Mazowsze serce Polski nr 3/18

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2018.03.14 09:50 , aktualizacja: 2018.03.14 11:03

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Marszałek w garniturze na balkonie urzędu z okularami w ręku Marszałek Adam Struzik...

TEMAT MIESIĄCA

SAMORZĄD WESPRZE BUDOWĘ BOISK I HAL SPORTOWYCH

Ruszył Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej „Mazowsze 2018”. Gminy i powiaty mogą się ubiegać o pomoc w wysokości do 200 tys. zł (dofinansowanie do 75 proc. kosztów inwestycji) na budowę i remont istniejących boisk, hal i innych obiektów do sportu masowego oraz rekreacji. – Co trzeci uczeń nie ćwiczy na lekcjach wf, a unikające aktywności fizycznej polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aby odwrócić ten negatywny trend, potrzebne są nakłady na nowoczesną, ale równocześnie atrakcyjną dla młodych ludzi infrastrukturę sportową, co kosztuje, i to sporo. Doskonale o tym wiedzą lokalne samorządy. Chcemy im pomóc w tym zadaniu. Dlatego na ten cel z budżetu Mazowsza przeznaczyliśmy 10 mln zł – zachęca marszałek Adam Struzik. Wnioski można składać tylko do 23 marca w Departamencie Edukacji Publicznej i Sportu UMWM w Warszawie, przy ul. B. Brechta 3. Dodatkowe informacje pod nr. tel. (22) 59 79 414 lub adresem e-mail: .

 

---

Wyróżnienie na jubileusz dla WKD

Obchodząca 90-lecie istnienia Warszawska Kolej Dojazdowa została wyróżniona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego – w docenieniu działań zmierzających do podniesienia jakości usług – Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”. Sięgająca 98 proc. niezawodność i punktualność wysyłanych co dzień na tory 178 pociągów stała się już symbolem WKD.

 

 

---

CYTAT MIESIĄCA

W Brukseli dyskutowano nad trzema scenariuszami unijnego komisarza ds. budżetu Günthera Oettingera. Tylko jeden z nich zakłada utrzymanie finansowania na obecnym poziomie. Marszałek Adam Struzik jasno ocenił te plany:

Polityka spójności wyzwala rozwój gospodarczy i zmniejsza bezrobocie. To dzięki tym środkom zrealizowano wiele inwestycji, w niektórych regionach ponad 61 proc. Nie ma od niej odwrotu, bo jest podstawą funkcjonowania Unii Europejskiej.

 

---

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Beneficjentów PROW 2007–2013 i 2014–2020 zapraszamy do udziału w V edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To okazja, by pokazać swoje osiągnięcia podczas specjalnie organizowanego zwiedzania waszego przedsięwzięcia. Akcja realizowana będzie w dniach 11–13 maja br. i organizowana jest przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Promocję zapewni też strona internetowa.

Udział można zgłosić wypełniając elektroniczny formularz, który udostępniony będzie pod adresem www.dniotwarte.eu.

 

---

Urząd nagrodzony za dobre praktyki

Już po raz trzeci Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie został nagrodzony przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych certyfikatem „Profesjonalne Zarządzanie Zasobami Ludzkimi” (poprzednio w 2014 i 2016 r.). – Pracownicy są najcenniejszym aktywem naszej organizacji. Bez względu na zajmowaną w hierarchii pozycję, wspólnie pracujemy na każdy sukces urzędu – podkreślił dyrektor UMWM Waldemar Kuliński przy odbieraniu wyróżnienia.

 

---

LICZBA MIESIĄCA

31,8 mln zł

przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego na projekty naukowe o praktycznym charakterze. 17,6 mln zł wyda Narodowe Centrum Badań Jądrowych na CentriX (badanie technik radicyjnych), 10,8 mln zł Instytut Matki i Dziecka (na centrum badawczo-rozwojowe diagnostyki) a 3,4 mln zł Uniwersytet Warszawski na salę wystawową w bibliotece.

 

---

NAJSKUTECZNIEJSZA POLICJA W SUBREGIONIE SIEDLECKIM

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące wykrywalności przestępstw w poszczególnych powiatach Mazowsza w 2016 r. Najwięcej sukcesów odnoszą policjanci siedleccy i w regionie radomskim. Najgorzej jest w Warszawie i jej okolicach. Niestety, policja ma co robić w naszym województwie, bo wykrywalność na Mazowszu (56 proc.) jest najniższa w całym kraju (średnia 66,5 proc.), a daleko jej do województw lubelskiego i małopolskiego (po 72,9 proc.)

 

---

Konkurs „Innowator Mazowsza”

Nagrody 25 tys. zł dla najlepszej Młodej Innowacyjnej Firmy i 15 tys. zł dla Innowacyjnego Młodego Naukowca przewidział Samorząd Województwa Mazowieckiego w jubileuszowej 10. edycji konkursu Innowator Mazowsza. Premiowane będą nowoczesne rozwiązaniach technologiczne, organizacyjne i marketingowe przedsiębiorstw (działających nie dłużej niż 10 lat) i twórcze myślenie naukowców zawarte w pracach doktorskich (osób urodzonych po 1 stycznia 1979 r.). Szczegóły i regulamin na stronie: www.innowacyjni.mazovia.pl. Zgłoszenia do 27 kwietnia br.

 

 

---

Nawozy zabijają pszczoły

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że stosowane w walce z insektami w uprawach roślin środki chemiczne neonikotynoidy szkodzą pszczołom. Bez tych owadów grozi ludzkości katastrofa. Zapylają 70 proc. wszystkich roślin, które gwarantują nam 90 proc. pożywienia. Rolnicy bronią stosowania pestycydów, Greenpeace apeluje o całkowity zakaz. Głosowanie krajów członkowskich UE w tej sprawie 22 marca.

 

---

Galeria Koreańska na 10-lecie

Samorząd Województwa Mazowieckiego już od 10 lat współpracuje z koreańską prowincją Gyeongsngbuk-do. Z tej okazji dofinansował projekt Państwowego Muzeum Etnograficznego, które prezentuje wnętrza tradycyjnego koreańskiego domu.

 

 

---

KALEJDOSKOP

17 MLN ZŁ dodali radni do wydatków w budżecie województwa – 5 mln zł z tego dostaną OSP na remonty strażnic

4 MAZOWSZAN startowało w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu – biegacz narciarski Maciej Staręga oraz panczeniści Artur Waś, Artur Nogal i Luiza Złotkowska (wypadła najlepiej, była 9. w biegu ze startu wspólnego).

6,3 TYS. ZŁ może dostać młody twórca, student uczelni artystycznej, dzięki stypendium samorządu Mazowsza (wnioski można składać do 30 marca).

 

 

Liczba wyświetleń: 260

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.