Mazowsze serce Polski nr 3/18

Startuj z Mazowsza!

2018.03.14 08:50 , aktualizacja: 2018.04.03 13:04

Autor: Opracowali PAB, HM, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Kolaż obrazów idących z teczkami biznesmenów i panoramy nowoczesnego miasta z wieżowcami Fot. Shutterstock

Wsparcie finansowe, doradztwo i promocja – na takie nagrody mogą liczyć triumfatorzy konkursu dla firm start-up ogłoszonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Do kogo skierowany jest konkurs? – Najbardziej ogólnie start-up można określić jako firmę na początkowym etapie rozwoju. Jednak jest jeszcze coś, co sprawia, że nie każdą nowo zarejestrowaną działalność gospodarczą określa się mianem start-upu. To charakter pomysłu, na którym budowany jest nowy biznes – tłumaczy Gabriela Małecka, dyrektor Fundacji JWP „Pomysł Patent Zysk”.

 

– Start-upy opierają się na nowatorskich rozwiązaniach technologicznych, programistycznych i biznesowych. Dlatego bardzo istotną rolę odgrywa w ich przypadku ochrona własności intelektualnej – podkreśla ekspert.

 

Nie tylko Warszawa

W konkursie mogą brać udział firmy z terenu województwa mazowieckiego, które działają co najmniej rok, ale nie dłużej niż 3 lata. Ich działalność musi się charakteryzować innowacyjnością.

 

– Oczywiście naturalnym miejscem powstawania takich pomysłów zawsze jest metropolia. W Warszawie i okolicach mamy największe skupisko wyższych uczelni i młodych, kreatywnych osób. Nie możemy jednak zapominać, że w naszym regionie jest mnóstwo „perełek”. Konkurs jest po to, żebyśmy dostrzegli potencjał pomysłów nowo powstałych firm, również tych spoza Warszawy – przekonuje Aleksandra Szwed, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim.

 

W konkursie samorządowym docenione zostaną nowe produkty i usługi, które mają szansę na szersze wykorzystanie w najbliższym czasie. – W start-upach niezwykle ważne jest słowo „up”, bo wszyscy wyczekują dynamicznego rozwoju firmy. Kluczem jest pomysł. I takie perspektywiczne koncepcje chcemy nagradzać. Mamy świadomość, że czasem nawet najlepszej idei brakuje odpowiedniego wsparcia do przekucia jej w produkt – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Chroń swój pomysł

Na laureatów czeka m.in. 20 tys. zł brutto za pierwsze miejsce, 15 tys. zł za drugie i 10 tys. zł za trzecie. Mogą liczyć też na bezpłatne konsultacje u partnerów konkursu, nawiązanie koniecznych kontaktów i ułatwienie zbudowania marki firmy. Po pierwsze, muszą zabezpieczyć prawo do swojego pomysłu.

 

– Odpowiednio chroniony pomysł może przynieść twórcy zyski, nawet jeśli nie zostanie skomercjalizowany. Dlatego warto na samym wstępie starannie przemyśleć strategię ochrony rozwiązania będącego podwaliną start-upu. Należy wziąć pod uwagę nie tylko patenty, ale też znaki towarowe, wzory przemysłowe i prawo autorskie – podkreśla Gabriela Małecka.

 

SKŁADANIE WNIOSKÓW

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 6 kwietnia br. Wnioski konkursowe należy składać na adres: Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, al. Solidarności 61, 03-402 Warszawa, z dopiskiem „Startuj z Mazowsza”. Regulamin, formularze i zasady oceniania dostępne są na naszej stronie.
 

Partnerami konkursu są: Orange Polska SA, Fundacja JWP „Pomysł  Patent  Zysk”, Kancelaria JWP Rzecznicy Patentowi Dorota Rzążewska Sp.k., Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny i Urząd m.st. Warszawy.

Liczba wyświetleń: 144

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.