Mazowsze serce Polski nr 6/21

Tym żyje samorząd

2021.05.31 08:30 , aktualizacja: 2021.06.01 10:56

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • drewniane klocki przewracają się na słupek monet Zmiany w przepisach...
  • na banknotach leży flaga Polski i zamknięta kłódka Najwięcej na III transzy...
  • elegancka kobieta pozuje do zdjęcia portretowego Do szczepień przeciw...

Na Polskim Ładzie stracą samorządy

Zmiany w przepisach dotyczących podatku PIT będą dużym obciążeniem dla finansów samorządów. Resort finansów podaje, że dochody jednostek samorządu terytorialnego spadną o około 11 mld zł.

– W 2020 r. wykonanie dochodów z PIT we wszystkich województwach wyniosło prawie 1,8 mld zł, w tym w mazowieckim ponad 380 mln zł, tj. około 21,5 proc. Z naszych wstępnych szacunków wynika, że wpływy samorządów szczebla wojewódzkiego mogą być niższe nawet o 350 mln zł rocznie, z czego niemałą część stanowić będzie ubytek w budżecie Mazowsza – mówi Małgorzata Więckowska, zastępca dyrektora departamentu budżetu i finansów urzędu marszałkowskiego.

Dodaje, że Ministerstwo Finansów utrzymuje, że samorządy otrzymają rekompensatę w formie tzw. subwencji inwestycyjnej (rozwojowej), z tym że jeszcze kilka miesięcy temu, przy prezentowaniu nowych założeń ministerstwo utrzymywało, że subwencja ta będzie rekompensatą dla samorządów za płacony przy realizacji inwestycji VAT.

– Teraz okazuje się, że będzie to rekompensata za zmiany w PIT.

Oznacza to, że samorządy utracą dużą część dochodów własnych, które stanowią o swobodzie decyzyjnej jst co do wydatkowania środków, a co za tym idzie o kierunkach rozwoju. Samorządy będą zmuszone ograniczać wydatki, również te o charakterze inwestycyjnym, mające wpływ na poziom życia mieszkańców oraz atrakcyjność inwestycyjną regionu.

 

Gdzie warto inwestować?

Tereny z województwa mazowieckiego położone w Radomiu (Wincentów), Mińsku Mazowieckim (Stojadła) i Szydłowcu zakwalifikowały się do II etapu konkursu „Grunt na medal”. Wyłania on i promuje najlepsze obszary pod inwestycje produkcyjne we wszystkich województwach. Łącznie, ze wszystkich regionów Polski do pierwszego etapu zgłoszono 164 tereny inwestycyjne. W najbliższym czasie poznamy laureatów konkursu: 16 terenów – po jednym z każdego województwa.

 

Sprawiedliwość według rządu

Jak podzielono środki z III transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL)? Z badań Fundacji im. Stefana Batorego wynika, że zdecydowanymi liderami są te miasta i gminy, w których u władzy jest PiS.

Nawet 10 razy więcej per capita trafiło do tych samorządów, gdzie włodarz jest z PiS. 94 zł na osobę przypadało gminom i miastom do 24 tys. mieszkańców, którymi zarządza członek tego ugrupowania, kandydował podczas wyborów z list PiS lub był przez tę partię popierany. Te z tzw. bloku senackiego (związane z opozycją, KO, PSL, Lewicą) otrzymały zaledwie 33 zł na głowę, zarządzane przez lokalnych aktywistów – konkurentów PiS  – 57 zł, a neutralni – 55 zł. W większych miastach różnice były jeszcze większe: 87 zł – PiS, 8 zł – opozycja, 16 zł – kontra-PiS, 19 zł – neutralni.

 

Szczepienia są ważne

– Preparaty przeciw wirusowi COVID-19 chronią nas, a nawet ratują życie – przekonuje Elżbieta Lanc, członek zarządu Mazowsza.

 I zachęca do korzystania z bezpłatnych szczepień. Lepiej się w ten sposób zabezpieczyć, niż cierpieć w efekcie choroby.


– To nie tylko dbanie o nasze zdrowie, ale również naszych bliskich. Pamiętajmy też, że im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej osiągniemy odporność zbiorową i wrócimy do normalności. A przecież wszystkim na tym zależy. Dbajmy o siebie wzajemnie!

Liczba zakażonych koronawirusem wynosi prawie 2,9 mln. Dotychczas zmarło ponad 73 tys. osób.

 

Liczba wyświetleń: 27

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.