Mazowsze serce Polski nr 2/18

Inwestycje na Mazowszu

2018.02.13 08:00 , aktualizacja: 2018.02.13 13:05

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • wizualizacja budynku Modernizacja ZOZ-u w...
  • wizualizacja rynku 1 Rynek w Łosicach -...
  • wizualizacja rynku 2 Tak będzie wyglądał łosicki...
  • samochód strażacki z wyposażeniem Strażacy z OSP w Wydmusach...
  • elewacja świątyni Kościół w Sobowie czeka na...
  • rysunek jednej ze ścian budynku tak wygląda plan inwestycji...
  • budynek z rusztowaniami Szkoła w Zielonce jest już...
  • jedna z sal żłobka z łóżeczkami W takich warunkach czas...

Modernizacja ZOZ-u

Kompleksową termomodernizację przechodzi właśnie budynek Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Białobrzegach. Prace polegają m.in. na dociepleniu ścian, izolacji fundamentów, wymianie więźby i poszycia dachowego oraz wymianie instalacji elektrycznej i grzewczej. Obiekt zyska też nowe okna oraz instalacje fotowoltaiczne, solarne i pompy ciepła.

Wartość projektu: 3 mln zł

Kwota dofinansowania: 1,7 mln zł

Beneficjent: powiat białobrzeski

 

 

Termomodernizacja trwa

Na wsparciu z UE skorzystają uczniowie szkoły nr 3 im. Janusza Korczaka w Zielonce. Choć w tym roku muszą uczyć się w innych lokalizacjach – od września wrócą do swoich ławek. Inwestycja obejmuje: ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów, wymianę okien i drzwi, instalacji centralnego ogrzewania oraz oświetlenia na energooszczędne. Właśnie testowany jest nowy piec. Pojawią się też panele fotowoltaiczne.

Wartość: 2,7 mln zł

Dofinansowanie: 1,1 mln zł

Beneficjent: miasto Zielonka (powiat wołomiński)

 

 

E-usługi

W połowie roku urząd gminy w Pokrzywnicy wdroży nowe e-usługi, a te już wykorzystywane udoskonali i zintegruje z nową platformą. Kupi też m.in. sprzęt komputerowy, oprogramowanie, serwery oraz aparaty fotograficzne. Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta pozwoli korzystać z około 70 formularzy i zaufanego profilu ePUAP. Dostępne będą także moduły e-rada, e-portal turystyczno-informacyjny oraz archiwum aktów prawnych.

Wartość: 1,8 mln zł

Dofinansowanie: 1,4 mln zł

Beneficjent: gmina Pokrzywnica (powiat pułtuski)

 

 

Odnowią świątynię

Dzięki wsparciu unijnemu kościół pw. Bożego Ciała w Sobowie przejdzie renowację, a Dom Parafialny „Katolik” będzie zaadaptowany na potrzeby kulturalno-edukacyjne. Prace w świątyni obejmą m.in.: wzmocnienie i izolację fundamentów, remont drewnianej konstrukcji dachu, wymianę deskowania sufitu, a także renowację drewnianej konstrukcji dzwonnicy. Znajdujące się wewnątrz polichromie i dekoracje malarskie poddane będą konserwacji. W budynku parafialnym zaplanowano wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wymianę podłogi i okien. Powstanie tu m.in. muzeum upamiętniające Lecha Wałęsę.

Wartość: 1 mln zł

Dofinansowanie: 824 tys. zł

Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Hieronima w Sobowie (powiat płocki)

 

 

Będzie pięknie

Nowy park, przebudowane ulice i odnowione przedszkole sprawią, że Łosice zyskają na atrakcyjności. Po rewitalizacji park im. Króla Aleksandra Jagiellończyka będzie pełnił funkcje rynku i zieleńca, gdzie mieszkańcy będą zażywali sportu, rozrywki lub odpoczywali. Remont Przedszkola Samorządowego nr 2 pozwoli zwiększyć liczbę oddziałów z czterech do sześciu i udostępnić placówkę osobom z niepełnosprawnościami. Funduszy wystarczy także na przebudowę dwóch ulic– Majora Zenona i 11 Listopada.

Wartość: 7 mln zł

Dofinansowanie: 4,9 mln zł EFRR + 1 mln zł budżet państwa

Beneficjent: miasto i gmina Łosice

 

Miejsce dla sztuki 

Fundusze unijne pozwolą zmodernizować część budynku przy Zespole Szkół nr 1 w Błoniu na potrzeby sali widowiskowej, sceny i zaplecza. Trwa właśnie generalny remont. Projekt obejmuje także zakup sprzętu nagłośnieniowego, multimedialnego wystawienniczego. Inwestycja umożliwi prowadzenie działań kulturalnych. Partnerem projektu jest powiat warszawski zachodni.

Wartość: 2 mln zł

Dofinansowanie: 1,4 mln zł

Beneficjent: Stowarzyszenie „Między Wisłą a Kampinosem” w Czosnowie (powiat nowodworski)

 

Mają nowy wóz

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego gmina Myszyniec otrzymała środki na zakup średniego samochodu strażackiego. Będą z niego korzystali druhowie z OSP w Wydmusach. Dostali także dodatkowe wyposażenie ratowniczo-gaśnicze. Inwestycja umożliwi jednostce prowadzenie akcji ratunkowych np. w czasie pożarów, powodzi, huraganów czy innych zagrożeń.

Wartość: 1 mln zł

Dofinansowanie: 438 tys. zł

Beneficjent: gmina Myszyniec (powiat ostrołęcki)

 

Kolorowo i bezpiecznie 

Takie warunki zapewniono podopiecznym żłobka w Chodowie. Placówka oferuje stałą opiekę dla 15 maluchów do 3. r.ż. pozwalając tym samym powrócić do aktywności zawodowej osobom sprawującym nad nimi opiekę. Dzięki środkom europejskim do grudnia 2019 r. pobyt w placówce będzie bezpłatny. Na potrzeby żłobka zaadoptowano część pomieszczeń w budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Utworzono również plac zabaw i kupiono wyposażenie kuchni i łazienki, meble, zabawki, pomoce dydaktyczne, a także artykuły papiernicze.

Wartość: 1 mln zł

Dofinansowanie:823 tys. zł

Beneficjent: gmina Siedlce

 

Energia odnawialna

Jeszcze w tym roku w gminach Iłów i Słubice zwiększy się udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Umożliwi to unijne dofinansowanie przeznaczone na zakup i montaż instalacji solarnych, pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych w 31 budynkach użyteczności publicznej, a także 101 indywidualnych gospodarstwach domowych i rolnych. Partnerami projektu są gmina Słubice, Fundacja Euro Nation z Michałowa-Grabiny oraz ochotnicze straże pożarne z obu gmin.

Wartość: 8,6 mln zł

Dofinansowanie: 6 mln zł

Beneficjent: gmina Iłów (powiat sochaczewski)

 

 

P&R w Michałowicach

Wsąsiedztwie przystanku WKD Reguły i urzędu gminy powstanie parking „Parkuj i Jedź” dla 114 samochodów osobowych, w tym pięć miejsc dla osób z niepełnosprawnościami i jedno do ładowania samochodów elektrycznych. Skorzystają także rowerzyści. Swoje pojazdy zostawią w zadaszonej wiacie (45 miejsc). Obiekt będzie oświetlony i monitorowany, a przy wjazdach wyświetlana będzie informacja o liczbie wolnych miejsc.

Wartość: 1,4 mln zł

Dofinansowanie: 1,1 mln zł

Beneficjent: gmina Michałowice (powiat pruszkowski)

Liczba wyświetleń: 205

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.