Mazowsze serce Polski nr 2/20

Dla zdrowia

2020.02.25 11:50 , aktualizacja: 2020.02.26 10:54

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

chłopiec w trakcie szczepienia Na Mazowszu powstanie...
kobieta w zaawansowanej ciąży siedzi po turecku, trzyma się za brzuch i uśmiecha Mazowiecki program in vitro...

Szczepienia ochronne dla dzieci

Na Mazowszu będzie opracowany i wdrożony 3-letni program szczepień przeciwko meningokokom serogrupy B dla dzieci do 3. r.ż. Samorząd Mazowsza przeznaczy na ten cel 3 mln zł.

Najbardziej niebezpieczna jest inwazyjna choroba meningokokowa (IChM)[1], obejmująca zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę (posocznicę). Rozwija się bardzo szybko, jest obarczona trwałymi powikłaniami, a nawet wysoką śmiertelnością. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej chorują małe dzieci (od 3 miesiąca do 1. r.ż.).

 

– Szczepienia są zalecane, ale nie są refundowane przez NFZ. Rodzice nie zawsze znajdują w portfelach wymaganą kwotę, dlatego my, jako samorząd województwa, chcemy je sfinansować. Program jest na etapie opracowywania. Po wydaniu pozytywnej lub warunkowo pozytywnej opinii przez prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji będziemy mogli go wdrażać. Kiedy to nastąpi? Być może już w drugiej połowie bieżącego roku – wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej.

 

112 – numer ratujący życie

Niestety, jak pokazują badania, tylko 27 proc. Europejczyków zna numer alarmowy 112 oraz jego zastosowanie. A można na niego dzwonić bezpłatnie na terenie całej UE w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. W naszym kraju w 2019 r. system udzielania pomocy za pośrednictwem numeru 112 obsługiwało 1365 operatorów numerów alarmowych, którzy przyjęli łącznie ponad 22 mln zgłoszeń. Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia wyniósł 11 sekund.

 

Warszawski „Meditrans” zakupił dwa nowe ambulanse

Będą one służyć mieszkańcom dzielnic: Mokotów i Bielany. Ich wartość to 1,2 mln zł. Tylko w ubiegłym roku ambulanse stołecznego „Meditransu” wyjeżdżały do pacjentów blisko 230 tys. razy.

 

Efekty programu „in vitro” na Mazowszu

Już 797 par zgłosiło chęć uczestnictwa w samorządowym programie, a 357 przystąpiło do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Ponadto 4 kobiety zgłosiły się do programu, by przeprowadzić procedurę mrożenia komórek jajowych, w tym 3 uczestniczki mogły skorzystać z tej możliwości. Od września ub.r. przeprowadzono 141 pełnych procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Do końca stycznia br. odnotowano 45 ciąż. Zainteresowanie programem jest tak duże, że w tym roku samorząd Mazowsza zdecydował zwiększyć środki na ten cel o prawie 0,5 mln zł.

 

 

[1] W 2018 r. zapadalność na IChM wśród dzieci poniżej 1. r.ż. w województwie mazowieckim wyniosła (19,80/100 000), w Polsce (10,65/100 000).

Liczba wyświetleń: 39

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.