Mazowsze serce Polski nr 6/21

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2021.05.31 14:45 , aktualizacja: 2021.06.01 07:25

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

 • mężczyzna w garniturze przemawia do mikrofonu, w tle pociąg Orędownikiem lokalizacji...
 • na placu budowy do zdjęcia pozuje kilkunastu mężczyzn w garniturach i kaskach, przed nimi szpadle Spółka Stadler Service...
 • zdjęcie portretowe mężczyzny w garniturze Marszałek Adam Struzik...
 • pomnik człowieka na ławce, sylwetka przepasana szarfami Ławeczka z wizerunkiem...
 • młody mężczyzna w garniturze pozuje do zdjęcia legitymacyjnego Radny Konrad Wojnarowski...
 • na tle flag Polski i Unii Europejskiej stoi elegancka kobieta w maseczce, trzyma teczkę z wyróżnieniem Psycholog kliniczny...
 • logo przedstawia drzewo i napis: Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny Dla Osób Chorych na SM Krajowy Ośrodek...
 • pacjentka uśmiecha się do lekarza, który stoi tyłem Można się już zapisywać na...

Wystartowała budowa w Sochaczewie

Spółka Stadler Service Polska rozpoczyna budowę zaplecza technicznego do obsługi  pojazdów Kolei Mazowieckich (KM). Obiekt ma zostać oddany do użytkowania w pierwszym kwartale 2022 r. Pracę znaleźć tu może 30 osób.

Nowoczesna hala zostanie wyposażona w tory serwisowe, magazyn, warsztat, pomieszczenie techniczne, zaplecze biurowo-socjalne, infrastrukturę torową i drogową oraz parking.

Zdaniem wicemarszałka Wiesława Raboszuka, inwestycja jest doskonałym przykładem współpracy pomiędzy samorządową spółką KM a Stadlerem. – Zaplecze techniczne w Sochaczewie to, kolejna po zakładzie Stadler Polska w Siedlcach, inwestycja spółki na terenie województwa.

Inwestycja jest zlokalizowana na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru KM na granicy miasta Sochaczew i gminy Sochaczew – „Czerwonka Parcel”.

– Przyznam, że od początku byłem orędownikiem tej lokalizacji i cieszę się, że udało mi się przekonać do niej wszystkich partnerów. To miejsce z dużym potencjałem, który warto wykorzystać dla dobra regionu – podkreśla Waldemar Kuliński, przewodniczący rady nadzorczej KM. 

Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł.

 

Ośrodek w Dąbku znów działa!

Po przerwie z powodu pandemii Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku ruszył z pełnym zakresem świadczeń rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, łącznie z basenem i hipoterapią. Niedostępna będzie jedynie komora krioterapii.  Turnus trwa 4 tygodnie, a po nim ośrodek przeprowadzi dezynfekcję.

 

Za zasługi dla ochrony zdrowia

Psycholog kliniczny Genowefa Pasik – związana ze Szpitalem Mazowieckim w Garwolinie – odebrała odznakę honorową  „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przyznawaną przez ministra zdrowia. O to zaszczytne wyróżnienie wnioskował marszałek Adam Struzik.

 

Wyprzedź raka szyjki macicy!

Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. rozpoczął pilotażowy program badań HPV HR w profilaktyce raka szyjki macicy. Dzięki współpracy placówki z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie kobiety w wieku od 30 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii, mogą liczyć na bezpłatne badanie DNA HPV. Program pilotażowy polega na tym, że u 50 proc. zgłoszonych pacjentek zostanie wykonane badanie cytologiczne, a drugie 50 proc. pacjentek będzie miało wykonany test HPV HR. O przydziale badania losowo zdecyduje system informatyczny. Rejestracja na badania odbywa się osobiście lub pod nr. tel. 25 64 03 301.

 

Stanisław Mikołajczyk uhonorowany!

Taka ławeczka z naturalnej wielkości rzeźbą premiera RP stanęła w Radomiu. Będzie przypominać o zasłużonym dla kraju rodaku. Mikołajczyk był wybitnym politykiem i premierem rządu RP na uchodźstwie w latach 1943–44. Więcej na mazovia.pl.

 

Cytat miesiąca

– Dzień Samorządu Terytorialnego to święto wszystkich samorządowców. A samorząd to możliwość wpływu mieszkańców na przyszłość ich gmin, powiatów i regionów – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Jako samorząd Mazowsza od lat inwestujemy w projekty kluczowe dla mieszkańców województwa. To szpitale, drogi, ochrona powietrza, zabytki, szkoły czy obiekty sportowe. Przez programy wsparcia, których wartość z roku na rok wzrasta, wspomagamy lokalne samorządy. Współpracujemy z samorządowcami niezależnie od barw politycznych. Tak rozumiemy solidarność mazowiecką.

 

Wspomnienie ofiar AIDS

Co roku, w każdą trzecią niedzielę maja, na całym świecie organizowane są wydarzenia dla upamiętnienia wszystkich osób, które zmarły z powodu AIDS. Tradycją jest m.in. szycie patchworków w hołdzie ofiarom choroby. Młodzież ze Szkoły Promocji Zdrowia z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku przyłączyła się do akcji i uszyła swoją część patchworku.

 

Nasz unijny reprezentant

Konrad Wojnarowski, radny województwa, dołączył do grona 300 młodych polityków państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach „YEP programme 2021”.

 – Program jest płaszczyzną dyskusji na temat przyszłości Europy w wielu sferach. Dziękuję instytucjom europejskim za wyróżnienie – podał  radny na swoim profilu na Facebooku.

 

Zgłoś swój zabytek!

Ruszyła I edycja konkursu „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza”. Jest skierowany do właścicieli obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków i znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, przy których przeprowadzono prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane zakończone po 1 stycznia 2018 r. Samorząd województwa chce w ten sposób upowszechniać dobre praktyki związane z utrzymaniem zabytków. Dla laureatów przewidziano nagrody: od 5 do 15 tys. zł. Aplikować można do końca sierpnia.

 

Kalejdoskop

 1. 190 lat temu Wojciech Bogumił Jastrzębowski napisał „Konstytucję dla Europy”. Tekst uchodzi za pierwszy w historii projekt ustrojowy zjednoczonego kontynentu.
 2. 7 mln zwiedzających mniej było w mazowieckich muzeach w 2020 r. To spadek o prawie 50 proc. (dane Urzędu Statystycznego w Warszawie).
 3. 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką i 4 uratowane życia – to bilans pilotażowego programu teleopieki dzięki środkom z budżetu Mazowsza.

Liczba wyświetleń: 87

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.