Mazowsze serce Polski nr 3/18
Inwestycje na Mazowszu
2018.03.14 08:30 , aktualizacja: 2018.03.14 11:05
Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
- Dzięki środkom unijnym...
- Mieszkańcy aglomeracji...
- Tereny przeznaczone pod...
- Siedziba Starostwa...
- Myszyniecka bazylika...
- W siedleckim szpitalu mali...
- Część prac modernizacyjnych...
- Warsztaty Terapii...
Perła klasycyzmu w remoncie
W kościele ewangelicko-augsburskim pw. św. Trójcy w Warszawie trwają prace modernizacyjne. Świątynia jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury klasycyzmu w Polsce. Uszkodzona kopuła przeciekała w czasie ulewnych deszczy, niszcząc zabytkowe wnętrze. Dzięki inwestycji będzie ona naprawiona, a obiekt zyska podjazdy dla osób niepełnosprawnych, ułatwiając dostęp do zasobów kultury luterańskiej.
Wartość: 6,3 mln zł
Dofinansowanie: 3,5 mln zł
Beneficjent: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie
Źródło: RPO WM 2014–2020
Modernizacja na Nowowiejskiej
Trwa modernizacja w warszawskim szpitalu psychiatrycznym przy ul. Nowowiejskiej. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu Mazowsza udało się już zaadaptować pomieszczenia II piętra na potrzeby całodobowych oddziałów szpitalnych oraz ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej. Pozostały jeszcze: modernizacja oddziału szpitalnego przy ul. Dolnej 42 oraz trzech oddziałów psychiatrycznych w głównej siedzibie. Zakończenie prac zaplanowano na drugą połowę 2019 r.
Wartość: 12,9 mln zł
Dofinansowanie: 12 mln zł
Beneficjent: Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie
Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego
Ekologiczne ocieplenie
Blisko 800 dzieci z gminy Małkinia Górna będzie mogło się uczyć w wyremontowanych i ocieplonych czterech budynkach edukacyjnych oraz korzystać z odnowionej sali sportowej Zespołu Szkół Gminnych nr 2. Inwestycja ma również wymiar proekologiczny – przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Wartość: 6,6 mln zł
Dofinansowanie: 4,1 mln zł
Beneficjent: gmina Małkinia Górna (powiat ostrowski)
Źródło: RPO WM 2014–2020
Zmiany w Szydłowcu
Już niebawem budynek Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu będzie miał ocieplone ściany zewnętrzne i dach, wymienioną stolarkę drzwiową i okienną oraz drzwi zewnętrzne. Modernizacja obejmie instalacje ciepłej wody użytkowej i grzewczą. Pojawią się również panele fotowoltaiczne, a dotychczasowe oświetlenie zastąpi energooszczędne.
Wartość: 574 tys. zł
Dofinansowanie: 456 tys. zł
Beneficjent: miasto Szydłowiec
Źródło: RPO WM 2014–2020
E-parkowanie w stolicy
Zlokalizowanie wolnego miejsca parkingowego (e-parkowanie), szybkie i efektywne planowanie podróży środkami komunikacji miejskiej z uwzględnieniem aktualnej sytuacji na drodze, np. korków (e-transport) – to nie żadne science-fiction, a możliwości, jakie zyskają mieszkańcy i turyści aglomeracji warszawskiej dzięki nowym aplikacjom. Będą mogli także korzystać z przewodnika po atrakcjach turystycznych, wydarzeniach sportowych i kulturalnych (e-turystyka), załatwić sprawy urzędowe (e-dostępność) czy monitorować parametry synoptyczne lub zanieczyszczenie powietrza (e-środowisko).
Wartość: 70,5 mln zł
Dofinansowanie: 56,4 zł
Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
Źródło: RPO WM 2014–2020
Renowacja bazyliki w Myszyńcu
Odrestaurowanie bazyliki mniejszej oraz XVIII-wiecznej dzwonnicy w Myszyńcu zakłada projekt, który decyzją zarządu Mazowsza otrzymał dofinansowanie z UE. Ceglana elewacja, witraże, posadzka i ławy kościelne świątyni poddane będą renowacji. Uda się także wymienić drewniane żaluzje. Dodatkowo wieża kościelna będzie pełniła funkcję wieży widokowej.
Wartość: 5,1 mln zł
Dofinansowanie: 3,7 mln zł
Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu (powiat ostrołęcki)
Źródło: RPO WM 2014–2020
Najnowocześniejszy oddział w Siedlcach
Zakończyła się trwająca 1,5 roku przebudowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Oddziału Neonatologicznego siedleckiego szpitala. To dobra wiadomość dla pacjentek, które spodziewają się dziecka lub planują zostać mamami. Na pierwszym z oddziałów zwiększono liczbę łóżek z 39 do 48, zakupiono nowoczesne wyposażenie. Kobiety, które zdecydują się tu rodzić, mają do dyspozycji cztery nowoczesne sale, w tym jedną dostosowaną do porodów w wodzie. Oddział Neonatologiczny, ze względów funkcjonalnych, usytuowano w sąsiedztwie części położniczej. Udało się zwiększyć o siedem liczbę stanowisk noworodkowych i doposażyć pododdział patologii noworodka.
Wartość: 8,1 mln zł
Dofinansowanie: 8 mln zł
Beneficjent: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.
Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego
Cieplej i taniej w Kozienicach
Dobiegła końca termomodernizacja siedziby starostwa powiatowego w Kozienicach. Prace objęły m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu. Udało się także zmodernizować centralne ogrzewanie oraz zamontować instalacje fotowoltaiczne.
Wartość: 1,5 mln zł
Dofinansowanie: 1,1 mln zł
Beneficjent: powiat kozienicki
Źródło: RPO WM 2014–2020
Płock przyjazny inwestorom
Władze miasta postanowiły przeznaczyć pod inwestycje blisko 110 ha użytków rolnych na osiedlu Trzepowo. Kompleksowe uzbrojenie terenów w infrastrukturę ma zachęcić przedsiębiorców do inwestowania. W ciągu 2 lat powstanie sieć dróg (5,6 km), kanalizacja, wodociąg, staną nowoczesne latarnie, pojawią się zjazdy na posesje i zatoki autobusowe, chodniki, a także ścieżki rowerowe.
Wartość: 51,2 mln zł
Dofinansowanie: 27 mln zł
Beneficjent: miasto Płock
Źródło: RPO WM 2014–2020
E-usługi dla Węgrowa
Dzięki unijnemu wsparciu w węgrowskim ratuszu powstanie platforma zintegrowanych elektronicznych usług publicznych. Mieszkańcy będą mogli korzystać z platformy ePUAP i zaufanego profilu. Pojawi się siedem usług dotyczących personalizacji, jedna transakcji i aż 16 obejmujących dwustronną interakcję.
Wartość: 1,3 mln zł
Dofinansowanie: 1 mln zł
Beneficjent: miasto Węgrów
Źródło: RPO WM 2014–2020
Liczba wyświetleń: 234
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.