Mazowsze serce Polski nr 6/21

Smaki Mazowsza

2021.05.31 06:40

Autor: Dorota Ł. Cichocka, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • beczka na przyczepie Kwas chlebowy jest...
  • butelki z napojem, w tle chleb na desce Alternatywą dla gazowanych,...
  • dzbanek z napojem, obok na desce leży chleb Kwas chlebowy jest prosty w...

Przepis

Kwas chlebowy

  • 25 dag chleba razowego
  • 0,5 dag drożdży
  • 1 cytryna lub kwasek cytrynowy
  • 4 l wody
  • 20–25 dag cukru

 

Wysuszony i pokruszony chleb zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na kilka godzin. Po ostygnięciu przecedzamy przez sito, a następnie dodajemy cukier, rozpuszczone drożdże i sok z cytryny. Zostawiamy na 24 godziny, po czym zlewamy do butelek i szczelnie zamykamy. Butelki pozostawiamy na 3 dni w chłodnym miejscu.

 

Przepis pochodzi z publikacji Samorządu Województwa Mazowieckiego „Specjały kuchni mazowieckiej”.

 

Słowiański przepis na zdrowie

Zbliża się lato. Z pewnością chętniej będziemy sięgać po orzeźwiające, chłodne napoje. Alternatywą dla tych gazowanych, pełnych sztucznych barwinków czy słodzonych jest kwas chlebowy! My, Słowianie, znamy go już od ponad tysiąca lat. W medycynie ludowej był uznawany wręcz za napój leczniczy. Był tani, więc raczyli się nim chłopi, ale doceniała go także szlachta, bo łagodził dolegliwości po wystawnych ucztach. Zawiera w sobie witaminę C, dzięki czemu korzystnie wpływa na odporność, a także istotne dla układu nerwowego witaminy z grupy B. Dzięki kwasowi mlekowemu dobrze działa na naszą mikroflorę jelitową, jest naturalnym probiotykiem.  Zawiera również sporo minerałów, w tym niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i chroniący przed wolnymi rodnikami selen, a także potrzebny kościom cynk.

 

Wielki powrót

Kwas chlebowy wraca do łask! Przez lata nieco zapomniany, ostatnio znowu zyskał na popularności, szczególnie w Rosji i na Ukrainie. Ba! Stał się modny wśród młodzieży! Na fali nostalgii u naszych wschodnich sąsiadów pojawiły się nawet na ulicach tradycyjne beczkowozy oferujące ten specjał!

 

Liczba wyświetleń: 23

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.