przez siebie usługi elektroniczne. Oprócz udostępniania takich rozwiązań jak informowanie o jakości powietrza na terenie miasta czy odśnieżaniu dróg, urząd może się również pochwalić m.in. portalem informującym o natężeniu ruchu oraz rozkładzie jazdy autobusów miejskich.

Wyróżnienia przyznano urzędom miast: Płocka (za „Płocką Kartę Mieszkańca”) oraz Otwocka (za projekt „CityBox Otwock – Bezpieczny Urząd”).

 

Finansowy sukces Mazowsza!

Głos samorządów został usłyszany. Efekt to umożliwienie Warszawie i 9 otaczającym ją powiatom dostępu do pieniędzy z UE w ramach RPO WM. Potwierdziło to Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Warto walczyć do końca!

 

Spisaliśmy się!

Ponad 97 proc. – tak duża była frekwencja, jeśli chodzi o spis rolny na Mazowszu. Obowiązkowym spisem w województwie mazowieckim objętych było ponad ćwierć miliona użytkowników gospodarstw rolnych. W 42 gminach z regionu spisali się wszyscy. Jako pierwszej udało się to osiągnąć gminie Stromiec.

 

Innowacyjny samorząd

To nazwa drugiej edycji konkursu organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Jest on adresowany do wszystkich samorządów, które mogą się pochwalić już wdrożonymi w swoich jednostkach innowacyjnymi rozwiązaniami. Nabór trwa do 26 lutego br.

W pierwszej edycji w gronie laureatów znalazły się samorządy z Mazowsza. Ciechanów doceniono za projekt „T-Master inteligentne pojemniki na odpady”, Grodzisk Mazowiecki za Innowacyjną Bibliotekę XXI wieku, a gminę Klembów za „Nowoczesne, przyjazne usługi dla mieszkańców elementem rozwoju gminy”. 

 

Liczba wyświetleń: 34

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.