Mazowsze serce Polski nr 3/18

Podwójnie bezpieczna energia

2018.03.14 07:30 , aktualizacja: 2018.03.14 11:07

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Duża wykoszona łąka, a na niej ustawione kilkadziesiąt paneli słonecznych Panele fotowoltaiczne (fot....

Budowanie odnawialnych źródeł energii jest trudne przez wysokie koszty początkowe i długi okres zwrotu inwestycji. Projekt E-FIX ma stworzyć przedsiębiorcom bezpieczne warunki finansowania takich przedsięwzięć.

 

Horyzont 2020 to program ramowy Unii Europejskiej dotyczący badań naukowych i innowacji. Największy tego typu z finansowanych przez UE – przez 7 lat (2014–2020) dostępnych jest 80 mld euro. Ma pomóc we wdrażaniu w Europie nowych technologii.

 

Co to jest E-FIX?

Projekt o angielskim kryptonimie E-FIX (ang. Energy FInancing miX)[1], który właśnie wystartował, jest częścią Horyzontu 2020. Realizuje go międzynarodowe konsorcjum, którego członkiem jest Mazowiecka Agencja Energetyczna. – E-FIX ma służyć adaptacji, przetestowaniu i standaryzacji nowoczesnego mechanizmu finansowania, skrojonego na potrzeby firmy wdrażającej ekologiczną inwestycję energetyczną i podmiotu ją finansującego – tłumaczy Piotr Szarzyński z MAE.

 

Dzięki projektowi opracowane będą kryteria pozwalające sprawdzić wykonalność inwestycji i jej bezpieczeństwo finansowe. Powstaną też Doradcze Ośrodki Finansowania Inwestycji Energetycznych. Zebrana wiedza pozwoli na wprowadzenie regionalnych, nowoczesnych mechanizmów finansowania zielonej energii. Będą one przetestowane na konkretnych inwestycjach.

 

Dla kogo jest E-FIX?

Projekt zadba o atrakcyjne narzędzia finansowe dla prywatnych inwestorów (gwarancje, poręczenia, specjalne linie kredytowe). Z drugiej strony zapewni uczciwe warunki finansowania tych inwestycji przez prywatny kapitał.

 

– Takie innowacyjne mechanizmy były już wprowadzane w krajach dłużej będących członkami UE. Jednak ich proste kopiowanie, bez uwzględnienia lokalnych warunków Europy Wschodniej, która jest celem projektu E-FIX, nie gwarantowałoby sukcesu – tłumaczy Piotr Szarzyński.

 

 

Opinia

Mirosław Jan Augustyniak

przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego,
Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Sukces w biznesie zależy od dokładnego planowania, a firmom czasem brak środków i możliwości przeprowadzenia fachowych analiz. Inwestycje w energię odnawialną są trudne, a przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy ze wszystkich czynników wpływających na wysokość ryzyka. Dlatego takie projekty jak E-FIX, pozwalające właściwie oszacować bezpieczeństwo ulokowanych pieniędzy, dają podwójne efekty – stabilny biznes i czystą energię dla nas wszystkich.

 

Liczby projektu

9 krajów ma swoje firmy i instytucje w konsorcjum realizującym projekt E-FIX.

14 podmiotów będzie realizowało działania projektu E-FIX.

6650 megawatów mocy mają mieć zgodnie z założeniami polskie elektrownie wiatrowe do 2020 r.

 

 

[1] Pełna nazwa projektu: „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego wskaźnika, określającego stosunek pomiędzy zaciągniętymi zobowiązaniami a posiadanymi środkami własnymi, przy realizacji ekologicznych inwestycji energetycznych, którego zastosowanie pozwoli na pobudzenie inwestycji sektora prywatnego w tym zakresie”.

 

Liczba wyświetleń: 99

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.