Mazowsze serce Polski nr 6/21

Wywieśmy flagę Mazowsza! Weź udział w quizie o fladze Mazowsza!

2021.05.31 10:00 , aktualizacja: 2021.06.08 12:25

Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • mężczyzna trzyma w dłoniach flagę województwa mazowieckiego Wicemarszałek Rafał...
 • grupa ludzi wciąga flagę województwa mazowieckiego na maszt Wicemarszałek Wiesław...
 • kobieta w jasnej marynarce i spodniach stoli przed wejściem do leionowskiego ratusza, trzyma przed sobą rozłożoną flagę Mazowsza Radna województwa...
 • zdjęcie legitymacyjne mężczyzny Marcin Podsędek,...
 • wejście do budynku urzędu marszałkowskiego, na fasadzie wisi m.in. flaga województwa mazowieckiego Flaga Mazowsza wisi przed...
 • mężczyzna i kobieta stoją na balkonie, w tle panorama Warszawy i powiewająca flaga województwa mazowieckiego Młodzi Mazowszanie, Bartek...
 • sześć osób stoli obok siebie, każdy z nich trzyma planszę z napisaem Wołomin, Mazowsze, Dzień Samorządu Terytorialnego 27 maja, w Dniu Samorządu...

To symbol, z którym, jako mieszkańcy regionu, powinniśmy się utożsamiać. Niech będzie rozpoznawalna i powszechna!

 

Ostatnich kilkadziesiąt lat to czas olbrzymiego zaangażowania wspólnot lokalnych w rozwój naszego kraju.

– Rozpoczęta 31 lat temu reforma samorządowa, a później wejście Polski do Unii stworzyły podwaliny pod budowę silnych regionów. Patrząc z perspektywy czasu, zmieniło się wszystko. Dziś Mazowsze to z jednej strony tysiące miejsc pracy, a z drugiej doskonałe miejsce do życia i odpoczynku – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Mazowsze rośnie w siłę!

Samorządowcy na co dzień podejmują mnóstwo wyzwań, by dbać o swoje małe ojczyzny. Wolność, solidarność, pomocniczość, integralność i samorządność – to nam towarzyszyło i towarzyszy cały czas. Mazowiecka wspólnota rośnie w siłę, a dzięki inicjatywie władz województwa każdy mieszkaniec może zrobić krok do integracji i identyfikacji z regionem poprzez wywieszenie flagi Mazowsza. W ten symboliczny sposób podkreślamy przywiązanie do regionu, ale też przywołujemy wspólną historię i korzenie. Jak zauważa przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Piotr Kandyba, flaga to symbol, który nie tylko określa nas jako mieszkańców największego województwa w kraju, ale również jako Polaków i Europejczyków.

– Współczesne Mazowsze to silne województwo wielu szans i możliwości. Pokażmy, że jest dla nas ważne. Niech biały orzeł bez korony na czerwonym tle zawiśnie przed naszymi domami, szkołami, na urzędach czy rynkach – zachęca radny.

 

Flaga jednoczy

Radni województwa podjęli decyzję, dzięki której dostęp do flagi Mazowsza jest bardziej otwarty. Może ona zagościć przed domem, w miejscu pracy i nauki czy zostać użyta w celach promocyjnych.

Flaga została już wciągnięta na maszty w wielu miastach, miasteczkach i wsiach naszego województwa, m.in. Warszawie, Ciechanowie, Górze Kalwarii, Ostrołęce, Płocku, Siedlcach czy Legionowie.

– W mieście, w którym mieszkam, 27 maja podczas Dnia Samorządu Terytorialnego przy Urzędzie Miasta Legionowo stanął czwarty maszt, na który wciągnięto flagę województwa. W obecności władz Legionowa, prezydenta i radnych biały orzeł na czerwonym tle zawisł w centrum miasta. Z przyjemnością uczestniczyłam w tym wydarzeniu, stając się niejako ambasadorką tego symbolu naszej regionalnej tożsamości – podkreśla radna województwa Anna Brzezińska.

 

Regionalna wspólnota

Przez cały rok możemy eksponować flagę przed domem, miejscem pracy czy nauki, zachowując oczywiście cześć i szacunek. W ten sposób Mazowszanie mogą pokazać dumę z regionu i wspólnotową więź. Skorzystajmy z tego przywileju – wywieśmy Flagę Mazowsza!

 


Anna Brzezińska

Radna województwa mazowieckiego

Dla każdego mieszkańca Mazowsza ta flaga jest symbolem narodowej dumy i szacunku dla tożsamości regionalnej. Dzięki jej eksponowaniu w miejscach publicznych budujemy poczucie tożsamości – dlatego podczas marcowego posiedzenia sejmiku głosowałam za tym, by flaga województwa mazowieckiego mogła nam towarzyszyć i gościć w domach, szkołach i w urzędach.


Marcin Podsędek

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Idea promowania województwa mazowieckiego poprzez symbole to znakomity pomysł, a w zasadzie powinność samorządu województwa. Te działania są krokiem w kierunku integracji i identyfikacji mieszkańców ze swoim regionem, ale jest to też doskonała okazja do pogłębienia wiedzy o samorządzie terytorialnym i historii Mazowsza.


Flaga Mazowsza do wygrania! Zachęcamy mieszkańców Mazowsza do udziału w quizie!

2 maja obchodziliśmy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego. To dobra okazja, aby w tym okresie uczcić także flagę Mazowsza – najważniejszy symbol naszego województwa. Dlatego przygotowaliśmy krótki quiz, w którym do wygrania jest 10 flag. Nagrodzone zostaną osoby wylosowane spośród tych, które do 30 czerwca br. wyślą do nas poprawne odpowiedzi na adres: .

 1. Po której stronie flagi Mazowsza znajduje się biały orzeł?
  1. prawej
  2. lewej
  3. na środku
 2. W którym powstała ostatnia, obowiązująca do dziś wersja flagi?
  1. 2004 r.
  2. 2005 r.
  3. 2006 r.
 3. Kto jest autorem projektu flagi?
  1. Andrzej Heidrich
  2. Józef Wybicki
  3. nie ma autora, gdyż jest to symbol historyczny.

Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu konkursu, dostępnego na mazovia.pl w zakładce Pismo samorządowe 6/2021.

Liczba wyświetleń: 43

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.